Úroveň radiácie nad hranicou normálu pre deti namerali v čističke vôd v Kawaguči v prefektúre Siatama, hraničiacej s Tokiom.
TOKIO. Traja pracovníci v poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I boli vystavení vysokému žiareniu a dvoch z nich poslali do nemocnice na ošetrovanie. Oznámil to japonský Úrad pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť (NISA).
Pracovníci utrpeli zranenia pri kladení elektrických káblov v reaktorovom bloku č. 3. Dvoch hospitalizovali s popáleninami na nohách, uviedol podľa agentúry AP hovorca úradu Fumio Macuda.
Žiarenie, ktorému boli vystavení, dosahovalo úroveň do 180 milisievertov.
Je to menšia hodnota než maximálnych 250 milisievertov, povolených vládou pre pracovníkov v pobrežnej elektrárni Fukušima, kde z poškodených reaktorov uniká radiácia po mohutnom zemetrasení a vlnách cunami z 11. marca.
Odvtedy v závode utrpelo pri výbuchoch a ďalších incidentoch zranenia vyše 20 ľudí.
Počet mŕtvych a nezvestných už po prírodnej katastrofe presiahol počet 20-tisíc.
POZRITE SI GALÉRIU >>
Obnovili práce na treťom reaktore
Japonskí inžinieri obnovili prácu na treťom reaktore zemetrasením postihnutej jadrovej elektrárne Fukušima-I. Informovala o tom japonská tlačová agentúra Kjódo.
Pracovníci museli prerušiť svoju činnosť po tom, ako z tretieho reaktora v stredu začal stúpať čierny dym.
Z reaktorového bloku č. 3 sa dymilo už v pondelok, dym však postupne bledol a neskôr úplne zastavil.
Rádioaktivitu vo vode namerali aj v Siatame
Úroveň radiácie nad hranicou normálu pre deti namerali v čističke vôd v japonskom meste Kawaguči v prefektúre Siatama, hraničiacej s Tokiom. Informovala o tom tlačová agentúra Kjódo.
Vo vode objavili rádioaktívny jód mierne nad odporúčanou hladinou. Zvýšenú úroveň rádioaktívneho jódu v stredu zaznamenali úrady vo vode z vodovodu v japonskom hlavom meste Tokio. Úrady preto varovali, aby ju nepili malé deti.
Podľa testov radiácia vo vode dvakrát prekračovala úroveň považovanú za bezpečnú pre deti v dojčenskom veku, ktoré sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva.
Japonská energetická spoločnosť TEPCO medzitým po ničivom zemetrasení z 11 marca obnovila operácie v prvej jednotke tepelnej elektrárne v Kawasaki v blízkosti Tokia, uviedla Kjódo.
Tokio zrušilo varovanie
Tokijská radnica zrušila varovanie pred obyčajnou pitnou vodou, v ktorej miera radiácie nakrátko prekročila povolené hodnoty.
V utorok v pitnej vode v tokijskej mestskej časti Kacušika namerali 210 becquerelov rádioaktívnej látky, pričom povolená hodnota na používanie vody do mlieka pre bábätká je 100 becquerelov.
Vo štvrtok táto hodnota klesla na 79, čiže voda je už bezpečná aj pre novorodencov, informovali predstavitelia mesta.
Pre dospelého a deti od jedného roku je považovaná za nezávadnú voda, v ktorej hodnota radiácie nepresiahne 300 becquerelov na liter.
Úrady v severovýchodnej čínskej provincii Liao-ning namerali vyšší stupeň radiácie na palube japonského nákladného lietadla, ktoré sa pred týždňom vrátilo z prístavného mesta Dalian.
Informovala o tom v stredu oficiálna čínska tlačová agentúra Sinchua.
Experti namerali na náklade 22-krát vyšší stupeň radiácie, ako je normál.
Honšú zasiahlo zemetrasenie
Zemetrasenie s magnitúdou 4,9 dnes opäť postihlo japonský ostrov Honšú.
Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v prefektúre Ibaraki, južne od regiónu Fukušima, kde sa nachádza jadrová elektráreň, a 58 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Tokio.
Varovanie pred vlnou cunami miestne úrady nevydali. Neboli bezprostredne známe ani informácie o prípadných škodách alebo obetiach.
Od silného zemetrasenia s magnitúdou 9,0 z 11. marca došlo v postihnutej oblasti takmer denne k viacerým dotrasom.
Banky rokujú s Tepco o núdzovom úvere
Najväčšie japonské banky rokujú s energetickou spoločnosťou Tokyo Electric Power (Tepco) o núdzových úveroch, ktoré by koncernu pomohli pri rekonštrukcii poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima Daiiči.
Banky Sumitomo Mitsui Financial Group, Mitsubishi UFJ and Mizuho zvažujú, že spoločnosti Tepco poskytnú úvery v celkovej výške 2 bilióny jenov (17,48 miliardy eur), pričom spoločnosť by ich mohla dostať do konca marca.
Energetickej spoločnosti chce pomôcť aj japonská vláda. Tá by mohla uhradiť časť kompenzácií, ktoré Tepco bude musieť vyplatiť evakuovaným obyvateľom, miestnym farmárom a iným, ktorých zasiahla havária jadrovej elektrárne v dôsledku zemetrasenia a cunami. Uviedol to denník Nikkei.
Podľa denníka hovorca japonskej vlády Jukio Edano povedal, že ak Tepco nebude schopná zabezpečiť dostatočnú finančnú náhradu, vláda poskytne záruky.
Odhaduje sa, že firme Tepco hrozia náklady spojené s kompenzáciami až za niekoľko biliónov jenov, ak sa vezme do úvahy, že z oblasti muselo byť pre haváriu elektrárne evakuovaných okolo 80 000 ľudí.
Spoločnosť v dôsledku krízy pravdepodobne zruší aj vyplatenie dividend.