SME

Aznarov pragmatizmus zachránil sevillský summit

Madrid 23. júna (TASR) Pragmatizmus španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara zachránil summit Európskej únie, ktorý sa v sobotu skončil v juhošpanielskej ...

Madrid 23. júna (TASR) Pragmatizmus španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara zachránil summit Európskej únie, ktorý sa v sobotu skončil v juhošpanielskej Seville. Ako píše v dnešnom vydaní španielsky denník La Vanguardia, Aznar sa rozhodol zamerať pozornosť na určité témy v neprospech iných, aby sa tak vyhol neúspechu summitu, na ktorom sa dosiahla kompromisná dohoda o boji proti ilegálnej imigrácii a symbolicky sa schválil kalendár pre rozširovanie únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf španielskeho kabinetu radšej ponechal Dánsko, ktoré prevezme predsedníctvo 1. júla, aby sa chopilo bremena v podobe zložitého problému priamych platieb pre poľnohospodárov kandidátskych krajín. Zachránil tak summit ak by totiž vytiahol túto otázku, vyvolal by spor s Nemeckom s nepredstaviteľnými dôsledkami.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky prezident Jacques Chirac ako aj nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder sa tak vrátili domov s plnými vreckami. Chirac teda môže hrdo vypínať hruď nielen pred svojimi voličmi, ale aj pred svojimi severoafrickými priateľmi - Marokom a Alžírskom. Okrem toho, že Francúzsko v otázke priamych platieb zdieľa názor Nemecka, práve Paríž tentoraz spolu so Švédskom - nesúhlasil s návrhom Španielska na sankcionovanie krajín tretieho sveta, ktoré odmietajú spolupracovať v boji proti ilegálnej imigrácii. Práve z tohto dôvodu musel Madrid zmierniť svoj radikálny postoj, ak chcel na summite dosiahnuť dohodu aspoň v imigračnej politike. Aznarov pragmatizmus sa však prejavil aj v rokovaniach o inštitucionálnej reforme a budúcom fungovaní EÚ a diskusie o vytvorení funkcie európskeho prezidenta sa odložili na neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako katalánsky denník hodnotí sevillský summit aj španielsky denník ABC. Podľa neho Aznar spolu so svojím spojencom Tonym Blairom zvolili radšej možnosť zachrániť summit ako pustiť sa do boja s takmer osamoteným Chiracom. Ani Aznar, ani Blair nechceli summit zmeniť na otvorenú bitku s francúzskym prezidentom a uznali, že cennejší bude kompromis ako dohoda pod tlakom a bez možnosti pre budúcnosť.

Ešte v predvečer summitu šéfovia španielskeho a britského kabinetu požadovali tvrdú ruku voči nedostatočne spolupracujúcim krajinám, ktoré odvracajú zrak, ak sa od nich začne požadovať zakročenie proti prevádzačom a zapojenie sa do boja proti ilegálnej imigrácii. Keď však prišiel rozhodujúci okamih, vyhli sa podľa ABC radšej konfrontácii so Chiracom, hoci ten mal na svojej strane len Švédsko. Ako keby po prehratých bojoch španielskej a anglickej reprezentácie na svetovom futbalovom šampionáte nezostali zarmúteným zanieteným fanúšikom Blairovi a Aznarovi sily a chuť ani na boj politický.

SkryťVypnúť reklamu

Chirac tak mohol po víťazstve vo francúzskych voľbách vychutnať podľa ďalšieho denníka El Mundo aj svoje víťazstvo v Seville. Nedokázal síce zastaviť hispánsko-britské vlnobitie, no dokázal ho zmierniť v otázkach imigrácie. Okrem toho sa zachovalo aj právo veta pri rozhodovaní v rámci únie, hoci Španielsko navrhovalo, aby pri hlasovaniach stačila väčšina. Chirac má totiž na pamäti, čo by mohli znamenať problémy s Marokom či ďalšími bývalými kolóniami krajiny galského kohúta, v ktorých majú francúzske podniky značné zastúpenie. Nezabudol pritom kriticky pripomenúť, že sa vynaložili obrovské sumy pre Afganistan, no zabudlo sa na africké krajiny.

Hoci Aznar i Blair vyjadrili spokojnosť s výsledkami summitu, El Mundo poukazuje na vyhlásenie belgického ministra zahraničných vecí Louisa Michela, ktorý dal jasne najavo, kto je tu víťazom. Spolu s Francúzskom sa ním stalo podľa denníka aj Nemecko, hoci Schröder nemal na summite práve vzornú dochádzku. V piatok odišiel z dôležitých rokovaní, aby sa mohol pozerať na futbal a v sobotu uprednostnil paellu s nemeckou delegáciou pred oficiálnym spoločným obedom s kandidátskymi krajinami. Dal však jasne najavo, že Berlín sa stáva čoraz lakomejším v súvislosti s financovaním EÚ. Ako zaznelo z nemeckých kruhov, "skončilo sa obdobie, keď Nemecko najviac kričalo, ale aj najviac platilo".

SkryťVypnúť reklamu

Sevillské dohody sú minimálne, hoci to na summitoch nie je ničím nezvyčajným, uzatvára hodnotenie La Vanguardia. Debata o opatreniach v boji proti ilegálnej imigrácii sa skrátila na dve hodiny a rokovania o rozširovaní únie tie, ktoré mali byť kľúčovou témou na záver španielskeho predsedníctva dokonca na minúty. Predstavitelia kandidátskych krajín i tak reagovali pozitívne na "bojazlivú" dohodu Európskej rady argumentujúc pritom tým, že sa po prvý raz deklaroval záväzok o podpísaní zmlúv o pristúpení na jar 2003.

Diplomatické zdroje však podľa La Vanguardie potvrdili, že strach z odkladu rozšírenia u kandidátov stále pretrváva. Európska pätnástka sa nedokázala dohodnúť na spoločnej pozícii v kapitole poľnohospodárstvo a nestane sa tak skôr ako v novembri. November však od decembrového summitu v Kodani, na ktorom sa rozhodne o tom, kto do únie vstúpi, delí len málo-pramálo týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 100
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 802
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 405
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 428
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 732
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 592
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 250
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Martin Dendis na lavičke slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

Osemnástka môže zabojovať o tretie semifinále v rade.


Peter Vretenička
Stanislav Lobotka (vľavo) a Sebastian Esposito v zápase Serie A SSC Neapol - Empoli FC.

Ak sa to Lobotkovi podarí, tak budú naňho navždy spomínať.


Oliver Okuliar.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Tréner Vladimír Országh na lavičke Slovenska v príprave na MS v hokeji 2025.

Slovenskí hokejisti odohrajú dvojzápas s Českom v Porube.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu