DAMASK, TEL AVIV. Ani komplikovaná a krvavá revolta v Líbyi neodradila občanov v ďalších krajinách moslimského sveta.
Pokračujú demonštrácie v Jemene, bahrajnská opozícia je napriek tvrdému zásahu kráľových jednotiek stále aktívna a protesty zažíva aj umiernené Maroko. Ba čo viac aj Sýria, ktorá bola podľa niektorých analytikov najmenej vhodným kandidátom na ľudovú vzburu.
Jemenská revolta
Jemenskému prezidentovi Alimu Abdalláhovi Salehovi sa napriek sľubom, že už nebude kandidovať na funkciu hlavy štátu, nedarí zastaviť demonštrantov. A to aj pre to, že jeho jednotky strieľajú do protestujúcich.
Saleh rozpustil kabinet v snahe prezentovať zmenu. Opúšťajú ho naj-bližší. Hlavný armádny veliteľ rezignoval a prebehol k opozícii. Poslušnosť mu odmietol aj vyslanec pri OSN.
A čo je najdramatickejšie, Salehovi už nedôveruje ani jeho vlastný kmeň. Jeho lídri požadujú prezidentovu rezignáciu. Saleha, ktorému pre jeho údajnú pomoc vo vojne proti terorizmu Západ toleroval jeho nedemokratické spôsoby, už nemá spojencov.
Bahrajn držia Saudi
Bahrajnský kráľ sa za to môže oprieť o politickú aj vojenskú podporu Saudskej Arábie, ktorá prišla do monarchie nastoliť poriadok.
Opozícia je zdrvená, ale bahrajnský kráľ si vyrobil veľký problém. Revolúciu proti svojej vláde považuje za dielo zahraničných elementov, čo sú v preklade iránski agenti. Tí majú popudzovať väčšinové šiitské obyvateľstvo proti sunnitskému monarchovi.
Irán sa obvineniam bráni a upozorňuje na to, že to nie on, ale Saudská Arábia sa vmiešava do vecí Bahrajnu. Kráľovstvo sa tak môže stať miestom, kde sa zrazia dvaja silní hráči moslimského sveta.
Maroko mení ústavu
Marocký monarcha to skúšal inak. Správne tušil, že jeho severoafrické kráľovstvo nie je imúnne proti udalostiam v Egypte, Tunisku a Líbyi. Pred mesiacom navrhol ústavné zmeny. Asi už neskoro. Ľudia chcú viac.
Chcú, aby odvolal skorumpovanú vládu a svojich poradcov. Ešte stále nevolajú po páde monarchie. Ale tak to bolo na začiatku aj v Bahrajne.
Damask má problém
Sýria sa podobne ako Maroko považovala za krajinu, kde je riziko revolúcie nízke. Prezident Bašir Assad vládne železnou rukou, opozícia je slabá, reštrikcie výrazné. Napriek tomu sa ľudia z provincie Deraá ozvali.
Už tretí deň demonštrujú proti vláde. Protesty spustilo zadržanie chlapcov, ktorí kreslili grafity proti prezidentovi Assadovi. Na demonštrantov nasadili ostré náboje.
Nemenovaný európsky diplomat v Damasku AFP povedal, že toto je najväčšia výzva 11ročnej Assadovej vlády.