Talianska vláda schválila návrh na ročné moratórium plánovaného návratu k jadrovej energetike.
RÍM. V Poľsku medzitým vláda oznámila, že môže vyhlásiť referendum o plánovanej výstavbe jadrových elektrární.
Talianska vláda schválila návrh na ročné moratórium plánovaného návratu k jadrovej energetike.
Kabinet premiéra Silvia Berlusconiho po zasadnutí tiež oznámil, že na presnejšie definovanie stratégie v tejto oblasti si chce ponechať dlhší čas, a to dva roky.
Minister pre hospodársky rozvoj Paolo Romani už v utorok avizoval, že Taliansko zastaví hľadanie možných lokalít pre výstavbu nových jadrových elektrární o 12 mesiacov.
Zastavili sa po Černobyle
Taliansko sa vzdalo mierového využívania jadrovej energie v roku 1987 pod vplyvom černobyľskej tragédie. V referende sa vtedy proti atómovej energii vyslovilo 80 percent Talianov.
Berlusconi v júli 2009 v parlamente presadil legislatívnu bázu pre návrat k jadrovej energetike; výstavba prvého reaktora sa mala začať v roku 2013.
Zatiaľ nie je jasné, či sa aj po rozhodnutí o ročnom moratóriu uskutoční referendum o jadrovej energii, plánované na 12. júna.
Najnovší prieskum pre denník La Repubblica však ukázal, že až 59 percent Talianov je absolútne proti výstavbe atómových elektrární a 17 percent ich je "skôr" proti.
V Poľsku možno bude referendum
Poľský premiér Donald Tusk povedal, že v jeho krajine by sa mohlo konať referendum o vládou presadzovanej výstavbe jadrových elektrární, ktoré po havárii v japonskej elektrárni Fukušima-I žiada ľavicová opozícia.
Tusk novinárom povedal, že možnosť plebiscitu v budúcnosti nevylučuje. Aj keď by podľa jeho slov bolo rozhodnutie na úrovni parlamentu dostatočné, malo by mať aj všeobecnú spoločenskú podporu.
Prieskumy ukazujú, že väčšina Poliakov podporuje plán Tuskovej vlády vybudovať vôbec prvé jadrové elektrárne v Poľsku v priebehu najbližšieho desaťročia.
Cieľom je obmedziť využívanie uhlia pri produkcii elektrickej energie, ale aj znížiť závislosť od dovozu zemného plynu z Ruska.
Informovali agentúry DPA, AP a Reuters.