TRIPOLIS, BRATISLAVA. V jednej drahej vojne už sú namočení. Navyše, doma musia škrtať výdavky, aby im dlh neprerástol cez hlavu.
Napriek tomu Spojené štáty, Británia či Francúzsko vedú koalíciu, ktorá sa zapojila do konfliktu v Líbyi. A začína sa už diskutovať, koľko ich to všetko bude stáť.
Kaddáfího letectvo zničili
„Začiatočná fáza zničenia vzdušnej obrany Muammara Kaddáfího pravdepodobne stála 400 až 800 miliónov dolárov,“ odhadoval cenu pre Reuters Zack Cooper, analytik z Centra pre strategické a rozpočtové hodnotenie.
Spojenci napríklad už na ciele v Líbyi vystrelili viac ako 160 striel Tomahawk. Keďže sú určené na jedno použitie, celkovo Američania a Briti, ktorí ich majú vo výzbroji, minuli podľa Pentagonu 225 miliónov dolárov. Okrem toho Američanom pre mechanickú poruchu spadlo jedno lietadlo F15, náhrada by mala stáť 100 až 150 miliónov dolárov.
Cena konfliktu
Doteraz vystrelených 160 striel Tomahawk: 225 miliónov dolárov.
Náhrada zničeného lietadla F15: 100 až 150 miliónov dolárov.
Kontrolovanie bezletovej zóny jeden týždeň: 30 až 100 miliónov dolárov.
Túto prvú fázu už majú spojenci za sebou. Britský letecký vicemaršal Greg Bagwell pre BBC povedal, že spojenecké lietadlá už môžu lietať nad krajinou takmer beztrestne. „Kaddáfího letectvo ako bojová sila už viac neexistuje,“ povedal. Predtým spojenci oznámili aj zničenie väčšiny protivzdušnej obrany.
Samotné stráženie neba podľa analytika Coopera vyjde na 30 až 100 miliónov dolárov týždenne. Len benzín do bojových lietadiel stojí 10-tisíc dolárov na letovú hodinu.
Netreba však zabúdať ani na rakety a bomby, ktorými spojenci útočia na Kaddáfího jednotky, aby „ochránili civilistov“. Pokračovali v tom aj včera pri meste Misuráta. „Líbyjské jednotky máme pod stálym drobnohľadom a zaútočíme na ne vždy, keď ohrozia civilistov alebo zaútočia na obývané centrá,“ dodal Bagwell pre BBC.
Desiatky miliónov libier
Najmä Británia a Spojené štáty pritom majú v súčasnosti hlboko do vrecka a drahý konflikt je to posledné, čo potrebujú. Britský minister financií George Osborne práve včera v tradičnom červenom kufríku, ako je v kráľovstve zvykom už 150 rokov, priniesol do parlamentu návrh nového rozpočtu krajiny.
Britská obrana by podľa predchádzajúcich správ mala znížiť výdavky za 4 roky o osem percent. Osborne zatiaľ tvrdil, že konflikt bude britských daňovníkov stáť „desiatky, nie stovky“ libier.
Doteraz sú výdavky na konflikt v Líbyi ďaleko od toho, čo stojí vojna v Afganistane. Celková cena však môže stúpnuť, ak intervencia bude trvať dlho. Aj preto spojencom záleží, aby mal pravdu americký prezident Barack Obama, že konflikt bude „otázkou dní a nie týždňov“.