SME
Utorok, 13. apríl, 2021 | Meniny má AlešKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte (19.-20.3): Kaddáfí zatiaľ lietadlo nezostrelil, tvrdí Pentagon

Spojenecké vojská pravdepodobne opäť spustili paľbu na pozemné ciele v Líbyi.

(Zdroj: ČTK/AP)

23:42 Viac než 8000 povstalcov zahynulo od polovice februára pri násilných stretoch s bezpečnostnými silami lojálnymi líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Pre televíziu al-Džazíra to povedal hovorca opozičného hnutia Abdel Háfiz Ghoga. "Počet našich mŕtvych a mučeníkov presiahol 8000," vyhlásil Háfiz Ghoga.

22:35 Pentagón oznámil, že pri útokoch na líbyjskú protivzdušnú obranu a pozemné sily spojenci dosiaľ neprišli ani o jedno lietadlo. Americká armáda si pritom nie je vedomá žiadnych civilných obetí týchto útokov, povedal Gortney.

21:40 V Tripolise sa pomedzi delostreleckú obranu ozval veľký výbuch, tvrdí televízia Al-Džazíra.

20:56 Štyri dánske bojové lietadlá typu F-16 vzlietli v nedeľu z talianskej leteckej základne Sigonella smerom na Líbyu, kde sa pripoja k leteckým silám západnej koalície, ktorá vedie ofenzívu proti silám Muammara Kaddáfího.

20:39 Líbyjské ozbrojené sily vydali rozkaz všetkým jednotkám, aby dodržiavali okamžité zastavenie paľby. Vyhlásil to pre novinárov hovorca líbyjskej armády.

K oznámeniu prišlo zhruba 24 hodín od začiatku vzdušných útokov zo strany amerických, francúzskych a britských síl. Útoky majú realizovať rezolúciu OSN, splnomocňujúcej použitie sily na ochranu líbyjských civilistov pred vládnymi útokmi.

"Líbyjské ozbrojené sily... vydali rozkaz všetkým vojenským jednotkám, aby zaistili okamžité zastavenie paľby od 21.00 h (20.00 h SEČ) tohto večera," uviedol hovorca.

20:34 V Líbyi prepustili taliansky remorkér a 11 členov jeho posádky, ktorých zadržali v sobotu v Tripolise. Remorkér už mieri na sever, informoval jeho prevádzkovateľ, spoločnosť Augusta.

20:22 V líbyjskom Tripolise sa v nedeľu večer opäť ozýva protiletecká paľba v súvislosti so začiatkom druhej noci spojeneckých leteckých útokov v krajine. Objekty novej vlny útokov zatiaľ neboli známe. Salvy protivzdušnej obrany začali krátko po zotmení.

19:27 Francúzske bojové lietadlá sa v nedeľu nestretli so žiadnym odporom pri presadzovaní bezletovej zóny nad Líbyou. Pätnásť francúzskych bojových lietadiel sa dnes zúčastnilo v rámci spojeneckej operácie na hliadkovacích letoch, avšak nemuseli strieľať na vzdušné či pozemné ciele, pretože sa nestretli so žiadnym odporom.

19:22 Liga arabských štátov v nedeľu kritizovala vojenské útoky západných krajín na Líbyu. Svoje negatívne stanovisko organizácia vyjadrila niekoľko dní po tom, ako Organizácia Spojených národov zaviedla prostredníctvom rezolúcie Bezpečnostnej rady nad spomínanou severoafrickou krajinou bezletovú zónu.

19:06 Rokovania členských štátov Severoatlantickej aliancie o jej možnom zahrnutí do vojenskej operácie v Líbyi v nedeľu podvečer prerušili. Dôvodom je zdržanlivý postoj Turecka a ďalších štátov k prípadnému nasadeniu celého bloku.

18:16 Dvaja novinári pracujúci pre francúzsku tlačovú agentúru AFP a fotograf agentúry Getty Images, cestujúci spolu s nimi, sú nezvestní v Líbyi.

17:17 Neznámi ozbrojení muži zadržali posádku talianskej lode, ktorá kotví v líbyjskom hlavnom meste Tripolis.

16:35 Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle vyrazila v nedeľu z južného prístavného mesta Toulon k brehom Líbye, aby sa mohla zúčastniť na tamojšej vojenskej operácii.

16:02 Rusko vyzvalo Britániu, Francúzsko a Spojené štáty na zastavenie vzdušných útokov na nevojenské ciele v Líbyi.

14:37 Líbyjská vláda začala rozdávať zbrane státisícom obyvateľov a distribúcia sa zavŕši v priebehu niekoľkých hodín. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Jana. Podľa agentúry, odvolávajúcej sa na zdroje z ministerstva obrany, má byť vyzbrojených viac ako milión mužov a žien.

pre zväčšenie grafu kliknite

14:21 Pápež Benedikt XVI. vyzval vojenských a politických lídrov, aby pri útokoch v Líbyi dbali o bezpečnosť tamojších civilistov a umožnili im prístup k zdravotníckej pomoci. Benedikt uviedol, že udalosti v Líbyi v ňom vyvolávajú "veľký strach a obavy" a modlí sa za nastolenie mieru. Nekonkretizoval však, ktorým vojenským a politickým lídrom je adresovaná jeho výzva.

13:35 Viac ako 100 protivojnových aktivistov vrátane muža, ktorý v 70. rokoch vyzradil štátne tajomstvá o vietnamskej vojne, zatkli v sobotu pred Bielym domom v hlavnom meste Spojených štátov.

13:19 Spojeným štátom a ich spojencom sa podarilo dosiahnuť vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou a zastaviť útoky síl Muammara Kaddáfího na vzbúrencov v meste Benghází. V programe "Meet the Press" televízie NBC to povedal americký admirál Mike Mullen. Admirál si myslí, že Kaddáfí je v súčasnosti po zriadení bezletovej zóny a kvôli zbrojnému embargu izolovanejší než kedykoľvek predtým.

11:59 Najmenej 94 ľudí prišlo o život pri útoku, ktorý v povstalcami ovládanom líbyjskom meste Benghází spustili pred dvoma dňami sily lojálne dlhoročnému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu. V nedeľu o tom informovali tamojšie zdravotnícke zdroje a spravodajcovia tlačovej agentúry AFP. "Včera sme mali asi 50 (tiel civilistov a povstalcov) a iba dnes sme vydali okolo 35 úmrtných listov," uviedol pre AFP Chalíd Mugasábí, forenzný patológ v bengázskej nemocnici Džalá.

11:04Neopustíme našu zem a zvíťazíme," povedal Muammar Kaddáfí v prejave v štátnej televízii s tým, že „Líbya sa pripravuje na dlhú vojnu".

9:53 Západné veľmoci musia okamžite zastaviť vojenské útoky proti Líbyi, zatiaľ čo tamojšia vláda by mala zabezpečiť "humanitárne potreby" ľudí v núdzi a "ochranu cudzincov" Po nedeľňajšom zasadnutí to vyhlásil špeciálny výbor Africkej únie pre krízu v Líbyi.

8:55 Americká televízia CBS informovala, že bombardéry B-2 zhodili počas prvej fázy 40 bômb na letiská v Líbyi.

7:15 Britské bojové stíhačky Tornado, ktoré sa v sobotu zapojili do spojeneckej vojenskej operácie v Líbyi, leteli do útoku z materskej základne v Británii, čo je vyše 4800 kilometrov. Takúto dlhú vzdialenosť pri bojovom nasadení absolvovali naposledy vo vojne s Argentínou o Falklandské ostrovy v roku 1982.

7:10 Do útoku na ciele protivzdušnej obrany v Tripolise a Misuráte sa po boku amerických lodí zapojila britská ponorka. Generálmajor John Lorimer dnes skoro ráno vo vyhlásení "potvrdil, že RAF odpálila raketové strely Storm Shadow zo stíhačiek Tornado GR4", nepovedal však kedy ani kde presne zasiahli.

7:05 Čína vyjadrila poľutovanie nad trestnými leteckými útokmi USA a európskych národov na Líbyu s cieľom presadiť bezletovú zónu, ktorú schválila OSN. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ťiang Jü povedala, že Čína "dôsledne nesúhlasí s použitím sily v medzinárodných vzťahoch" a vyjadrila "poľutovanie" nad sobotňajšími útokmi.

6:53 Vojenský zákrok západných veľmocí v Líbyi si doteraz vyžiadal 48 mŕtvych a 150 zranených. S odvolaním sa na armádne velenie to v nedeľu uviedla líbyjská štátna televízia, podľa ktorej väčšinu obetí tvoria deti. Zverejnenú správu, ktorá neobsahovala žiadne ďalšie podrobnosti, však nie je možné nezávisle overiť.

4:33 Líbyjská armáda v nedeľu nadránom spustila paľbu na lietadlo zhadzujúce bomby na južné predmestie Tripolisu, kde má svoje opevnené sídlo vodca Muammar Kaddáfí. Informoval o tom tamojší spravodajca tlačovej agentúry AFP, podľa ktorého sa v okolí strategickej vojenskej základne Báb al-Azízíja ozývali výbuchy, pričom zatiaľ nie je jasné, aké ciele sa podarilo zasiahnuť.

0:38 Spojenecké strely ťažko poškodili líbyjskú protilietadlovú obranu, oznámil to agentúre Reuters jeden z amerických činiteľov, ktorý nechcel byť menovaný. Podľa neho je príliš skoro na odhady, ako na útoky odpovie Kaddafí a jeho pozemné sily.

0:26 Líbyjská štátna televízia znova odvysielala správu o tom, že zostrelili francúzske lietadlo. Francúzsko to okamžite poprelo a uviedlo, že neexistujú žiadne priame dôkazy, ktoré by to potvrdili.

0:25 Obyvatelia Bengházi uvítali letecké a raketové útoky spojeneckých síl. Iyad Ali podľa Reuters povedal, že Kaddáfí v Líbyi končí. Líbyjčania to nikdy nezabudnú Francúzsku. Pretože ak by neprišli, Bengházi by bolo v noci zničené.

0:14 Podľa AFP Líbya požiadala o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Televízne stanice al-Džazíra a al-Arabíja neuviedli zdroj svojej správy ani nič ďalšieho k tomu, prečo by sa mala táto schôdzka
uskutočniť.

0:08 Katar a Spojené arabské emiráty pošlú svoje lietadlá na zachovanie bezletovej zóny. AFP uviedlo, že Spojené arabské emiráty prispejú 24 stíhačkami - Mirage 2000-9 a F-16, zatiaľ čo Katar prispeje štyrmi až šiestimi stíhačkami značky Mirage 2000-5.


SOBOTA 19.3.2011

23:55 Hlásateľ na líbyjskom povstaleckom rádiu povedal, že lietadlá na oblohe patria "priateľským krajinám". Nemenovaný študent v rozhlase tiež povedal, že Kaddáfí "nie je skutočným moslimom a neriadi sa pravidlami Koránu".

23:54 Turecko, ktoré je členom NATO vo vyhlásení ministerstva zahraničia podľa agentúry Reuters uviedlo, že budú nutné "nevyhnutné prípravy" na zavedie bezletovej zóny.

23:41 Reportér BBC v Líbyi povedal, že štátne médiá celý deň pripravovali ľudí na útok tým, že im ukazovali zábery z irackej invázie z roku 2003.

23:35 New York Times napísal, že rozhodnutie Francúzska na summite v Paríži zaútočiť "nahnevalo niektoré krajiny, ktoré sa summitu zúčastnili". Niektorí hovoria, že Sarkozy chcel summit využiť na svoje zviditeľnenie.

23:33 Vzdušný útok spojeneckých síl blízko mesta Misurata zasiahol vojenské letisko, kde sa združujú Kaddáffího prívrženci.

strelba.jpg

Streľba z lietadlovej lode.
FOTO - TASR/AP

23:17 Muammar Kaddáfí v štátnej televízii povedal, že vyzbrojí civilistov na obranu Líbye pred koloniálnou a križiackou agresiou západných jednotiek. "Teraz je potrebné otvoriť všetky sklady a všetkých vyzbrojiť zbraňami, aby sme ubránili nezávislosť, jednotu a česť Líbye," povedal Kaddáfí.

Líbyjský vodca zároveň vyzval Afričanov, Arabov, ako aj obyvateľov Latinskej Ameriky a Ázie, aby stáli pri líbyjskom ľude v jeho boji proti nepriateľovi.

23:04 Západné sily zaútočili na leteckú základňu Mitiga pri hlavnom meste Tripolis, ktorá sa využíva predovšetkým na civilné lety významných osobností, oznámila to arabská satelitná televízia al-Džazíra.

22:56 Líbyjský parlament uviedol, že krajina je vystavená "barbarskej agresii". Generálny tajomník líbyjského Najvyššieho ľudového kongresu Muhammad az-Záwí potvrdil, že ostreľovanie podľa neho spôsobilo "skutočné škody proti civilistom i budovám".

"Táto barbarská agresia proti líbyjskému ľudu prichádza v čase, keď sme vyhlásili prímerie s ozbrojenými milíciami, ktoré sú súčasťou severoafrickej al-Káidy," uviedla vláda v Tripolise.

aisha.jpg

Kaddáfího jediná dcéra Aisha prišla pozdraviť otcových prívržencov, ktorí sa zhromaždili pred jeho sídlom.
FOTO - TASR/AP

22:32 Líbyjské úrady zadržali na západe krajiny tím novinárov spravodajskej televízie al-Džazíra. Informovali o tom zdroje televízie. Ide o štyroch novinárov z Tuniska, Mauritánie, Nórska a Británie, ktorí podávali správy z Líbye počas uplynulých niekoľkých dní.

22:28 Kaddáfí sa v štátnej televízii prihovorí Líbyjčanom. Televízia nedala ďalšie informácie.

22:22 Venezuelský prezident Hugo Chavez odsúdil Spojené štáty americké a ich európskych spojencov za ich vojenskú intervenciu v Líbyi. V televíznom vystúpení vyhlásil, že USA a ich spojenci sa jednoducho chcú "zmocniť líbyjskej ropy".

Povedal, že OSN "porušila svoje základné princípy" tým, že podporila uplatnenie bezletovej zóny nad Líbyou.
Chavez má dlhoročné vzťahy s Kaddáfím a navrhoval, aby sa situácia riešila vyjednávaním cez sprostredkovateľa. Chavez dnes v televízii povedal: "Vieme, čo sa bude diať: bomby, bomby, vojna." Zahraničné mocnosti podľa neho neoprávnene zasahujú do "vnútorného konfliktu" Líbye, čo označil za smutné a "nechutné".

22:11 Al-Džazíra cituje líbyjskú štátnu televíziu, ktorá tvrdí, že Kaddáfího jednotky zostrelili francúzsku stíhačku. Žiadny iný zdroj túto informáciu nepotvrdil.

22:10 Na tlačovej konferencii v Pentagóne to oznámil viceadmirál Bill Gortney, riaditeľ Spoločného štábu americkej armády povedal, že prvá séria leteckých útokov potrvá šesť až 12 hodín. Viceadmirál odmietal uviesť, aká bude ďalšia fáza. Strely smerovali na 20 integrovaných obranných systémov na pobreží a v jeho blízkosti, ako aj na telekomunikačné body.

Gortney povedal, že v tejto chvíli sa nad Líbyou nenachádzajú žiadne americké lietadlá a na zemi žiadne americké ozbrojené sily. Podľa neho je ťažké zhodnotiť úspech prvých útokov, keďže Líbyu zahalila tma.

21:59 Stovky stúpencov Muammara Kaddáfího sa zhromaždili pred jeho rezidenciou na predmestí hlavného mesta Tripolis. Ide o zjavný pokus chrániť ho pred útokmi francúzskych bojových lietadiel, uviedla televízia al-Džazíra. Kaddáfího stan sa nachádza vo vojenskom tábore v štvrti Báb al-Azízíja.

podpora.jpg

21:54 "Križiacky nepriateľ pokračuje dnes v noci v bombardovaní niekoľkých civilných cieľov v mestách Zuwarah, Tripolis, Misurata, Sirta a Benghází," uviedla štátna líbyjská televízia.

21:52 Al-Džazíra uviedla, že líbyjskí rebeli spolupracujú so spojeneckými silami.

21:48 Koalícia vystrelila viac než 110 rakiet Tomahawk. Ide len o prvú zo série viacfázovej operácie.

21:47 Líbyjský vodca bude musieť splniť podmienky vytýčené v rezolúcii, inak bude čeliť ďalšej odpovedi medzinárodného spoločenstva za ich nedodržanie. Toto vyhlásenie vydala dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová po stretnutí lídrov medzinárodného spoločenstva v Paríži. "Plukovník Kaddáfí stojí pred voľbou. Buď uzná rezolúciu, alebo medzinárodné spoločenstvo nebude mať inú možnosť, než pokračovať v konaní. Verím, že vypočuje požiadavky Líbyjčanov, Európskej únie, Ligy arabských štátov, Africkej únie a splní všetky podmienky stanovené medzinárodným spoločenstvom," apelovala na Kaddáfího Ashtonová.

21:43 Križiacky nepriateľ" bombardoval civilistami obývané oblasti líbyjského hlavného mesta Tripolis a palivové nádrže, ktoré zásobujú mesto Misuráta na západe krajiny. Uviedla to dnes líbyjská štátna televízia, mieriac na západné sily. Televízia bez uvedenia ďalších podrobností citovala hovorcu ozbrojených síl. Líbyjská štátna tlačová agentúra Jana zároveň uviedla, že vozidlá rýchle zdravotníckej pomoci v Tripolise zasahovali v záujme pomoci "civilným obetiam".

21:34 Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že sa začala obmedzená americká vojenská akcia na ochranu líbyjských civilistov pre útokmi síl verných Muammarovi Kaddáfímu.

obama.jpg

Obama povedal, že Kaddáfí nedal Západu na výber. "USA nemôžu stáť bokom, keď tyran hovorí svojim ľuďom, že nebude mať zľutovanie." Povedal, že si je vedomý rizík vojenskej akcie. A opätovne vyhlásil, že USA nevyšlú do Líbye pozemné sily.

21:24 Hlavným cieľom leteckých útokov je protivzdušná obrana okolo líbyjských miest Tripolis a Misuráta, povedal reportérom americký predstaviteľ pod podmienkou anonymity. Spoločná operácia dostala meno Odyssey Dawn (Odysea svitania). V súčasnosti líbyjskú spojeneckú operáciu riadi americké velenie v Afrike.
Do operácie sa zapoja aj americké sily a lietadlá, povedal. V súčasnosti operuje v Stredozemnom mori, v tesnej blízkosti Líbye, asi 25 koaličných lodí, vrátane troch amerických ponoriek vyzbrojených raketovými strelami Tomahawk.

21:10 Podľa britského premiéra Davida Camerona sa do akcie v Líbyi zapojili aj britské sily.

20:46 Americké vojenská loď dnes odpálila na Líbyu riadené strely v rámci medzinárodného úsilia proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Oznámila to CNN, ktorá citovala predstaviteľa obrany.

20:25 Španielsko vysiela do spojeneckej akcie nad Líbyou stíhačky F-18 a čerpacie lietadlo. V sobotu o tom informoval španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero. Podľa neho sa španielske stíhačky budú podieľať na prieskumných letoch. Madrid tiež uvoľnil ponorku so sprievodným lietadlom. Stroje momentálne mieria k
talianskemu Neapolu.

20:19 Americké námorníctvo má v Stredozemnom mori tri ponorky vyzbrojené strelami Tomahawk, ktoré sú pripravené zúčastniť sa na operácii v Líbyi.

20:07 Rusko dnes vyjadrilo poľutovanie nad rozhodnutím západných krajín začať vojenskú operáciu v Líbyi.
"Moskva túto vojenskú akciu ľutuje," uviedol v komuniké hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič.

19:50 Obyvatelia rebelmi ovládaného mesta Misurata hlásia, že provládne jednotky bombardovali mesto a zabili deväť ľudí. Nemocnica nemôže operovať, pretože jej chýbajú anestetiká. "Situácia je teraz pokojná. Tanky a obrnené vozidlá sú stále v okolí mesta, ale útoky sa na pár hodín zastavil," telefonoval obyvateľ Misuraty Mohamed agentúre Reuters. "Mesto je stále obliehané, dokonca aj od mora." Obyvatelia podľa neho privítali prvý nálet. "Ľudia sú teraz optimistickí a uľavilo sa im."

19:43 Medzinárodný Červený kríž upozorňuje, že medzinárodné právo zakazuje útočiť na civilistov a používať ľudské štíty na ochranu objektov a jednotiek.

19:29 V Benghází dnes zomrel líbyjský novinár Mohammad Nabbús, ktorého nazývajú aj "tvárou občianskej žurnalistiky v Líbyi". Nabbúsa zrejme zastrelili Kaddáfího jednotky počas prestrelky v Benghází.

19:23 Taliansky premiér Silvio Berlusconi navrhol využívať základňu NATO v Neapole na koordinovanie vojenskej operácie v Líbyi.

19:13 Medzinárodný Červený kríž vyzval všetky strany v Líbyi, aby umožnili lekárom a sanitkám bezpečný prístup k zraneným.

19:10 NATO sa zrejme zapojí do akcií v Líbyi, povedal to pre ČTK dôveryhodný diplomatický zdroj. Rozhodnutie o tom by mohlo padnúť už v nedeľu, keď na úrovni veľvyslancov zasadne mimoriadna Severoatlantická rada,
teda najvyšší rozhodovací orgán aliancie.

19:09 Slovenský rezort diplomacie berie na vedomie, že sa začala spojenecká vojenská akcia v Líbyi. "Na takýto postup existuje mandát Bezpečnostnej rady OSN," konštatoval hovorca Luboš Schwarzbacher.

19:07 Medzinárodné sily začali vzdušnú operáciu v Líbyi a bránia silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v útokoch proti vzbúrencami kontrolovanému mestu Benghází. Aké vojenské prostriedky môžu byť podľa Reuters použité v akcii proti Líbyi?

18:50 Francúzske lietadlo malo podľa informácií arabskej televízie al-Džazíra zničiť štyri líbyjské tanky.

18:30 Nad Líbyou operuje 20 spojeneckých lietadiel, vrátane prieskumného lietadla AWACS. Lietadlá zasahujú v okruhu 100 až 150 kilometrov okolo Benghází. V nedeľu vyšle Francúzsko k líbyjským brehom lietadlovú loď Charles de Gaulle.

18:20 Francúzska stíhačka dnes o 17:45 SEČ v rámci vojenskej operácie proti silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vystrelila na zatiaľ bližšie neurčené líbyjské vojenské vozidlo. "Prvý cieľ sme zničili," povedal hovorca francúzskeho ministerstva obrany.

Video: Stíhačka rebelov, ktorú zostrelili provládne sily.

16:47 Nemecko sa vojenskej akcie nezúčastní, potvrdila kancelárka Merkelová.

16:22 Vojenský zásah, podporovaný Francúzskom, Britániou, Spojenými štátmi a Kanadou a odobrený arabskými štátmi, môže byť zastavený, ak Kaddáfího sily skončia s útokmi, povedal Sarkozy.

16:11 Podľa zdroja z prostredia francúzskeho letectva ide o prieskumné lety a stroje neútočia. Prieskumná misia by podľa zdroja mala pokračovať celú sobotu. "Francúzske prieskumné lietadlá sú nad Líbyou. Stíhačky Rafale vzlietli v sobotu poobede zo základne Saint-Dizier (východné Francúzsko)," povedal zdroj.

16:03 Francúsky prezident Sarkozy potvrdil, že stíhačky vstúpili do vzdušného priestoru Líbye.

15:29 Francúzske stíhačky dnes začali prelietavať nad vzbúrencami kontrolovaným líbyjským mestom Benghází.

15:09 Najmenej 26 ľudí zomrelo a vyše 40 utrpelo zranenia počas sobotňajších bojov medzi povstaleckými a vládnymi jednotkami vo východolíbyjskom meste Benghází. Pre panarabskú televíznu stanicu al-Džazíra to uviedol zdroj z miestnej nemocnice Džalá. Z mesta prúdia stovky áut plné ľudí

14:25 Jednotky lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v sobotu vstúpili na predmestie východolíbyjskeho mesta Benghází.

13:50 Stíhačka, ktorú v sobotu ráno zostrelili nad východolíbyjským mestom Benghází, patrila rebelom.

12:22 Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí varoval Západ pred dôsledkami prípadnej vojenskej intervencie v Líbyi.

10:49 Mustafa Abdul Jalil, šéf líbyjskej dočasnej rady, povedal Al-Džazíre, že rezidenčné oblasti v Benghází sú pod paľbou rebelov. Tvrdí, že zostrelené lietadlo patrí rebelom.

10:19 Korešpondent britskej BBC informoval o tom, že rebelom sa podarilo zostreliť vojenské lietadlo. Z predmestia bolo vidno stúpať kúdole hustého dymu.

9:35 "Povstalci útočia na dediny a mestá a pokúšajú sa vyvolať zahraničnú intervenciu zvonku," povedal hovorca vlády v Líbyi v súvislosti so situáciou v meste Benghází.

8:16 Silné explózie bolo dnes v skorých ranných hodinách počuť v líbyjskom meste Benghází. Obyvatelia tvrdili, že na baštu povstalcov zaútočili jednotky líbyjského lídra Muammara Kaddáfího.

Zostrelené bojové lietadlo dopadlo na mesto Benghází.

6:53 Líbyjská vláda ubezpečila o tom, že v konflikte s rebelmi nepoužije násilie. Vládne jednotky, ktoré smerovali do Benghází, nevpochodujú do tejto pevnosti povstalcov. Vyhlásil to zastupujúci šéf líbyjskej diplomacie Chálid Kaím.

6:40 Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí pre arabskú televíziu al-Džazíra vyhlásil, že neexistuje žiadne oprávnenie pre rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN zameranú na ukončenie násilia v Líbyi. Podľa neho je to "do očí bijúci kolonializmus".

6:31 Vojenská intervencia v Líbyi sa očakáva o niekoľko hodín po sobotnom parížskom summite. Povedal to francúzsky veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) Gerard Araud pre spravodajstvo BBC Newsnight.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 3. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 4. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 7. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 10. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 1. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. SodaStream predstavuje príchute ikonických nápojov od PepsiCo
 4. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 5. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 6. Biobavlnu nahradila viskóza
 7. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 8. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 9. Helping people with apps and social networks in Kosice
 10. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 54 121
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 276
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 24 043
 4. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 23 128
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 17 955
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 12 481
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 10 239
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 9 582
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 427
 10. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 363
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úvod zmluvy medzi Ruskom a Maďarskom na nákup vakcíny Sputnik V

Transparency sa môže o zmluvu súdiť.

6 h

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

5 h

Neprehliadnite tiež

Polícia na mieste činu.

Zranenia utrpel jeden policajt.

6 h
Očkovanie vakcínou od AstraZeneca. Ilustračná fotografia.

Ide o reakciu na vyhlásenie EMA v súvislosti s krvnými zrazeninami.

6 h
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok navštívil v Saratovskej oblasti v okolí mesta Engels miesto, kde Jurij Gagarin v roku 1961 pristál po svojom oblete Zeme.

Rusko si pripomína 60. výročie letu prvého človeka, Jurija Gagarina, do vesmíru.

7 h
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident a líbyjský premiér podpísali aj ďalšie dohody.

7 h