SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Ken od Mattela: Starnutie je hračka

Ken – kus plastu od Mattela – má päťdesiat rokov. Na svoj vek vyzerá výborne. Stále hladký a sladký. Nečudo. Vo voľnej prírode by sa rozpadal roky. V rukách zberateľov sa v nezmenenej podobe možno dožije súdneho dňa.

Pôvodný Ken z roku 1962, oblečený v smokingu a vystavený pri príležitosti päťdesiatky. Účes mu mierne nahlodal zub času, inak sa však cíti fit. Originálne bábiky Kena a Barbie sú medzi zberateľmi veľmi cenené a niektoré kusy sa vyvažujú zlatomPôvodný Ken z roku 1962, oblečený v smokingu a vystavený pri príležitosti päťdesiatky. Účes mu mierne nahlodal zub času, inak sa však cíti fit. Originálne bábiky Kena a Barbie sú medzi zberateľmi veľmi cenené a niektoré kusy sa vyvažujú zlatom

Barbie, najznámejšia bábika na svete a Kenova partnerka, prekročila túto vekovú hranicu pred dvoma rokmi. Oslavovalo sa prudko. A konečne má aj Ken príležitosť zviditeľniť sa. Veľkolepú narodeninovú párty roztáča už odvlani, keď sa objavil v oscarovej Toy Story 3.

Tento rok na Valentína ho Barbie po sedemročnej pauze opäť zobrala na milosť a obnovila viac než priateľský vzťah. Ken visí na bilbordoch v Los Angeles a v New Yorku a vyznáva jej lásku. Spoločnosť Mattel spustila web www.barbieandken.com a na Hulu.com sa od januára vysiela on-line reality šou s názvom Genuine Ken: The Search for the Great American Boyfriend.

Ôsmi muži v rôznych disciplínach dokazujú, že sú hodní srdca Barbie. Program má pritiahnuť najmä diváčky, ktoré sa už nehrajú s bábikami, len so skutočnými chlapmi. Súťažiaci predvádzajú svoje osobnostné kvality a praktické schopnosti (od varenia po surfovanie) a snažia sa presvedčiť publikum, že ich najväčšou radosťou je rozmaznávať priateľku opakovanými prejavmi citov.

Víťaz získa titul Genuine Ken: The Great American Boyfriend a plastového dvojníka, ktorého na jeho počesť vyrobí Mattel. Dívať sa na hračkársku zmenšeninu vlastnej osoby pritom nemusí byť vždy výhrou...

Muž v pozadí

Nemálo strastí s dvojníctvom si v detstve údajne užil Ken Handler, syn Elliota Handlera, spoluzakladateľa hračkárskej korporácie, a jeho manželky Ruth. Ruth Handlerová je žena, ktorá stvorila bábiku Barbie a o dva roky neskôr jej nerozlučného spoločníka, alebo (zlé jazyky hovoria) neodmysliteľný módny doplnok, Kena.

Po mená nechodila autorka ďaleko – použila tie, ktoré dala vlastným deťom. Podľa stránky manbehindthedoll.cm bola Barbara Handlerová, v čase vzniku Barbie tínedžerka, bábikou vraj taká znechutená, že trvala na tom, aby ju rodina prestala oslovovať Barbie.

Navyše, trpela tým, že jej mama trávi viac času s figúrkou ako doma, lenže ambiciózna Ruth sa práce nemienila vzdať. Skutočná Barbara má kučeravé červenohnedé vlasy, pehy a široký úsmev. Keď sa v devätnástich vydala obr_1.jpgza muža menom Allan Segal, Ken, ten skutočný aj ten plastový, získal kamaráta v oboch vyhotoveniach.

Niečo o Kenovi

Ken Handler bol údajne talentovaný muzikant, hral na niekoľko nástrojov, veľa čítal. Zriedka vystupoval na verejnosti. Oženil sa so zdravotnou sestrou Suzie, s ktorou splodil tri deti. Od roku 1982 býval s rodinou na Manhattane, kde väčšinou skladal a hral. Miloval newyorskú societu.

V polovici osemdesiatych rokov napísal, režíroval a produkoval film Delivery Boys o živote niekoľkých raperov. Venoval sa charite, podporoval vývoj liekov na rakovinu. Podľa uvedeného webu sa na expedícii do Afriky nakazil encefalitídou, niekoľko týždňov bol v kóme a zomrel ako päťdesiatnik v roku 1994, v deň dcérinej svadby, ktorá sa – ako káže židovská tradícia – neprerušila napriek jeho smrti.

Muž pre všetko

Na rozdiel od svojej predlohy, Ken – bábika zastával od svojho debutu vyše štyridsať profesií, vrátane hereckej, lekárskej, vojenskej, kaderníckej..., a na verejnosti sa predvádza často a rád. Keď sa v roku 1961 prvýkrát predstavil svetu oblečený v červených plavkách, obutý v šľapkách, so žltým uterákom v ruke, mal ešte rovné končatiny bez kĺbov a hlavu, ktorá sa mohla otáčať doľava a doprava.

Vlasy, spočiatku plstené, neskôr vystriedal lisovaný účes z plastu, lebo plsť po zvlhnutí odpadávala. Superstar Ken z roku 1977 predviedol úsmev s jamkami na lícach, hlavu, ktorá sa mohla otáčať okolo celej osi, ohýbacie ruky, svalnatejšiu postavu a spodnú bielizeň ako permanentnú súčasť postavy.

Rok 1993 bol rokom narodenia Earring Magic Kena, najúspešnejšieho zo všetkých Kenov, v ružovom tričku, levanduľovej veste a s náušnicou. Ken, podobne ako Barbie, má vlastnú líniu oblečenia a doplnkov. Vo fiktívnom svete sa dvojica prvýkrát stretla počas nakrúcania spoločnej reklamy v roku 1961.

Od uteráka k teriérovi

Hoci marketingoví pracovníci Mattelu ubezpečujú, že dnes sa aj oni chcú bábikami viac baviť a nebrať ich imidž príliš vážne, majú svoje hranice. V októbri 2009 Mattel ohlásil novú Palm Beach líniu, ktorej súčasťou bola postava Sugar’s Daddy Ken. Líniu oficiálne predstavili na jar 2010, ale ukázala sa ako kontroverzná. Kenovo meno totiž znelo dvojzmyselne.

obr_2.jpgAko vysvetľuje internetový urban dictionary (hovorový slovník), spojenie sugar daddy označuje staršieho muža, schopného získať mladú ženu vďaka majetku. Dotyčná zlatokopka potom využíva najmä sugar daddyho autá, domy a financie, za čo, pochopiteľne, poskytuje protislužby. Pravdupovediac, nielen názov nového Kena vyvolával slizké asociácie.

Sugar’s Daddy s výzorom staršieho, nie práve počestného muža v kvetovanom saku, vedúci psíka na obojku, by rozohral diskusiu aj bez mena. Z Mattelu sa síce ozývali hlasy, ktoré vysvetľovali, že Kenovo meno sa odvíja od šteniatka zvaného Sugar, ale bezvýsledne.

Bloger na toplessrobot.com napísal, že Sugar’s Daddy Ken pripomína tie zosmiešňujúce Barbie, ktoré vyrábajú študenti umenia, keď chcú kritizovať rodové roly, ktoré deťom sprostredkúvajú ich hračky. Môže si potriasť rukou s Hobo Barbie či s Pregnant Trailer Trash Barbie. „Tentoraz to urobil Mattel. Je to oficiálne. Môj svet sa zrútil,“ píše autor.

Spoločnosť Mattel však Sugar’s Daddy Kena nakoniec nevyrába... Rovnako pozastavila výrobu Earring Magic Kena, najpredávanejšieho Kena v histórii, keď sa ukázalo, že kultom sa nestal vďaka osemročným dievčatkám, ale vďaka členom gay komunity, ktorí ho začali masovo skupovať.

Kto s kým v hračkárstve

Ken to má vôbec ťažké. Celý svet rieši jeho nejasnú sexualitu. Mattel totiž nikdy nešpecifikoval presný charakter jeho vzťahu s Barbie! Ten jubilejný síce opäť bojuje o srdce veľkej blondíny, ale keď sa pred piatimi rokmi bábiky rozišli, viceprezidentka marketingu Russell Arons dôvodila, že pár potrebuje stráviť nejaký čas oddelene.

Sčasti vraj za rozchod môže aj Kenov vlažný postoj k svadbe. Všetky Barbie v svadobných šatách sú len snom skutočnej Barbie. Navyše, v roku 2009 vyšla kniha Toy Monster: The Big, Bad World of Mattel od Jerryho Oppenheimera, ktorá Kena ani jeho tvorcov vôbec nešetrí.

Médiá citovali najmä pasáž, v ktorej autor vyhlasuje, že Ken Handler vyrastal zmätený a ponížený tým, že po ňom pomenovali anatomicky nekorektnú hračku bez náznaku genitálií. Ruth Handlerová pritom s dizajnérmi zo začiatku bojovala, aby mal v rozkroku aspoň vypuklinu, ktorá by pohlavie naznačovala, ale neuspela. Vypuklý kúsok plastu získala bábika až o pár rokov neskôr.

Oppenheimer ďalej tvrdí, že Ken Handler bol utajený homosexuál, ktorému krátko pred smrťou diagnostikovali AIDS. A aby Handlerovcom nebolo málo, ešte aj Jack Ryan, muž, ktorý pre Mattel navrhoval plastového Kena, obr_3.jpgbol zvrhlík s manickou potrebou sexuálneho uspokojenia. Darmo, sexualita hračiek a ich okolia je vecou verejnou.

Sám je slabý

Ohnivé komentáre odjakživa vyvoláva aj tvar tiel Barbie a Kena. Ozývajú sa feministky, ale aj obyčajné matky, ktoré sa boja, že z ich dcér sa pre nedosiahnuteľne vyzerajúcu bábiku stanú anorektičky. Existuje spojenie Barbie syndróm, ktorý označuje túžbu dievčat po vzhľade Barbie, ale aj Ken syndróm, vzťahujúci sa na chlapcov, ktorí sa snažia pôsobiť podobne atraktívne ako Ken, neprimerane dbajú o svoj účes, pleť, odev...

Keby sme hračky, vyrobené v mierke jedna ku šiestim, zväčšili do reálnej podoby, Barbie by mala miery, aké v realite dosahuje len jedna zo stotisíc žien. Ken sa medzi smrteľníkmi vyskytuje častejšie: podobá sa mu jeden z päťdesiatich mužov. Ken je skrátka tuctovejší.

V celkovom objeme predaja Barbie línie robí desať percent. Pravdu majú tí, ktorí ho označujú iba za doplnok vychudnutej blondíny. Keď sa nespamätá, čo sa zrejme nespamätá, navždy bude hrať druhé husle. V bonusovom videu k minuloročnej Toy Story 3 Pixar toto jeho druhoradé postavenie glosuje.

Ken v ňom odpovedá na otázky reportéra Guya. Guy: „Takže ti neprekáža, že na tvojej vlastnej škatuli je tvoje meno osemkrát menšie ako meno Barbie?“ Ken: „Ďalšiu otázku!“

Fanúšikovia, ktorí sa zapojili do internetového hlasovania o to, či má Barbie s Kenom opäť chodiť, ho často vyzývali, aby ukázal, že nie je len hračkou v ženských rukách, že nie je povrchný a nestály. Iným bol jeho comeback celkom ľahostajný. Radšej by videli Barbie jesť pizzu.

Keď uvážime, že aj zberatelia platia za postavy Kena niekoľkonásobne menej ako za jeho partnerku z rovnakého obdobia a kupujú ho väčšinou v sete s Barbie, zdá sa, že sám naozaj nestojí za veľa. Pritom by stačilo málo. Plastickejší charakter.

Všetko o Kenovi
 • Kenovo celé meno je Ken Carson
 • Ken meria tridsať a pol centimetra, zhruba o dva a pol centimetra viac ako Barbie
 • Ken sa vyrába z plastu, okrem jediného porcelánového, ktorého navrhli v roku 1991 k tridsiatemu výročiu
 • Ken je pomenovaný po synovi zakladateľov spoločnosti Mattel Ruth a Elliotta Handlerovcov
 • Ken je v znamení rýb, oficiálne narodeniny má 11. marca
 • Ken je o dva roky a dva dni mladší ako Barbie
 • Ken pochádza z Willowsv vo Wisconsine
 • Ken má mladšieho brata Tommyho (1997)
 • V roku 1961 sa Ken predával za tri a pol dolára
 • Prvý Ken mal oblečené červené plavky, korkové sandále a niesol žltý uterák
 • V roku 1961 vyšiel Ken v dvoch verziách: blond a brunet
 • V roku 1973 Ken predviedol nový “reálny” účes s vlasmi s korienkami
 • Kenov najlepší kamarát je Allan, manžel Midge
 • Ken stretol Barbie pri nakrúcaní prvej spoločnej reklamy v roku 1961
 • Barbie a Ken sa rozišli na Valentína 2004
 • Kena prerobil stylista celebrít Phillip Bloch v roku 2006
 • V lete 2010 Ken debutoval na plátne v Toy Story 3, kde vystriedal vyše 50 kostýmov
 • Ken má oficiálnu facebookovú stránku a Twitter konto
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 757
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 981
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 910
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 356
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 735
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 119
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 596
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 501
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Bašár Asad na snímke s duchovným šejkom Muhammadom Adnánom Afjúnim.

Izrael tvrdí, že militanti vystrelili z pásma Gazy dve rakety

Obete ani škody na majetku armáda nehlásila.

Ilustračné foto

Kirgizský parlament odložil konanie nových volieb, chce presadiť zmenu ústavy

Volebná komisia vyhlásila výsledky októbrových volieb za neplatné.

Kirgizský premiér Sadyr Žaparov.

Sudánsky premiér je ochotný normalizovať vzťahy s Izraelom

Nadviazanie vzťahov s Izraelom je v Sudáne citlivou témou.

Sudánsky premiér Abdalláh Hamdúk.