USA nevedia predpovedať, kedy by sa mohlo skončiť kontrolovanie bezletovej zóny nad Líbyou.
TRIPOLIS.
"Nepadlo žiadne rozhodnutie," povedal diplomat po treťom dni rokovaní veľvyslancov 28-člennej aliancie v Bruseli. Pretrvávajú problémy čo sa týka vzťahu medzi uplatňovaním bezletovej zóny nad Líbyou a vojenskými operáciami na ochranu civilistov, ako aj ohľadne rozsahu misie, uviedol.
Americký minister obrany Robert Gates dnes v tejto súvislosti povedal, že nevie predpovedať, kedy by sa mohlo skončiť kontrolovanie bezletovej zóny nad Líbyou, USA by však už v sobotu mohli odovzdať velenie nad operáciou.
Gates tvrdí, že cieľ operácie proti silám Muammara Kaddáfího je jasný - zriadiť a kontrolovať bezletovú zónu a znemožniť líbyjskému vodcovi zabíjať civilistov. Nevedel však odpovedať, ako bude koalícia postupovať, keď sa Kaddáfí stiahne a zahraničné sily nebudú mať od OSN oprávnenie útočiť proti nemu.
Kontradmirál Gerard Hueber, jeden z amerických veliteľov zúčastňujúcich sa na líbyjskej operácii, medzitým informoval, že vzdušné útoky medzinárodnej vojenskej koalície v Líbyi si zatiaľ nevyžiadali obete na životoch.
"Našou misiou je chrániť civilné obyvateľstvo. Vyberáme si ciele a plánujeme akcie tak, aby sa toto zohľadňovalo ako najvyššia priorita," povedal Hueber novinárom telefonicky z veliteľskej lode USS Mount Whitney v Stredozemnom mori.