Že preháňam? Pozrite si štatistiky. Francúzsko vyrába z jadra 76 percent elektriny – najviac v Európe. (Nasledujú ho Litva a Slovensko.) Atóm bol pýchou generála de Gaulla, „rádioaktívna" je dnešná pravica aj ľavica.
A predsa. Otrasy v japonskej elektrárni Fukušima bolo cítiť až v Paríži. Toto chceme?, pýtajú sa v týchto dňoch Francúzi.
Zamorená japonská zelenina inšpirovala protiatómových aktivistov, aby vytiahli staré argumenty. Šéfka skupiny Skoncovať s jadrom Charlotte Mijeonová týždenníku Le Point pripomenula, čo atómka nemá spoločné s vínom. „Čím staršie, tým lepšie.“
Práve vek francúzskeho reaktorového parku na svete je jednou z jeho dvoch hlavných slabín.
Tou druhou je chýbajúca dlhodobá „skládka" rádioaktívneho odpadu.
Ako pred Fukušimou, tak ani po nej však tieto problémy nepresvedčili vládu, aby s atómom skoncovala. Chce elektrárne obnovovať a skladisko vybudovať.
Po zemetrasení a cunami síce premiér Francois Fillon prikázal úradom simulovať japonský scenár, no prezident Nikolas Sarkozy pripomenul ten francúzsky: Štiepenie atómu sme si vybrali, aby sme zabezpečili našu energetickú nezávislosť aj svetový boj proti nežiaducim emisiám.
Francúzske vlády tak milovali jadro, že vlastne ani nikdy nevypracovali plán B. Na ten bolo treba nezávislé združenie négaWatt.
Všetkých 58 reaktorov možno podľa jeho plánu vypnúť do roku 2035. Žiada si to tri veci: znížiť spotrebu energie, zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov a politickú vôľu.
A tá je u tejto generácie priamo úmerná šanci, že Paríž zasiahne zemetrasenie s magnitúdom deväť.