BRUSEL.
Na stredajšom tlačovom brífingu v bruselskom sídle NATO o tom informoval kanadský generál Pierre Saint-Amand, podľa ktorého Ankara ponúka jednu ponorku, štyri fregaty a pomocné plavidlo. Ako doplnil, aliancia v súvislosti s misiou dostala ponuky od šiestich krajín, ktoré môžu poskytnúť dokopy až 16 plavidiel.
Tureckí predstavitelia kritizujú útoky Západu proti líbyjským vládnym silám a majú taktiež výhrady k návrhom, aby sa na zabezpečovaní bezletovej zóny nad krajinou podieľala Severoatlantická aliancia. Operáciu zameranú na presadzovanie zbrojného embarga však podporili.
Najnovšia misia NATO, ktorú oficiálne spustili v utorok večer, spočíva v kontrolovaní nákladu podozrivých lodí. Podľa nemenovaného predstaviteľa aliancie budú môcť zúčastnené jednotky zastavovať plavidlá a vstupovať na ich palubu, pričom tiež budú mať právo použiť varovné výstrely.
Aliancia predtým oznámila, že do misie zapojí svoje dve námorné flotily, ktoré bežne hliadkujú vo vodách Stredozemného mora. Operácia bude riadená z operačného centra v talianskom Neapole. Predstavitelia NATO stále zvažujú, akým spôsobom by sa mohla aliancia podieľať na zabezpečovaní bezletovej zóny nad Líbyou.