NEW YORK. Spojené štáty sa zatiaľ nerozhodli, akým spôsobom sa zapoja do vojenskej akcie proti silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorú schválila Bezpečnostná rada OSN.
Ako pravdepodobné sa teraz zdá, že americké sily budú pri presadzovaní bezletovej zóny a ochrane obyvateľstva v Líbyi hrať len podpornú úlohu. Samotné útoky by USA nechali na Francúzsku a Británii.
Záujem majú tiež na tom, aby sa na nich podieľala Liga arabských štátov. Spojené štáty, ale ani obe európske krajiny nechcú, aby vojenská akcia vyzerala ako ďalší útok západných mocností proti arabskej krajine.
Vo Washingtonu, ktorý teraz už bojuje na dvoch frontoch v Iraku a Afganistane, je tiež zrejmá neochota priamo sa podieľať na akciách v ďalšej krajine.
Ďalším dôvodom váhania sú tiež obavy, aby pomoc povstalcom proti režimu Muammara Kaddáfího nebola aj podporou islamistickým silám.
Podľa denníka The New York Times sa zatiaľ ako najpravdepodobnejší variant zdá, že sa Spojené štáty zamerajú na podporné akcie. Ich špeciálne lietadlá AWACS pomôžu s riadením leteckých operácií. K dispozícii sú aj americké špionážne lietadlá.
Podľa rozhlasovej stanice NPR sa však americký minister obrany Robert Gates obáva ďalších požiadaviek na americkej bojovej sily vyčerpané takmer desaťročným nasadením v Afganistane a osemročným v Iraku.
Niektorí Američania si tiež kladú otázku, či bude krajina ochotná konflikt eskalovať, ak súčasná opatrenia zlyhajú. Vyslúžilý americký generál Wesley Clark varoval, že USA a ich spojenci si teraz nemôžu dovoliť neuspieť, pretože by to posilnilo ako Kaddáfího, tak aj ďalších diktátorov.
Podľa iného generála na odpočinku Charlesa Horner by sa americká administratíva mala spýtať sama seba, prečo chce v Líbyi zasiahnuť a čoho tam chce dosiahnuť. Doteraz sa tak podľa neho jednoznačne nestalo.
"Letecká sila, ktorú teraz (Kaddáfí) využíva, má nejaký vplyv na povstalcov, najviac im však škodí delostrelectvo. Ďalším krokom tak bude bombardovanie delostrelectva. Nasledujúcim krokom bude likvidácia tankov. Ešte ďalším krokom budú útoky na pozemné sily. A potom už budete na strane povstalcov v bežnom vojnovom konflikte. Ale za akú cenu a aké sú naše záujmy?" povedal generál.
Nasadenie svojich lietadiel v zásahu proti líbyjským režimu zatiaľ vedľa Francúzsko oznámila Británia, ktorá spolu s Francúzskom agresívne presadzovala rezolúciu. Svoju účasť v misii tiež už ako prvá arabská krajina prisľúbil Katar.