TOKIO. Práce v poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I dnes znova spomalil čierny dym, ktorý začal popoludní miestneho času stúpať z reaktorového bloku č. 3. Pracovníkov dočasne stiahli z celého závodu, informovala prevádzkujúca spoločnosť Tepco.
Televízia NHK ukázala zábery kúdolov dymu nad reaktorom. Plamene nebolo podľa zástupcov Tepco vidno. Príčina dymu nebola bezprostredne známa, predstaviteľ japonského úradu pre jadrovú bezpečnosť však uviedol, že stúpa z objektu so samotným reaktorom.
Z reaktorového bloku č. 3 sa dymilo už v pondelok, dym však postupne bledol a neskôr úplne zastavil. Nový dym môže znova oddialiť práce na obnovení prevádzky chladiacich systémov, ktoré v elektrárni vypadli po zemetrasení a cunami z 11. marca.
Na dnes v treťom bloku plánovali tiež pokračovať v ostrekovaní prehriateho reaktora a nádrže s použitým palivom vodou z hasičských vozidiel, ako aj uskutočniť skúšku pumpy chladiaceho systému.
Japonská polícia predtým oznámila, že počet potvrdených obetí na životoch po zemetrasení a cunami sa zvýšil na 9408. Podľa najnovšej bilancie eviduje tiež 14.716 nezvestných.
Z reaktora stúpa dym. FOTO: TASR
Mrak prichádza nad Európu
Aj nad územie strednej Európy vrátane Slovenska dorazí v stredu rádioaktívny mrak, ktorý unikol minulý týždeň z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima.
Podľa odborníkov však bude úroveň radiácie taká nízka, že pre ľudí nebude predstavovať žiadne ohrozenie.
Nemecké médiá citujú vyhlásenie Ericha Wirtha z vládneho úradu pre životné prostredie, ktorý tvrdí, že rádioaktívny prach z Japonska by bežnú úroveň radiácie, ktorá je zhruba 70 nanoseivertov za hodinu, nemal vôbec ovplyvniť.
Rádioaktívny oblak dorazil už v utorok nad územie Islandu. Francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť uvádza, že žiarenie na území krajiny bude tisíc- až desaťtisíckrát slabšie ako v roku 1986 po jadrovej katastrofe v Černobyle.
Na severovýchode zaznamenali ďalšie zemetrasenie
Dvanásť dní po ničivom zemetrasení a množstve dotrasov zasiahlo severovýchod Japonska zemetrasenie s magnitúdom 6,0. Japonskí meteorológovia ho zaznamenali v stredu o 7.12 h miestneho času (utorok 23.12 h SEČ).
Varovanie pred cunami úrady nevydali, zemetrasenie bolo cítiť aj v prefektúre Fukušima, kde v poškodenej atómovej elektrárni ešte stále hrozí tavenie jadra.
Voda v Tokiu nie je bezpečná pre malé deti
Zvýšenú úroveň rádioaktívneho jódu zaznamenali úrady vo vode z vodovodu v japonskom Tokiu. Úrady preto varovali, aby ju nepili malé deti.
Podľa testov radiácia vo vode dvakrát prekračovala úroveň považovanú za bezpečnú pre deti v dojčenskom veku, ktoré sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva.
Tokijské úrady uviedli, že vodu by nemali piť malé deti v 23 mestských častiach a piatich západných mestách prefektúry.
V 11 druhoch zeleniny z Fukušimy zistili zvýšenú radiáciu
Japonské ministerstvo zdravotníctva zistilo v 11 druhoch zeleniny z Fukušimy zvýšenú úroveň radiácie, ktorá prekročila hodnoty, bezpečné pre zdravie. Informovala o tom v noci nadnes tlačová agentúra Reuters.
Japonský premiér Naoto Kan vyzval ľudí, aby sa vyhýbali konzumácii listovej zeleniny z provincie Fukušima, kde je po zemetrasení a cunami poškodená atómová elektráreň.
Americké úrady oznámili obmedzenia dovozu surového mlieka a špenátu zo štyroch japonských prefektúr v blízkosti poškodenej elektrárne. Špenát a mlieko boli prvými potravinami, v ktorých sa zistila kontaminácia rádioaktívnymi látkami.
Japonská vláda odhadla výšku škôd po zemetrasení a cunami na 15 až 25 biliónov jenov (185 až 308 miliárd dolárov). Minister hospodárstva Kaoru Josano má dnes s týmito číslami oboznámiť kabinet.
Pre strach z rádioaktivity zavrelo veľvyslanectvá 25 krajín
Pre jadrovú krízu, ktorá vypukla v Japonsku po masívnom zemetrasení a následných vlnách tsunami, sa 25 krajín rozhodlo zatvoriť svoje veľvyslanectvá v Tokiu, informoval v stredu japonský minister zahraničných vecí Takeaki Macumoto.
Do utorka "osem z nich prenieslo svoje povinnosti mimo Tokia alebo Japonska," uviedol Macumoto pre tlačovú agentúru AFP prostredníctvom e-mailu.
"Zvyšok nechal svojich zamestnancov doma. Menia svoj pracovný poriadok zo dňa na deň," doplnil. "V každom prípade, ministerstvo zahraničných vecí zostáva v kontakte s dočasne premiestnenými veľvyslanectvami, ako aj so zamestnancami veľvyslanectiev, ktorí zostali doma, aby zabezpečilo príslušné informácie pre celý diplomatický zbor," dodal.
Tlačové oddelenie tamojšieho ministerstva zahraničných vecí oznámilo, že svoje veľvyslanectvá zatvorili Angola, Bahrajn, Benin, Botswana, Burkina Faso, Dominikánska republika, Ekvádor, Fínsko, Ghana, Guatemala, Chorvátsko, Keňa, Kosovo, Lesotho, Libéria, Líbya, Malawi, Mauritánia, Mozambik, Namíbia, Nemecko, Nepál, Nigéria, Panama a Švajčiarsko.