Je možné poraziť Muammara Kaddáfího len letecky a strelami z vojenských lodí?
„Ak hovoríme o kapitulácii, teda o možnosti, že by sa vzdal, tak to možné je, ale môže to trvať dlhšiu dobu. Stále si myslím, že letecké útoky sú podpornou činnosťou pre pozemné sily. V tomto prípade ide o oslabenie Kaddáfiho vojska, ktoré by malo pomôcť protistrane dosiahnuť pozemné víťazstvo, alebo ho prinútiť k tomu, aby následne kapituloval.“
Ako hodnotí bombardovanie francúzskych stíhačiek a použitie rakiet Tomahawk? Je už Kaddáfiho armáda reálne zasiahnutá?
„Doteraz vlastne nemáme konkrétne informácie čo, kto a kde zasiahol. Tomahawky majú, čo sa týka posledných informácií, pomerne vysokú presnosť zásahov v desiatkach metrov. V tomto prípade sa zrejme snažia zasiahnuť kasárne milícií či Kaddáfiho prívržencov. Rovnako sú cieľom systémy protivzdušnej obrany, velenia a komunikácie.“
Použijú západné mocnosti aj ďalšie druhy zbraní?
„Myslím si, že technologicky už bolo nasadené všetko. Nasledovať by už mohlo len nasadenie námorných síl, ktoré by sa priamo vylodili.“
Prichádza do úvahy aj vylodenie?
„Myslím si, že k nemu dôjsť môže. Dôvodom by mohla byť napríklad humanitárna katastrofa.“
Francúzi začali s útokmi, až potom nastúpili Američania. Ako sa koordinuje spolupráca v takýchto prípadoch?
„Príprava tej akcie trvala určite už viac dní. Myslím, že sa začala plánovať ešte v dobe, keď sa začali nepokoje v krajine stupňovať. To, že nastúpili ako prví Francúzi, bol možno len politický ťah, aby neboli ako prví zase Američania, ktorí sú v mnohých arabských krajinách výrazne neobľúbenejší ako Francúzi.“
Africká únia v nedeľu vyzvala na ukončenie zásahu. Má podobné vyhlásenie dosah na vojakov v teréne?
„Líbya bola dlhodobým členom Africkej únie. Zasahujúce sily s tým, samozrejme, majú trošku politický problém, ale z vojenského hľadiska to vyjadrenie nemá nijakú hodnotu. Ide o to, aby bol akýsi konsenzus útočiacich síl s vládami v arabských a afrických krajinách.“
A je takýto konsenzus?
„Viac menej sa zdá, že je. Kaddáfi si urobil veľa nepriateľov. Je síce niekoľko štátov, ktoré ho podporujú, ale už to nie je až také horúce. Najväčšie straty z pohľadu dodávky zbraní zaznamenalo Rusko.“
Kaddáfií už americkému bombardovaniu raz odolal. Je možné, že by ho spojenci úplne vojensky neporazili aj druhýkrát?
„Intenzita tejto akcie je už taká, že Kaddáfi pri moci nezostane. Spojenci presadia voľby, ktoré potom pre neho nedopadnú dobre.“
Jednou z prvých reakcií Tripolisu bolo, že zverejnili zábery mŕtvych z nemocníc. Do akej miery môžu spojenci dbať na civilistov?
„ Vojna nie je piknik. Vo vojne sa zabíja a zomiera, to musia vedieť obidve strany. Za druhé nevieme, kto sú mŕtvi a ranení. Môžu to byť vojaci, vzbúrenci, ale aj civilisti. Hovoril som s členom Líbyjskej rady a ten vravel, že oni tam niekedy ukazujú mŕtvoly, ktoré dovtedy skladovali v mraziacich boxoch, aby ich mohli predvádzať ako zločiny západných križiakov.“
Čo vieme o sile líbyjskej armády?
„Dnes je už problém povedať, čo je ešte líbyjská armáda. Je tam časť bývalej armády, ktorá zostala verná Kaddáfimu. Ďalšia časť sú cudzí žoldnieri, ktorých je niekoľko skupín a potom je to opozícia, čo je čiastočne pôvodná armáda a čiastočne civilisti. Jednotky Muamara Kaddáfiho - to je už dnes menej ako polovica pôvodných čísel.“
Dokáže Kaddáfí ohroziť juh Európy svojimi raketami?
„Vojenské ohrozenie zo strany Kaddáfiho je už zanedbateľné, ak nie nijaké. Jeho letectvo už dnes nie je schopné urobiť nejaký výrazný úder. Raketové systémy dodnes nepoužili, i keď majú rakety Scud, ktoré by boli schopné doletieť na ostrovy v Taliansku. V priestore však operujú americké lode a tie majú protiraketový systém. Reálne ohrozenie južnej Európy už sú dnes skôr len veľké reči.“
Hrozia teraz v Európe teroristické útoky?
„To sa samozrejme vylúčiť nedá, ale ani to nie je také jednoduché. Teroristi mávajú zvyčajne za sebou zálohu, ktorá ich podporuje. Kaddáfiho režim dnes už veľkú zálohu nepredstavuje. Nechať sa zabiť pre režim ktorý za pár dní padne asi neláka nikoho. Viac ako teroristi by to museli byť vojaci, prípadne nejaké špeciálne komando a táto pravdepodobnosť je tiež malá.“
Ako podľa vás bude zásah pokračovať?
„Pravdepodobný vývoj je, že bude oslabená sila Kaddáfiho armády a jeho žoldnierov. Zrejme začne upadať morálka časti jeho prívržencov a zvýši sa morálny potenciál jeho protivníkov. Či však Kaddáfi kapituluje však nie je stále jasné.“