Minúta po minúte (21.3.): Kaddáfího vojská ustupujú

Líbyjské vládne sily sa museli stiahnuť do južnejšie ležiacej Adždábíje po tom, ako pri útokoch západných lietadiel prišli o veľkú časť svojej výzbroje.

Trosky jeden z budov Kaddáfího komplexu v Tripolise.(Zdroj: TASR/AP)

23:28 Bezpečnostná rada OSN dnes odmietla líbyjskú žiadosť o mimoriadne zasadnutie zamerané na zastavenie "vojenskej agresie" Francúzska a Spojených štátov amerických, ale rada bude mať vo štvrtok 24. marca informatívne stretnutie o Líbyi s generálnym tajomníkom Pan Ki-munom.

Členovia Bezpečnostnej rady (BR)OSN dnes v New Yorku viedli diskusie za zatvorenými dverami v reakcii na list zo soboty 19. marca, ktorý napísal líbyjský minister zahraničných vecí Músá Kúsa. Ten v liste tvrdil, že "zahraničné sprisahanie je zacielené... proti Líbyi, jej jednote a územnej celistvosti".

22:21 Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí v pondelok dôrazne odsúdil potláčanie ľudového povstania v Líbyi, islamská republika však podľa neho rovnako odsudzuje aj vojenský zákrok zo strany západných veľmocí, ktoré obvinil z úmyslu zmocniť sa líbyjskej ropy.

gal.jpg

Bezletová zóna sa blíži k mestám Briga a Misuráta i k metropole Tripolis.

POZRITE SI GALÉRIU >>

21:11 Spojené štáty čoskoro zredukujú svoju účasť na koaličnej vojenskej operácii v Líbyi. Uviedol to dnes americký minister obrany Robert Gates, citovaný ruskou tlačovou agentúrou Interfax.

Ako dnes povedal americký prezident Barack Obama, USA sa v najbližších dňoch plánujú vzdať vedúcej úlohy v operácii Úsvit odysey v prospech svojich spojencov.

20:44 Štyroch žurnalistov novín New York Times, ktorí boli šesť dní zadržiavaní v Líbyi, dnes tamojšie úrady prepustili na slobodu a nachádzajú sa už v Tunisku.

Kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní prepustenia novinárov zohrávalo Turecko. Denník poďakoval i britskej a americkej vláde, ako aj predstaviteľom líbyjskej vlády, vďaka ktorým boli novinári prepustení.

rebel2.jpg

Povstalci postupujú na Adždábíju. FOTO: ČTK

20:21 Tri explózie dnes večer bolo počuť v líbyjskej metropole Tripolis. Informovala o tom televízia CNN.

O jednej explózii informovala tlačová agentúra Reuters, podľa ktorej za výbuchom nasledovala protilietadlová paľba. Podľa líbyjskej štátnej televízia sa Tripolis stal terčom novej vlny vzdušných útokov.

20:16 K nasadeniu šiestich nórskych stíhačiek typu F-16, ktoré Nórsko prisľúbilo do medzinárodnej operácie na zriadenie bezletovej zóny nad Líbyou, zatiaľ nedôjde.

Ako vyplynulo z dnešného vyjadrenia nórskej ministerky obrany Grete Faremo, k nasadeniu týchto strojov dôjde až potom, keď budú jednoznačne jasné štruktúry velenia. Práve na tejto otázke sa predstavitelia členských krajín Severoatlantickej aliancie dnes v Bruseli nedokázali dohodnúť.

19:24 Líbyjské vládne sily, ktoré v uplynulých dňoch pokúšali dobyť povstalcami kontrolované mesto Benghází, sa v pondelok museli stiahnuť do južnejšie ležiacej Adždábíje po tom, ako pri útokoch západných lietadiel prišli o veľkú časť svojej výzbroje.

19:08 Bezletová zóna nad Líbyou sa rozširuje, blíži sa k Tripolisu a pokrýva už 1000 kilometrov. Informoval o tom dnes americký generál Carter Ham. Podľa neho sa bezletová zóna rozšíri čoskoro smerom na juh k mestám Briga a Misuráta, približne 200 kilometrov východne od Tripolisu.

Generál novinárom vo Washingtone prostredníctvom telekonferencie povedal, že sily Muammara Kaddáfího v blízkosti mesta Benghází nemajú už dostatočné kapacity na obnovenie ofenzívnych operácií. Za ostatných 24 hodín bolo podľa neho na ciele v Líbyi vypálených 12 striel typu Tomahawk.

18:42 Velenie operácií medzinárodných síl dohliadajúcich na dodržiavanie podmienok bezletovej zóny nad Líbyou by malo prejsť na Severoatlantickú alianciu. Uviedol to dnes britský premiér David Cameron.

To by znamenalo, že k misii v Líbyi by sa mohli pridať všetci členovia Severoatlantickej aliancie, ktorí budú mať o to záujem. Koalícia v súčasnosti operuje pod americkým velením.

Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé však medzitým uviedol, že prechod velenia operácií v Líbyi na NATO si neželá Liga arabských štátov.

rebeli.jpg

Rebeli na fronte pri Benghází. FOTO: ČTK

17:53 Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes uviedol, že používanie termínu "križiacke výpravy" v súvislosti so situáciou v Líbyi je neakceptovateľné. Podľa agentúry Reuters tak prakticky kritizoval najvplyvnejšieho ruského politika, premiéra Vladimira Putina.

17:50 Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov sa v pondelok stretne, aby diskutovala o aktuálnej situácii v Líbyi. Cieľom stretnutia je podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, rokovať o požiadavke Líbye zvolať mimoriadne zasadnutie BR OSN. Schôdzka je naplánovaná na 15:00 miestneho času v New Yorku (20:00 SELČ).

Stretnutie za zatvorenými dverami údajne inicioval samotný líbyjský minister zahraničných vecí Mússa Kússa, ktorý chce prinútiť exekutívny orgán OSN, aby reagoval na "francúzsko-americko-britskú agresiu".

17:25 Vzbúrenci odmietajú vyjednávať s Kaddáfím. Vyhlásil to dnes vysoký predstaviteľ vzbúreneckej Národnej rady Háfiz Ghoga.

Ako povedal na tlačovej konferencii v Benghází, Kaddáfí je "medzinárodne hľadaným vojnovým zločincom", ktorý bude súdený za genocídu páchanú na vlastnom obyvateľstve.

16:57 NATO bude pripravené podporiť intervenciu v Líbyi už "o pár dní", povedal francúzsky minister zahraničia Alain Juppé. "Koordinácia intervencie je riadená Spojenými štátmi v úzkej spolupráci s Francúzskom a Britániou," povedal Juppé.

16:48 Spojenci v noci z nedele na pondelok na líbyjské ciele vystrelili 10 až 12 rakiet, vyhlásil hovorca amerických síl v oblasti. Počet útokov sa tak podstatne znížil, v sobotu koaličné sily vystrelili 110 striel.

"Prvých 24 hodín sme zabezpečovali podmienky pre bezletovú zónu a teraz prechádzame do hliadkovacieho stavu," povedal hovorca Vince Crawley.

16:18 Podľa neoverených informácií KaddáfíhovojacivMisuráte spustili streľbudoľudí. "Obyvatelia vyšli neozbrojení do ulíc, aby zabránili Kaddáfího jednotkám vstúpiť do mesta. Keď sa zhromaždili v centre, vojaci do nich začali strieľať z diel a pušiek. Podľa nemocnice zahynulo najmenej deväť ľudí," povedal jeden z obyvateľov mesta.

VIDEO: Letisko v Misuráte po spojeneckom zásahu

16:01 Prvé prelety nad Líbyou uskutočnili dve španielske stíhačky F-18. Vyplýva to z vyhlásenia španielskeho ministerstva obrany. Do akcie sa zapoja štyri stroje F-18, tankovacie lietadlo, fregata F-100, ponorka S-74 a prieskumné lietadlo CN-235. Madrid posiela do operácie približne 500 mužov, píše BBC.

15:25 Francúzsko nevidí dôvod na zvyšovanie svojej bezpečnostnej pohotovosti, povedal hovorca vlády Francois Baroin v televízii France Canal+.

15:09 O bojoch v Misurate informuje hovorca rebelov. "Kaddáfí štvrtý deň po sebe ostreľuje mesto. Centrum mesta je zrovnané so zemou a Kaddafi kontroluje hlavnú ulicu, pozdĺž ktorej jeho sily rozmiestnili asi 200 ostreľovačov. Snažíme sa ich zahnať, ale majú prevahu v palebnej sile."

Sledujte vývoj situácie na interaktívnej mape

mapa.png

15:06 Náčelník britských ozbrojených zložiek vyhlásil, že líbyjský líder Muammar Kaddáfí "absolútne" nie je cieľom prebiehajúcej vojenskej akcie spojencov v tejto severoafrickej krajine.

13:56 Európska únia sa dohodla na rozšírení zoznamu pre aplikovanie sankcií na príslušníkov režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího ako i na ďalšie právnické osoby blízke režimu.

Nový zoznam by už mal obsahovať ďalších 11 jednotlivcov, úzko spätých s vedením krajiny, ktorým zmrazia aktíva v členských krajinách Únie a zakážu cestovať do únie.

13:55 Nórsko vyslalo šesť stíhačiek F-16. Hovorca vzdušných síl povedal, že lietadlá môžu operovať zo základní na gréckej Kréte alebo talianskej Sardínii.

13:35 Turecko chce, aby sa medzinárodná vojenská operácia proti jednotkám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího skončila čo najskôr tak, aby si Líbyjčania mohli sami vyriešiť svoju budúcnosť.

13:31 Rezolúcia OSN o Líbyi pripomína stredoveké výzvy na križiacke výpravy, povedal ruský premiér Vladimir Putin. Režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího podľa neho nespĺňa demokratické kritériá, to však neospravedlňuje vojenskú intervenciu.

"Rezolúcia je chybná a nekvalitná," povedal Putin zamestnanom v ruskej továrni na výrobu balistických striel. "Povoľuje všetko. Pripomína stredoveké výzvy na križiacke výpravy," dodal.

13:30 Povstalci privítali zvýšený počet vzdušných náletov, nechcú však, aby vo vojne zasiahli zahraničné pozemné jednotky. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na jedného z povstaleckých hovorcov.

Líbyjskí vzbúrenci podľa neho naďalej chcú obsadiť hlavné mesto Tripolis, chcú to však dosiahnuť bez zahraničnej ofenzívnej akcie.

13:21 Spojenecké sily v pondelok ráno letecky ostreľovali jednotky líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího pri meste Adždabíja, čo povstalcom umožnilo postup smerom k mestu, ktoré chcú opäť získať do svojich rúk.

13:18 Líbyjská vláda poprela správy o smrti syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

12:14 Líder severoafrickej al-Káidy Abdalmálik Drukdel vyzval líbyjských povstalcov, aby neverili Amerike a role USA pri medzinárodnom koaličnom bombardovaní jednotiek líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

11:56 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaznamenal pokles počtu civilistov utekajúcich z Líbye, odkedy sa v sobotu začali spojenecké nálety na líbyjské vojenské ciele.

Niektorí Líbyjčania, ktorí dorazili do Egypta v piatok a v sobotu, sa rozhodli vrátiť do vlasti po správach, že Bezpečnostná rada OSN rozhodla o bezletovej zóne nad Líbyou s cieľom zastaviť letecké útoky vládnych síl, uviedla hovorkyňa UNHCR.

STF39ecf1_ADDITION_Libya_NY116_res.jpg

Satelitná snímka Kaddáfího komplexu v Tripolise. FOTO: AP

11:53 Kaddáfího jednotky privádzajú do povstalcami kontrolovaného mesta Misuráta civilistov z okolitých miest a využívajú ich ako živé štíty. Uviedla to dnes agentúra Reuters podľa nezávisle nepotvrdených informácií z povstaleckých zdrojov.

V meste Misuráta podľa nich prišlo počas nedeľňajších bojov o život sedem ľudí. Ozbrojené líbyjské provládne jednotky sa údajne nachádzali v centre mesta v civilnom oblečení.

11:52 Irak vyjadril podporu medzinárodnej vojenskej intervencii v Líbyi. Uviedla to vláda v Bagdade.

"Iracká vláda podporuje medzinárodné úsilie o ochranu líbyjského ľudu," uviedol hovorca irackej vlády na otázku agentúry Reuters ohľadne irackej pozície k tejto otázke.

11:22 Chamís Kaddáfí, syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, sa údajne stal obeťou samovražedného vojenského pilota, informujú opozičné a arabské médiá.

Pilot mal údajne za úlohu bombardovať ciele v Adžedábíji, v pevnosti povstalcov na východe krajiny. Jeho lietadlo však zmenilo smer na základňu, kde najprv zhodil bomby na kasárne a potom si to namieril lietadlom do areálu.

10:57 Liga arabských štátov naďalej podporuje vzdušné nálety na Líbyi v záujme presadenia bezletovej zóny. Povedal to dnes britský minister zahraničných vecí William Hague.

Šéf britskej diplomacie podľa vlastných slov hovoril s generálnym tajomníkom LAŠ Amrom Músom po tom, ako sa Músa vyjadril, že si neželá vojenské útoky, ktorých terčom sú civilisti.

"Samozrejme že vyjadruje obavy, tak ako všetci, o akékoľvek civilné obete," povedal Hague pre rozhlasovú stanicu BBC. "Pokračuje v podpore rezolúcie OSN, realizácii rezolúcie," dodal.

lib2_tasrap.jpg

Francúzske lietadlo Mirage 2000 po návrate z misie nad Líbyou

10:34 Spojenecké sily by sa nemali snažiť o zabitie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, myslí si americký minister obrany Robert Gates. "Som presvedčený, že je dôležité, aby sme konali v súlade s mandátom, ktorý nám vyplýva z rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN," vyhlásil Gates.

Reagoval tak na vyhlásenie britského ministra obrany Liama Foxa, ktorý v rozhovore pre BBC povedal, že zabitie Kaddáfího "by mohlo byť jednou z možností".

10:29 Európska únia sa do žiadnych vojenských operácií v Líbyi nezapojí, povedal pred dnešným zasadnutím ministrov zahraničných vecí európskej dvadsaťsedmičky maďarský šéf diplomacie János Martonyi.

"Dá sa s istotou povedať, že únia sa do vojenských akcií nezapojí. Ale pri kontrole Stredozemného mora, pokiaľ sa štáty tak dohodnú, asistovať bude," uviedol pre novinárov Martonyi, ktorý vyjadril aj nádej, že prebiehajúca vojenská operácia bude úspešná.

9:38 Spojenci podnikli ďalšiu sériu útokov na ciele v Líbyi. Bez ďalších podrobností to uviedla agentúra Reuters. Spojencom sa údajne podarilo zastaviť postup Kaddáfího síl na mesto Benghází. Líbyjská štátna televízie uviedla, že Kaddáfího stúpenci sa zhromažďujú na letiskách, aby vytvorili ľudské štíty.

9:15 Spojenecké sily víkendovými útokmi na pozície líbyjskej armády zasadili líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu ťažký úder a jeho sily "uvrhli do zmätku", vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii vo Washingtone predstaviteľ amerického ministerstva obrany William Gortney.

Americká armáda podľa neho nemá žiadne informácie o prípadných obetiach útokov na strane civilistov. Obete neboli podľa Gortneyho ani na strane americkej armády, všetky stíhačky aj bombardéry sa vrátili neporušené na základne.

8:57 Vojenské akcie v Líbyi zvyšujú cenu ropy. Ropa Brent dnes ráno zdražela o 1,5 % a predáva sa tesne pod hranicu 116 dolárov za barel.

8:24 Nové prímerie, ktoré v nedeľu vyhlásil líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, je podľa USA vymyslené. V nedeľu neskoro večer to vyhlásil poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Tom Donilon.

Platnosť prímeria v noci z nedele na pondelok spochybnila aj Veľká Británia. Aj Londýn vyhlásil, že situáciu v Líbyi bude "posudzovať nie na základe slov, ale na základe činov".

7:42 Útok spojencov podľa AFP zrovnal so zemou budovu v tesnej blízkosti povestného Kaddáfího stanu, v ktorom prijíma zahraničné návštevy.

7:16 USA očakávajú, že kontrolu nad ofenzívou v Líbyi čoskoro prevezme britsko-francúzska koalícia alebo NATO.

6:47 Severoatlantická rada, ktorá je najvyšším rozhodovacím orgánom NATO, na svojom mimoriadnom zasadnutí nedospela k dohode ohľadne pridania sa Severoatlantickej aliancie ku koalícii štátov, ktoré sa zúčastňujú na medzinárodnej vojenskej ofenzíve v Líbyi.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 685
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 144
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 687
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 117
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 257
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 250
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 041
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 992
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 814
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 781

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Svet

Desiatky profesorov v Taliansku suspendovali pre podozrenie z korupcie

Všetci z týchto profesorov sú odborníkmi na daňové právo.

Svet

Predvolebný prieskum v Česku ukázal veľký náskok Babišovho hnutia ANO

Do českého parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov, komunisti sú tretí najsilnejší.

Svet

V Nemecku odhalili gang zlodejov detskej výživy pre Čínu

Kriminalisti pracovali inkognito viac ako šesť mesiacov na vyšetrovaní prípadu.

Svet

Trump vynadal hráčom amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu

Hráči NFL pri hymne sedeli, kľačali alebo sa modlili. Klub by ich mal vyhodiť.