FUKUŠIMA. Z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne evakuovali dnes časť pracovníkov po tom, ako z nádrže s použitým palivom v reaktorovom bloku č. 3 začal stúpať sivý dym. Informoval o tom hovorca prevádzkujúcej spoločnosti Tepco.
V elektrárni Fukušima-I sa snažia ochladzovať reaktory a nádrže s použitým palivom, z ktorých uniká radiácia po poškodení závodu a zlyhaní chladiacich systémov po ničivom zemetrasení a cunami z 11. marca.
Spoločnosť Tepco predtým informovala, že do všetkých šiestich reaktorových blokov už natiahli elektrické káble, aby obnovili napájanie chladiacich systémov a ďalších zariadení elektrinou. Napájanie ako posledné obnovia v najviac poškodených reaktorových blokoch č. 3 a 4. Pred spustením chladiacich a ďalších systémov však musia najskôr preskúmať, nakoľko sú poškodené.
Vo vode našli rádioaktívny jód
Neďaleko poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I objavili v pitnej vode výrazne zvýšené hodnoty rádioaktívneho jódu. Japonská vláda preto vyzvala obyvateľov dediny Iitate, aby nepili vodu z vodovodu.
Tlačová agentúra Kjódo s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva informovala, že vo vode v Iitate namerali rádioaktívny jód v množstve viac než trojnásobne prekračujúcom hraničnú hodnotu. Dedina leží v 30-kilometrovej bezpečnostnej zóne okolo elektrárne.
Tokio - Odstavenie reaktorov elektrárne Fukušima-I by mohlo trvať desať rokov, informovali dnes japonské noviny Asahi Šimbun s odvolaním sa na experta prevádzkujúcej spoločnosti Tepco.
Reaktory odstavia
Vzhľadom na rádioaktívne žiarenie je veľmi pravdepodobné, že poškodené palivové články v reaktoroch v blokoch č. 1, 2 a 3 nebudú môcť odmontovať, uviedol informátor. Na blokoch 5 a 6 naproti tomu nevznikli veľké škody a mohli by ich teoreticky znova uviesť do prevádzky. "Vzhľadom na postoje obyvateľov okolia by však bolo ťažké prevádzku obnoviť. Odstavenie všetkých šiestich reaktorov je preto neodvratné," citovali noviny pracovníka Tepco.
Hovorca japonskej vlády Jukio Edano v nedeľu označil obnovenie prevádzky havarovanej elektrárne za takmer nemožné. Podľa dnešnej správy okrem toho starosta mesta Korijama, ležiaceho západne od elektrárne, požiadal ministra hospodárstva Banriho Kaiedu, aby nedovolil ďalšiu prevádzku elektrárne Fukušima-I.