TOKIO, OSAKA. Vysoký stupeň radiácie vo vode prinútil dnes japonských technikov zastaviť záchranné práce na dvoch reaktoroch poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I na severovýchode krajiny, ktorej chod narušilo zemetrasenie a prívalová vlna cunami.
Zamestnanci zastavili svoje úsilie obnoviť chladiaci systém reaktorov č.1 a 2. Zemetrasenie s magnitúdom 9,0 a následná vlna cunami odstavili chladiaci systém a spôsobili prehriatie šiestich reaktorov. Došlo k výbuchom, požiarom a úniku rádioaktívneho žiarenia do okolia.
Japonské úrady zároveň vyzvali obyvateľov žijúcich v obvode do 30 kilometrov od jadrovej elektrárne Fukušima, aby opustili svoje domovy.
Doteraz boli evakuovaní len obyvatelia žijúci vo vzdialenosti do 20 kilometrov od elektrárne, pričom ľudí v obvode 20 až 30 kilometrov zatiaľ iba vyzývali, aby pokiaľ možno nevychádzali zo svojich domovov.
Spoločnosť TEPCO, prevádzkujúca jadrovú elektráreň Fukušima-I, dnes informovala, že úroveň radiácie, ktorej boli zamestnanci vystavení, presiahla normu 10.000-násobne.
Traja zamestnanci boli vystavení rádioaktívnemu žiareniu približne od 173 do 180 milisievertov. Dvoch z nich hospitalizovali a diagnostikovali im popáleniny na končatinách spôsobené žiarením. TEPCO uviedlo, že zranenia utrpeli po priamom ožiarení časticami beta.
Severovýchod znova zasiahlo silné zemetrasenie
Severovýchodné Japonsko dnes znova zasiahlo silné zemetrasenie. Otrasy s epicentrom pri pobreží postihnutých prefektúr Mijagi a Iwate mali magnitúdo 6,2, informovala japonská televízia NHK.
Po zemetrasení, ku ktorému došlo dnes večer miestneho času a ktoré pocítili aj v Tokiu, sa zatiaľ neobjavili správy o prípadných škodách alebo zranených. Úrady nevydali varovanie pred prílivovými vlnami cunami.
Mohutné zemetrasenie z 11. marca s magnitúdom 9,0 a následné veľké vlny cunami zdevastovali veľkú časť severovýchodného Japonska a vážne poškodili jadrovú elektráreň Fukušima-I, z ktorej uniká radiácia. Odvtedy došlo v krajine k dotrasom v rekordnom počte.
Počet obetí stúpol na 10-tisíc
Presne dva týždne po ničivom zemetrasení a cunami v Japonsku stúpol počet potvrdených mŕtvych na viac ako 10-tisíc. Oznámila to dnes japonská tlačová agentúra Kjódo.
K 10.00 h miestneho času (02.00 h SEČ) evidovala polícia 10 035 mŕtvych a 17 541 nezvestných.
V prefektúre Mijagi úrady zverejnili informácie o približne 2000 osobách na internete v nádeji, že príbuzní pomôžu identifikovať svojich blízkych.
V prefektúrach Mijagi a Iwata začali obete pochovávať bez v japonskej kultúre tradičnej kremácie, pretože krematóriá sú kapacitne preťažené.
Pre tyče je morská soľ nebezpečná
Japonská vláda sa obáva, že pokračujúce chladenie reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima-I morskou vodou by mohlo viesť k vytvoreniu povlaku soli na palivových tyčiach a vzniku nových rizík. Podľa ministra obrany Tošimiho Kitazawu treba čo najskôr prejsť na systém chladenia sladkou vodou, v čom chce Japonsku pomôcť americká vláda.
Richard Lahey, bývalý šéf pre jadrovú bezpečnosť koncernu General Electric, varoval, že vrstva soli na palivových tyčiach by mohla zablokovať ich chladenie. Lahey podľa denníka The New York Times odhaduje, že v reaktorovom bloku č. 1 sa mohlo nahromadiť približne 26 ton soli, v blokoch 2 a 3 až 45 ton.
Minister hospodárstva Banri Keida dnes povedal, že japonská vláda pripravuje v reakcii na problémy v elektrárni Fukušima-I nové bezpečnostné normy pre jadrové elektrárne. Aplikujú sa pri opätovnom spustení elektrární, v ktorých v súčasnosti prebiehajú bežné kontroly. Vypracované majú byť do konca apríla.
Podľa Keidu by mohol v lete, keď spotreba elektriny prudko stúpne z dôvodu používania klimatizácií, nastať jej nedostatok. Aglomerácii Tokia by mohlo chýbať 15 miliónov kilowattov. Vláda uvažuje aj o zvýšení cien energie.
V hoteli určenom na demoláciu ubytujú evakuovaných ľudí
Tokijský hotel so 700 izbami, ktorý mali tohto roku demolovať, bude ešte predtým využitý na ubytovanie ľudí evakuovaných z okolia jadrovej elektrárne Fukušima, oznámili v piatok predstavitelia hlavného mesta.
V 40-poschodovom hoteli Grand Prince Akasaka ubytujú ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy pre hrozbu radiácie z poškodenej jadrovej elektrárne. Hotel, ktorý v minulosti často navštevovali politici a celebrity, ubytuje od apríla do júna 1600 osôb.
"Na budúci týždeň zverejníme detaily rozdelia izieb, uviedli predstavitelia Tokia pre agentúru AFP. Priestory pre evakuované osoby poskytne aj štadión Nippon Budókan v centre Tokia a medzinárodné výstavisko Tokio Big Sight.