Bezpečnostné sily v piatok zastrelili vyše 15 ľudí najmenej v šiestich mestách a dedinách vrátane predmestia metropoly Damask.
DAMASK. V Sýrii pokračujú protesty proti režimu prezidenta Bašára al-Assada, ktoré sa postupne rozšírili z južného mesta Dará do ďalších častí krajiny vrátane metropoly Damask.
Bezpečnostné sily zasiahli proti protestujúcim, ktorí v meste Latakíja podpálil sídlo vládnej strany Baas. Vyše 1000 ľudí demonštruje aj v meste Dará, kde sa protesty pred týždňom začali a kde bezpečnostné sily zastrelili vyše sto opozičných aktivistov.
Protesty zasiahli aj mestá Dúma, Homs, Sanamín a Daíl, demonštrácie sú však zatiaľ bez násilností. V záujme upokojenia situácie sýrska vláda prepustila 260 politických väzňov, väčšinou islamistov a Kurdov.
Aktivisti zoskupení na sieti Facebook zvolávajú ľudí na demonštrácie cez internet. V sobotu zverejnili online výzvu pod názvom Sýrska revolúcia 2011 na ľudové povstanie vo všetkých sýrskych mestách.
Ľudí vyzývajú, aby sa zúčastnili na pohreboch obetí a "už sa nevrátili domov". Skupina na Facebooku má už 86 000 priaznivcov. Obsahuje stránky v angličtine a arabčine ako aj videá a obrázky dokumentujúce protesty a policajnú brutalitu počas zásahov.
Strieľali do demonštrantov
Vojaci strieľali do demonštrantov v mestách po celej Sýrii a davy pro a protivládnych protestujúcich sa dostali do násilných zrážok v historickom centre hlavného mesta Damask.
Jeden z najrepresívnejších režimov Blízkeho východu sa snaží potlačiť demonštrácie, ktoré explodovali po celej krajine a žiadajú reformy, píše agentúra Associated Press (AP).
Nepokoje, ktoré sa šíria v arabskom svete, nakoniec prepukli aj v Sýrii. Osemdňové nepokoje sa doposiaľ sústreďovali vo vidieckom juhosýrskom meste Dará, ale v piatok sa náhle rozrástli do protestov s desaťtisícmi účastníkov v mnohých mestách po celej krajine.
Kedysi nepredstaviteľná situácia je teraz najväčšou hrozbou za posledné desaťročia, ktorú musí riešiť sýrsky režim, vládnuci železnou päsťou.
Demonštranti plakali nad zakrvavenými telami zabitých kamarátov a obrovské davy ľudí skandovali protivládne heslá. Potom však ušli, keď vypukla streľba. Takéto zábery ponúklo video zverejnené na internete.
Radikálne zákroky
Bezpečnostné sily v piatok zastrelili vyše 15 ľudí najmenej v šiestich mestách a dedinách vrátane predmestia metropoly Damask, uviedli svedkovia pre AP.
Režim prezidenta Bašara Asada - spojenca Iránu a podporovateľa militantných skupín po celom regióne - je zrejme imúnny voči trojmesačnej vlne ľudových povstaní, ktoré zvrhli autoritárskych vládcov.
Asadove bezpečnostné sily, ktoré dlho potláčali čo len najmenší prejav odporu, minulý mesiac okamžite likvidovali malé pokusy o protesty.
Sýrčania majú ešte v živej pamäti brutálne zásahy Bašarovho otca Háfiza Asada, keď sa moslimskí fundamentalisti v meste Hamá snažili v roku 1982 o povstanie: vtedy boli zabité tisíce ľudí a časti mesta zrovnalo so zemou delostrelectvo a buldozéry.
OSN hovorí už o 37 obetiach
Davy ľudí v Dará odmietli nedávne malé ústupky Bašara Asada a v okolí mesta vypuklo násilie a demonštrácie. Vyvolalo ich predovšetkým zatknutie skupiny mladých mužov, ktorí striekali na múry nápisy proti režimu.
Sýrska vláda oznámila, že do piatka tam bolo zabitých 34 ľudí, OSN však uviedla údaj 37 obetí. Aktivisti tvrdia, že zabitých je až 100.
V noci nadnes bezpečnostné sily zbili 200 demonštrantov na moste v Damasku, ktorí kričali "Slobodu! Slobodu!" Vojaci začali páliť do protestujúcich vo štvrti Maadamíja a údajne tam zabili troch ľudí.
Scény chaosu a násilia šokovali mnohých v tejto krajine s takmer 24 miliónmi obyvateľov, ktorí sú zvyknutí na vládu tvrdej ruky.