Medzinárodné sily začali vzdušnú operáciu v Líbyi a bránia silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v útokoch proti vzbúrencami kontrolovanému mestu Benghází.
Francúzsko
Stálo na čele snahy o aktívnu operáciu proti Líbyi. Zapojilo do nej stíhačky Mirage a Rafale z leteckých základní v Marseille, Istres a na Korzike. Z južného Francúzska je to 1,5 hodiny letu a z Korziky asi 60 minút. Z Istres môže vzlietnuť aj vzdušný tanker pre čerpanie paliva vo vzduchu počas letu.
Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle je v stredozemnom prístave Toulon a mohla by sa do operácie zapojiť v nedeľu, k pobrežiu Líbye je schopná doplávať za 1,5 dňa s 15 stíhačkami na palube. Jej bojová skupina je zložená z troch fregát, palivovej zásobovacej lode a útočnej ponorky.
Francúzsko sa vrátilo do vojenského velenia NATO v roku 2009.
Británia
Uviedla, že použije stíhačky Typhoon a Tornado zo základní v Škótsku a v Norfolku, ktoré však chce presunúť na nemenované základne bližšie k Líbyi.
Premiér David Cameron povedal v parlamente, že budú využité aj tankovacie a prieskumné lietadlá vzduch-vzduch.
Británia má tiež pri líbyjskom pobreží dve fregaty: HMS Cumberland a HMS Westminster.
USA
Americké vojenské námorníctvo má v Stredozemnom mori päť bojových lodí, vrátane najmenej jedného torpédoborca s riadenými strelami. V blízkosti Líbye USA nemajú žiadne lietadlové lode.
Lietadlová loď Enterprise sa presunula z Červeného mora do Arabského mora, aby pomohla lietadlovej lodi USS Carl Vinson v Afganistane
Letecká základňa Aviano v Taliansku je jedinou americkou leteckou základňou v oblasti, kde sa nachádzajú stíhačky - je tam 42 strojov F-16. Pentagón odmietol uviesť, ktoré ďalšie lietadlá majú USA v oblasti.
USA majú v Stredozemnom mori celý rad vojenských základní - V Taliansku, Grécku, Španielsku a Turecku.
Taliansko
Plne podporilo vojenskú operáciu v Líbyi, prisľúbilo na nej aktívnu účasť a ponúklo spojencom využitie siedmich vojenských základní - Amendola, Gioia del Colle, Sigonella, Aviano, Trapani, Decimomannu a Pantelleria. Päť z nich je na južnom okraji Sicílie.
Španielsko
Ponúklo do operácie šesť bombardérov F-18, fregatu F-100, vojakov a dve základne - Rota v Cadíze a Moron de la Frontera v Seville.
Nórsko
Dalo k dispozícii svoje stíhačky F-16 a poskytne tiež transportné lietadlo Hercules na pomoc pri humanitárnych akciách.
Dánsko
Sľúbilo vyslať šesť stíhačiek F-16 a jedno vojenské transportné lietadlo. Lietadlá boli dnes pripravené odletieť na základňu v južnej Európe s asi 100 ľuďmi, vrátane pilotov a technickej podpory.
Holandsko
Podporilo bezletovú zónu nad Líbyou a podporí vojenskú operáciu, ak na to bude vyzvané.
Švédsko
Nie je členom NATO, očakáva sa, že by mohlo v ďalšej etape podporiť bezletovú zónu.
Arabské krajiny
Podporu operácii proti Líbyi najpravdepodobnejšie poskytnú Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Katar.
Líbya
Jej armáda pred povstaním mala 100.000 vojakov, silné delostrelectvo, tanky, bojové lietadlá a malé vojenské námorníctvo.
Odvtedy časť príslušníkov ozbrojených síl zbehla a časť techniky padla do rúk povstalcom.
Najlepšie vybavené a vycvičené jednotky, ktoré majú do 12.000 mužov, zostali verné Kaddáfímu, pretože sú postavené mimo pravidelnú armádu a velia im jeho rodinní príslušníci alebo ľudia z jeho najbližšieho okruhu.
Líbyjská vojenská technika je podľa dostupných zdrojov zastaraná a má zanedbanú údržbu.
POZEMNÉ SILY:
50.000 vojakov, z toho 25.000 brancov.
Bojové tanky - 800, ale mnohé z nich sú zrejme nefunkčné.
Obrnené bojové vozidlá pechoty: 1000.
Obrnené transportéry: 945.
Delá: 2421
Rakety protivzdušnej obrany zem-vzduch: vyše 400.
NÁMORNÍCTVO:
8000 vojakov. Dve ponorky, ktoré už nemusia byť prevádzkyschopné. Tri vojenské lode a 16 hliadkových a pobrežných lodí.
LETECTVO:
18.000 vojakov. Bojaschopné lietadlá: 394 (ruskej alebo francúzskej výroby, mnohé už nefunkčné). Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé v utorok povedal, že prevádzkyschopných je z nich iba 20.
Protivzdušná obrana má najmenej 216 raketových striel zem-vzduch, 144 protitankových striel a 72 striel s vlastným pohonom.