Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
JERUZALEM, TEL AVIV. Jeruzalem po pár rokoch relatívneho pokoja zažil bombový útok. Kilogramová výbušnina v taške na zastávke jednej z rušných ulíc neďaleko jeruzalemskej hlavnej autobusovej stanice zabila najmenej jednu osobu a zranila viac ako tridsať ľudí.
Podľa izraelských záchranárov mala väčšina zranených od 15 do 30 rokov. Najťažšie zranení stáli na zastávke. Obeťou je vyše 60-ročná žena, ktorá zraneniam podľahla v nemocnici.
K útoku sa doteraz nikto neprihlásil, Izrael z neho podozrieva palestínskych teroristov. Jedna z ich organizácií už útok ocenila.
Bomba v Jeruzaleme vybuchla krátko po tom, čo sa zišiel izraelský bezpečnostný kabinet, ktorý vyhodnocoval dramatickú situáciu pri pásme Gazy.
Ostreľovanie z Gazy Palestínski militanti odtiaľ od víkendu vypálili na Izrael najmenej 50 rakiet. Včera ráno dve z nich doleteli až do Beerševy. Tak hlboko na izraelské územie nepadali od veľkej ofenzívy židovského štátu v Gaze na prelome rokov 2008 a 2009.
Niektorí ministri vlády Benjamina Netanjahua sa už vyjadrili, že takýto stav je neudržateľný a Izrael bude musieť proti Gaze opäť výrazne zakročiť.
POSLEDNÉ ÚTOKY 2006: Samovražedný atentátnik zabil 11 ľudí v Tel Avive na autobusovej stanici. 2004: Pri troch samovražedných útokoch v Jeruzaleme zomrelo 20 ľudí.
Izrael už v posledných dňoch podnikol niekoľko menších útokov na Gazu. Zničil centrá, odkiaľ odpaľujú rakety, a zabil ôsmich ľudí.
Medzi nimi boli aj štyria civilisti, ktorých dom omylom zasiahol izraelský granát.
Aj to ukazuje, aké riskantné sú pre Izrael operácie v Gaze. Hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, prisľúbilo za tento izraelský „barbarský čin“ pomstu.
Koniec relatívneho pokoja Jeruzalem bol v minulosti miestom samovražedných atentátov s mnohými obeťami. Posledný samovražedný atentát sa tam odohral naposledy pred siedmimi rokmi.
Mesto potom zažilo niekoľko útokov, keď militanti v autách narazili do ľudí.
Posledné roky však boli v zásade pokojné. Aj pre to sa znížila ostražitosť ľudí a bombu si nikto nevšimol. Výbuch sa odohral v časti Jeruzalema, kde je dosť veľa bezpečnostných kontrol.