Japonci sa snažia dostať pod kontrolu reaktory. Kontaminované sú už mlieko, špenát a mierne aj pitná voda v Tokiu.
TOKIO, BRATISLAVA. Tisíce mŕtvych, nehoda v jadrovej elektrárni a teraz aj kontaminované potraviny. Taká je situácia v Japonsku, ktoré čelí následkom po piatkovej prírodnej katastrofe.
Úrady v krajine zistili, že mlieko a špenát z niektorých oblastí prekračuje povolené hodnoty rádioaktívneho ožiarenia. V nedeľu zistili miernu kontamináciu vody aj v hlavnom meste Tokio.
Mlieko a špenát „Aj tak nemám šancu zistiť, či tieto rádioaktívne častice sú v mojej vode z vodovodu,“ hovorí pre agentúru Reuters tokijský dôchodca Setsuko Kuroi.
Aj keď úrady tvrdia, že pitie takejto vody zatiaľ pre človeka nebezpečné nie je, radšej si v supermarkete kupuje balenú. A chce tak robiť aj naďalej.
Horšia situácia je však s niektorými potravinami. Už v sobotu sa objavili informácie, že rádioaktívne izotopy jódu a cézia kontaminovali jedlo v prefektúre Fukušima.
OŽIARENÉ POTRAVINY Vzorka vody z Tokia obsahovala 1,5 becquerela na kilogram jódu 131. Podľa úradov je hodnota 300 Bq/kg tolerovateľná Hodnoty v mlieku prekračovali bežné hodnoty päťkrát, v špenáte sedemkrát.
Vysoké hodnoty ožiarenia našli v mlieku a špenáte v oblasti, ktorú najviac ohrozuje havária blízkej jadrovej elektrárne.
Práve z nej mal vietor odviať rádioaktívny prach na rastliny a do pôdy. Takéto rastliny pravdepodobne skonzumoval dobytok, čoho výsledkom bolo „rádioaktívne“ mlieko.
„Tieto hodnoty nepredstavujú bezprostredné ohrozenie zdravia,“ reagoval podľa New York Times na zistenia hovorca japonskej vlády Jukio Edano.
V špenáte však úrady namerali sedemkrát vyššie hodnoty nebezpečných rádioizotopov jódu 131, ako je bežná hranica, v mlieku bola hodnota zhruba päťkrát vyššia.
Zhoršiť by to navyše mohol nový vývoj v jadrovej elektrárni Fukušima. Oficiálne miesta tvrdia, že bloky elektrárne sú stabilné.
Tlačová agentúra Kjódo však v nedeľu informovala o náraste tlaku v treťom reaktore.
Aby sa inžinieri vyhli neriadenej explózii, možno budú musieť vypustiť časť pary, pričom by sa do prostredia dostala ďalšia dávka nebezpečného rádioaktívneho žiarenia.
Fukušimu asi zbúrajú Úrady už priznali, že jadrovú elektráreň chcú napokon zbúrať. Dovtedy hrozí ďalšia kontaminácia.
Japonská vláda už zakázala distribuovať mlieko z asi tridsaťkilometrového okolia nukleárnej elektrárne, špenát sa nesmie predávať v celej prefektúre Fukušima. Kontaminované rastliny sa však objavili aj stopäťdesiat kilometrov od elektrárne.
„Nebudem jednoducho kupovať špenát,“ hovorí pre americký denník Katsuko Sato z hlavného mesta.
„Neverím vláde, pretože si nemyslím, že zasiahnutý je iba špenát z Ibaraki.“
Aktivista: Ľudia dostávajú dávky žiarenia aj dýchaním
Japonci mali šťastie, že vietor fúkal smerom na more, hovorí JAN BERÁNEK. V Amsterdame riadi Medzinárodnú jadrovú kampaň Greenpeace.
Čo sa vlastne v jadrových reaktoroch Fukušima deje?
„Informácie sú protichodné. Ale podľa nás je situácia vážnejšia, než tvrdia japonskí predstavitelia.“
Prečo?
„Hlavným problémom je únik rádioaktivity. V reaktore číslo tri došlo k nárastu tlaku, a to by mohlo viesť buď k nekontrolovanému úniku, alebo k riadenej ventilácii pretlaku. V oboch prípadoch to znamená vypustenie rádioaktivity, inak by však hrozilo roztrhnutie ochranného obalu. Problémom tiež je, že vietor má fúkať smerom do vnútrozemia, na Tokio. To znamená, že zrejme budeme svedkami ďalšieho nárastu rádioaktivity vo vnútrozemí.“
V Tokiu už namerali kontamináciu vody. Problémom sú aj mlieko a špenát z prefektúry Fukušima.
„V posledných dňoch mali Japonci šťastie, že 90 percent času vietor fúkal smerom na more. Situácia s kontaminovanými plodinami a pôdou sa bude asi časom zhoršovať. Rádioaktívny spad sa kumuluje a to, čo bolo dosiaľ identifikované v špenáte a mlieku a čo prekračuje prípustné hodnoty, je založené na starších únikoch. Ak budú pokračovať, zasiahnutých oblastí bude viac.“
Japonci však tvrdia, že hodnoty nie sú nebezpečné, aj keď limity prekračujú.
„To je zľahčovanie. Aj malá úroveň zvýšenej radiácie zvyšuje zdravotné riziká. Napríklad aj CT či röntgenové vyšetrenia majú vedľajšie účinky. Práve preto sa musia lekári rozhodovať, či výhody z takýchto vyšetrení prevažujú nad rizikami. Dosiaľ sme od japonských úradov nepočuli, aké zdravotné riziká situácia predstavuje. Aj údaje z monitorovacích staníc sú neúplné. Je pravdepodobné, že neuvádzané dávky dostávajú ľudia dýchaním z ovzdušia.“
Tomáš Prokopčák
Z trosiek vyhrabali ľudí. Prežili vďaka jogurtom
Japonskí záchranári vytiahli z trosiek dvoch živých ľudí. Považujú to za zázrak.
TOKIO, BRATISLAVA. Osemdesiatročná Sumi Abe spolu s vnukom boli v kuchyni, keď zasiahla v piatok mesto Išinomaki v prefektúre Mijagi vlna cunami. Po deviatich dňoch pod troskami ich v nedeľu našli japonskí záchranári. Prežili vďaka jogurtom a ďalšiemu jedlu z chladničky.
Jednu z najťažšie zasiahnutých oblastí na severovýchode Japonska stále prehľadávajú tímy záchranárov, aj keď šanca na prežitie je minimálna.
Podchladená dvojica však mala šťastie, 16ročnému Jinovi sa podľa agentúry AP podarilo vyhrabať z trosiek.
Našli ho záchranári, ktorých priviedol k starej mame. Záchranári ich síce našli podchladených, ale pri vedomí.
Správa o dvoch nájdených obyvateľoch prišla krátko po tom, ako polícia zverejnila odhad, že len v prefektúre Mijagi mohlo zomrieť vyše 15-tisíc ľudí.
Oficiálna štatistika hovorí zhruba o osemtisíc potvrdených obetiach a viac než dvanásťtisíc nezvestných.
Podobne zle by na tom mohli byť aj ďalšie japonské prefektúry. Počet obetí prírodnej katastrofy sa tak môže zvýšiť na desaťtisíce.
Státisíce ľudí stále žijú v evakuačných centrách.
Tomáš Prokopčák