Prezident Sálih navrhol uskutočnenie prezidentských volieb do konca tohto roka v snahe upokojiť prodemokratických demonštrantov.
SANÁ. Jemenský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v krajine na 30 dní po tom, ako prezident Alí Abdalláh Sálih požiadal o posilnenie právomocí na potlačenie protivládnych nepokojov.
Prijatý zákon pozastavuje platnosť ústavy, zakazuje protesty, umožňuje cenzúru médií a dáva bezpečnostným silám široké oprávnenie zatýkať a zadržiavať podozrivé osoby.
Schválenie výnimočného stavu zrejme vystupňuje konflikt medzi Sálihom a opozičným hnutím žiadajúcim jeho odstúpenie, ku ktorému sa pridali niektorí armádni velitelia, náboženskí lídri a protestujúci mladí ľudia.
Konflikt vyvolal obavy z ešte väčšej nestability v Jemene, kde za podpory USA bojujú vládne sily s regionálnou odnožou al-Káidy.
Proti sebe stojace skupiny v armáde nasadili tanky v metropole Saná, kde jednotky pod velením Sálihovho syna ochraňujú prezidentský palác, zatiaľ čo jednotky verné hlavnému opozičnému veliteľovi chránia protestujúcich.
Sálih navrhol prezidentské voľby
Sálih už výrazne zintenzívnil zákrok voči protivládnym demonštrantom, keď jeho bezpečnostné sily v piatok v Saná zastrelili viac než 40 protestujúcich.
Prezident, ktorý vládne takmer 32 rokov, v utorok ponúkol opustenie funkcie pred budúcoročnými voľbami, čo však opozícia odmietla.
Sálih navrhol uskutočnenie prezidentských volieb do konca tohto roka v snahe upokojiť prodemokratických demonštrantov, požadujúcich jeho okamžité odstúpenie.
"Bude sa konať referendum o novej ústave, potom parlamentné voľby. Zvolení členovia parlamentu vytvoria vládu a okamžite po tom, ešte pred koncom roka 2011, sa uskutočnia voľby prezidenta republiky," uvádza sa v dokumente odovzdanom opozičným skupinám a armádnemu veliteľovi Alímu Muhsínovi, ktorý vyjadril svoju podporu protestujúcim.