SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:28

Francúzska stíhačka zostrelila líbyjské vojenské lietadlo

Líbyjské vládne lietadlo údajne porušilo bezletovej zónu. Podľa televíznej stanice išlo o jednomotorové lietadlo typu Galeb.

Francúzske stroje Mirage 2000 vzlietajú nad Líbyu zo základne v Dijone.Francúzske stroje Mirage 2000 vzlietajú nad Líbyu zo základne v Dijone. (Zdroj: TASR/AP)

TRIPOLIS. Francúzska bojová stíhačka zostrelila líbyjské vojenské lietadlo nad mesto Misuráta. Informovala o tom dnes americká televízia ABC s tým, že išlo o prvé narušenie bezletovej zóny nad severoafrickou krajinou.

Líbyjské lietadlo identifikovali ako jednomotorový stroj Galeb. Informáciu na internetovej stránke televízie ABC zatiaľ oficiálne miesta nepotvrdili.

gal.jpg

Stroj Galeb juhoslovanskej výroby v líbyjských farbách. FOTO: AIRLINERS.NET

Americká armáda dnes medzitým oznámila, že vojenská koalícia vedená Spojenými štátmi voči líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu vystrelila v noci nadnes 14 rakiet Tomahawk. Spojenci rovnako bombardovali ciele na miestach, kde Kaddáfího sily kladú odpor.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzske vojenské lietadlá zasiahli v noci na dnes leteckú základňu hlboko na území Líbye v rámci snahy zastaviť možný prísun zbraní alebo žoldnierov do krajiny.

Terčom náletov bola počas piatej noci bombardovania základňa približne 250 kilometrov južne od líbyjského pobrežia, povedal francúzsky armádny hovorca novinárom v Paríži bez bližších informácií o cieli. Dodal, že francúzske vzdušné sily nasadili do operácie v stredu približne 15 lietadiel a v noci tucet strojov.

Načítavam video...

Kaddáfího tanky sú v centre Misuráty, obsadili aj prístav

Jednotky verné líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu sú stále v centre západného mesta Misuráta a podľa miestnych obyvateľov obsadili aj jeho prístav. Letecké útoky spojencov údajne zničili Kaddáfího tanky rozmiestnené na predmestiach a v okolí Misráty, no stále zostávajú v centre mesta. Kaddáfího pozemné sily vo štvrtok ostreľovali miestnu nemocnicu.

Skryť Vypnúť reklamu

Obyvateľov mesta ohrozujú aj ostreľovači rozmiestnení na strechách domov, ktorí za posledné dni zabili desiatky ľudí a stovky zranili. Po obsadení prístavu provládnymi silami v ňom zostali uväznené tisíce egyptských a subsaharských robotníkov s rodinami, ktorí chceli z krajiny utiecť po mori.

"Minulú noc zbombardovali tanky na pobrežnej ceste, ale na tanky vo vnútri mesta, ktoré ho ostreľujú, nezaútočili," povedal telefonicky miestny obyvateľ Abd al-Básit. Kaddáfího sily dobyli podľa neho prístav od mora. Boje o Misrátu, ktorá má vyše 300 000 obyvateľov, trvajú už týždeň. Obyvatelia sú už niekoľko dní bez vody a elektriny.

Pozrite si mapu vývoja situácie v Líbyi

mapa.jpg

Kaddáfí obvinil západ z bombardovania civilistov

Stredajšie útoky spojeneckých vojsk na líbyjskú metropolu Tripolis pripravili o život veľký počet civilistov vrátane záchranárov, ktorí sa pokúšali vyslobodiť z ruín zrútených budov ľudí zranených pri predchádzajúcich útokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak znie oficiálna verzia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorú vo štvrtok zverejnila líbyjská tlačová agentúra JANA.

Velenie medzinárodných jednotiek, ktorých úlohou je vytvoriť bezletovú zónu nad Líbyou, však tvrdí, že žiadne informácie o obetiach na strane civilistov nemá.

Podľa veliteľa amerických síl podieľajúcich sa na operácii Gerarda Huebera za posledných 24 hodín absolvovali spojenecké sily 175 letov, z toho v 113 prípadoch šlo o americké lietadlá, a pri žiadnom z týchto letov neprišli informácie o obetiach či zraneniach na strane civilistov.

Podľa posledných informácií útočia medzinárodné jednotky aj na vojenskú základňu Tadžurá na východ od Tripolisu.

BBC informuje aj o prebiehajúcich ostrých bojoch o strategické západolíbyjské mesto Adždabíja.

Skryť Vypnúť reklamu

Načítavam video...

Mohutná explózia v Tripolise

Líbyjským hlavným mestom Tripolis otriasla rozsiahla explózia a z časti, kde sa nachádza vojenská základňa stúpal dym. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych obyvateľov.

Bojové lietadlá koaličných síl útočili na Líbyu už piatu noc, doposiaľ sa im však nepodarilo jednotkám verným vodcovi Muammarovi Kaddáfímu zabrániť v ostreľovaní povstalcami kontrolovaných miest ani vytlačiť ich zo strategického uzla na východe krajiny.

Západné vojenské jednotky útočili na civilné i vojenské ciele v meste Džafár smerom na juhozápad od hlavného mesta Tripolis, informovala v stredu líbyjská štátna televízia, "Na vojenské a civilné ciele útočili koloniálni križiaci," uviedla televízia s odvolaním sa na líbyjskú armádu.

Skryť Vypnúť reklamu

Načítavam video...

Francúzsko: Operácia nebude trvať mesiace

Medzinárodná vojenská operácia môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, nie však mesiacov. Povedal to francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé.

Šéf francúzskej diplomacie dúfa, že operácia v Líbyi bude slúžiť ako varovanie pre autokratické režimy v iných krajinách - vrátane Sýrie či Saudskej Arábie.

Juppé tiež novinárom povedal, že požiadavky obyvateľov arabských krajín by mali byť splnené v celom regióne, v ktorom sú podľa neho prebiehajúce zmeny "nezvratné".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala lídrov Európskej únie, aby sa dohodli na prísnejších hospodárskych sankciách voči Kaddáfího režimu.

Pred summitom únie žiadala "úplné ropné embargo a rozsiahle obchodné obmedzenia" voči Líbyi.

Skryť Vypnúť reklamu

NATO zrejme neustráži všetky trasy pašovania zbraní

Námorná misia NATO, ktorá v Stredozemnom mori dohliada na dodržiavanie zbrojného embarga voči Líbyi zavedeného OSN, nedokáže zablokovať všetky trasy na pašovanie zbraní do Líbye.

Vo štvrtok to novinárom povedal veliteľ operácie Unified Protector (Spoločný ochranca) Rinaldo Veri s tým, že "aliancia zrejme nezavrie všetky okná, ale už zatvorila hlavné dvere". More je totiž podľa neho tou najjednoduchšou cestou na pašovanie zbraní do Líbye. "Preto sa snažíme túto cestu zatvoriť," vyhlásil.

Veri nevylúčil, že v niektorých prípadoch bude nevyhnutné použiť vojenskú silu na vynútenie embarga.Zbrojné embargo voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vyhlásila Bezpečnostná rada OSN. NATO sa v utorok dohodla na tom, že na uplatňovanie embarga bude dohliadať, pričom samotná operácia sa začala v stredu. Lode aliancie budú zadržiavať nielen dodávky zbraní a munície do Líbye, ale aj lode so žoldniermi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko podporuje ciele rezolúcie

Merkelová vo vystúpení v parlamente zdôraznila, že Nemecko podporuje ciele rezolúcie OSN schvaľujúcej použitie vojenskej sily proti Kaddáfího režimu, aj keď sa zdržalo hlasovania v Bezpečnostnej rade a odmieta sa zúčastniť na tejto operácii.

Majetok Muammara Kaddáfího a piatich členov jeho rodiny medzitým zmrazilo susedné Tunisko, informoval dnes zdroj z tuniskej vlády tlačovú agentúru Reuters.

O zmrazení majetku líbyjskej vlády a Kaddáfího rodiny už predtým rozhodli západné krajiny, OSN a Únia v rámci sankcií uvalených po krvavom zákroku voči oponentom režimu v severoafrickej krajine.

Zmrazenie majetku v Tunisku bude mať pravdepodobne výrazný vplyv, pretože Líbya má v susednej krajine desiatky investícií - do hotelov, siete čerpacích staníc či ropného terminálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšinu vlastnia líbyjské štátne investičné fondy, mnoho z nich však fakticky kontrolujú príbuzní Kaddáfího.

Prepustili ďalších novinárov

Dvoch novinárov z agentúry AFP a jedného fotoreportéra, ktorých zadržali minulý týždeň blízko východolíbyjského mesta Adžedábíja, prepustili v Tripolise, informovala agentúra.

Líbya v pondelok prepustila aj štyroch žurnalistov denníka New York Times. K ich oslobodeniu došlo šesť dní ich zadržaní líbyjskými jednotkami.

Televízia al-Džazíra uviedla, že v priebehu nasledujúcich 24 hodín očakáva prepustenie svojho tímu - Tunisana, občana Mauritánie a nórskeho a britského kameramana.

Televízia predtým informovala, že jeden z jej kameramanov prišiel pred desiatimi dňami v Líbyi o život.

V Líbyi sa stále nachádza 800 tisíc pracujúcich zo zahraničia

Okolo 800 tisíc pracujúcich zo zahraničia stále čaká v Líbyi na odchod do svojich domovských krajín, oznámila vo štvrtok svoj odhad Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Skryť Vypnúť reklamu

Laurence Hart, šéf pobočky IOM v Tripolise, pre tlačovú agentúru AFP povedal: "Na základe odhadov IOM sa v Líbyi stále nachádza okolo 800 tisíc cudzincov-pracujúcich rôznej štátnej príslušnosti." Nedokázal povedať, koľko z nich chce opustiť krajinu, ale organizáciu požiadali o pomoc pri repatriácii svojich občanov veľvyslanectvá množstva afrických štátov.

Mimovládna organizácia IOM začiatkom marca požiadala úrady v Tripolise o povolenie vyslať humanitárnu misiu do Líbye, kde na evakuáciu čakajú tisíce migrantov. "Stále sme nedostali odpoveď," povedal Hart, ktorý sa v súčasnosti nachádza mimo Líbye.

Od 20. februára utieklo pred násilím v Líbyi okolo 280 tisíc ľudí, z toho 151 tisíc do Tuniska a 118 tisíc do Egypta. Tieto údaje poskytol Úrad Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR).

Skryť Vypnúť reklamu

60 percent Američanov zásah schvaľuje

Šesťdesiat percent Američanov podporuje vojenskú akciu USA a ich spojencov v Líbyi. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky tlačovej agentúry Reuters a spoločnosti Ipsos.

Pôsobenie prezidenta Baracka Obamu ako vrchného veliteľa ozbrojených síl USA v tejto súvislosti označilo 48 percent respondentov za "opatrné a konzultačné," 36 percent za "nerozhodné a váhavé" a 17 percent za "silné a rozhodné". Opýtaným boli v prieskume ponúknuté len tieto tri možnosti.

Prieskum na vzorke 975 dospelých sa uskutočnil v utorok 22. marca, čiže tri dni po sobotňajšom spustení vojenskej operácie pod vedením USA proti Líbyi.

Spojené štáty a ich spojenci by sa podľa 79 percent Američanov mali pokúsiť odstrániť líbyjského lídra Kaddáfího, ktorý stojí v čele krajiny už 41 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Len sedem percent opýtaných sa vyslovilo za rozmiestnenie pozemných jednotiek v Líbyi.

S vojenskou intervenciou súhlasí 60 percent Američanov; z toho 20 percent ju silno podporuje a 40 percent v menšej miere. Silno proti akcii je 14 percent a v menšej miere 25 percent občanov USA.

Rusko malo podľa bývalého veľvyslanca vetovať rezolúciu OSN

Keď Rusko odmietlo vetovať rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou, zradilo tým svoje "národné záujmy". Vo štvrtok to vyhlásil bývalý veľvyslanec Moskvy v Tripolise Vladimir Čamov. Práve jeho odmietavý postoj voči intervencii v Líbyi bol pravdepodobne dôvodom, prečo ho Kremeľ krátko pred hlasovaním OSN odvolal z postu ambasádora.

Skryť Vypnúť reklamu

Vojenská akcia západných spojencov voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bude pre Rusko znamenať, že stratí desiatky miliárd eur, povedal Čamov v rozhovore pre denník Moskovskij Komsomolec.

"Naše krajiny v poslednom čase hľadali bližšiu spoluprácu a nebolo v ruskom záujme, aby stratilo podobného partnera," vyhlásil. "Ruské firmy sa dohodli na veľmi lukratívnych dlhodobých kontraktoch v hodnote desiatok miliárd eur, ktoré môžu teraz stratiť, alebo ich už aj stratili. To môže byť považované za zradu ruských záujmov," dodal Čamov.

Nálety v Líbyi západní spojenci uskutočňujú na základe minulotýždňovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá oprávňuje použiť "všetky potrebné prostriedky" na ochranu civilného obyvateľstva a okrem dodržiavania bezletovej zóny požaduje aj uzavretie prímeria medzi vládnymi silami a povstalcami bojujúcimi proti režimu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího. Z piatich stálych členov rady disponujúcich právom veta sa okrem Ruska hlasovania zdržala aj Čína.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 4. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 9. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 647
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 778
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 862
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 259
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 893
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 488
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 014
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 847
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 199
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 9 012
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Líbya

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na veľké testovanie chýbajú zdravotníci

Celoštátne testovať bez toho, aby štát prikázal pracovnú povinnosť, je risk

Ilustračné foto
Vládna limuzína, v ktorej sedel predseda parlamentu Boris Kollár, a ktorá havarovala za Slovnaftom na ulici Mramorova v Bratislave v sobotu 24. októbra 2020.

Koronavírus na Slovensku: Nitrianska nemocnica má už 115 nakazených zamestnancov (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Ilustračná fotografia.
Monika Jankovská v rukách polície.

Neprehliadnite tiež

Česká vláda schválila plošné testovanie v domovoch pre seniorov

Vláda taktiež požiada o predĺženie núdzového stavu.

V domovoch sociálnych služieb v Bratislave sa začalo testovanie seniorov.

Podobný liek dostal aj Trump, štúdiu na báze protilátok predčasne ukončili

Šancu, že by látka pomáhala pacientom, označili za veľmi nízku.

Testovanie možných protilátok na ochorenie COVID-19 v laboratóriu farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly v Indianapolise.

Poľský premiér Morawiecki odsúdil protesty proti sprísneniu interrupcií

V mnohých mestách demonštranti hodiny blokovali dopravu.

Počet civilných obetí v Afganistane klesol tento rok o 30 percent

Napriek poklesu sú čísla podľa OSN stále neprijateľne vysoké.