SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Minúta po minúte (17.-18.3): Kaddáfího sily napriek prímeriu postupujú k Benghází

Líbya síce súhlasila s prímerím v súlade s rezolúciou OSN, vládne jednotky však ostreľujú viaceré mestá.

(Zdroj: ČTK/AP)

PIATOK 18.3.2011

22:14 Humanitárne organizácie dnes vyzvali susedné štáty Líbye, aby nechali svoje hranice otvorené. Organizácia sa totiž už pripravuje na hromadný exodus utečencov z Líbye po zosilnení bojov a vyhlásení bezletovej zóny.

tornado_raf.jpg

Lietadlo Tornado kráľovských vzdušných síl Veľkej Británie sa na základni v škótskom Moray pripravuje na let do Líbye. FOTO: TASR

21:53 Z líbyjského mesta Benghází sa ozvala silná explózia, po ktorej nasledovala letecká streľba. V piatok večer o tom informoval korešpondent AFP v Benghází, ktoré je pod kontrolou povstalcov. Príčina zatiaľ nie je známa. V meste sú prerušené všetky telefónne linky.

21:41 Český premiér Petr Nečas povedal, že česká armáda sa do operácie nad Líbyou nezapojí. Podľa vyjadrenia ministra obrany Alexandra Vondru na to "nemá ani potrebné schopnosti a kapacity".

Podľa ministra bude česká armáda pripravená zapojiť sa do následnej humanitárnej pomoci.

21:18 Prokaddáfíovské sily dnes večer podľa agentúry Reuters rýchlo postupovali k bašte povstalcov, východolíbyjskému mestu Benghází, aj napriek dnes vyhlásenému prímeriu. Informovala o tom panarabská televízia al-Džazíra.

Dopisovateľ televízie v Benghází uviedol, že sily verné Kaddáfímu sa dostali do ozbrojených zrážok s povstalcami v meste Magrún a Sluk, ležiacich iba 50 kilometrov od Benghází.

20:35 Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že USA budú svojim spojencom pomáhať presadzovať bezletovú zónu nad časťami Líbye, ak Muammar Kaddáfí okamžite neukončí vojenské akcie proti povstalcom.

Prezident však neuviedol presne, aké vojenské prostriedky ponúknu Spojené štáty zahraničnej vojenskej operácii. Británia, Francúzsko a niektoré arabské štáty idú v tejto otázke príkladom a poskytnú lietadlá na hliadkovanie v bezletovej zóne nad Líbyou.

20:08 Spojené štáty rozmiestnia ďalšie výsadkové bojové lode v Stredozemnom mori v rámci plánov Obamovej administratívy, ako zareagovať na pokračujúce násilie v Líbyi. Informovala o tom dnes armáda.

Lode budú vyslané 23. marca, "ešte pred pôvodným termínom, a budú pomáhať vojakom z vrtuľníkovej výsadkovej lode USS Kearsarge, ktorá sa už v súčasnosti nachádza v Stredozemnom mori", uviedla vláda vo vyhlásení.

infac_m.jpg

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

19:50 Medzinárodný výbor Červeného kríža dnes oznámil, že niektorí jeho humanitárni pracovníci sa vrátili do východolíbyjského mesta Benghází, ovládaného povstalcami - k návratu došlo dva dni po tom, čo ich stiahli z bezpečnostných dôvodov.

Organizácia takisto presúva do krajiny viac potravín a základných potrieb pre domácnosti, aby v prípade potreby pomohla tisícom ľudí.

18:32 Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes oznámil, že všetko je pripravené na začatie vojenských útokov v Líbyi a že prímerie vyhlásené Muammarom Kaddáfím bude musieť zahŕňať celú krajinu.

"Musíme analyzovať podmienky prímeria. Musí platiť pre celé územie Líbye, a nielen pre Benghází. Myslíme si, že Líbya musí vyhovieť všetkých rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN," povedal šéf francúzskej diplomacie pre televíziu Reuters.

Ohľadne vojenských útokov minister povedal: "Sme pripravení, ale nemôžem vám dať viac podrobností."

reb.jpg

Líbyjský rebel pred Benghází. FOTO: ČTK

18:27 Sľuby režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího neurobili na Spojené štáty žiaden dojem. Washington očakáva konkrétne činy dokazujúce platnosť vyhláseného prímeria vrátane stiahnutia vládnych síl z opozíciou ovládaného východu Líbye. V piatok to vyhlásila americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová.

Clintonová povedala, že líbyjský líder nenechal svetu inú možnosť ako hrozbu vojenskej intervencie zo strany medzinárodného spoločenstva.

17:58 Pri raketovom útoku v Abidžane prišlo vo štvrtok o život najmenej 25 ľudí. Zničené boli desiatky obchodných prevádzok i rozhlasové stanice.

17:47 Tunisko sa nezúčastní vojenského zásahu v Líbyi, Kanada tam pošle stíhačky.

17:40 Napriek všetkým dôkazom, ktoré svedčia o opaku, vyhlásil podľa agentúry Reuters hovorca vlády Mussa Ibrahim, že krajina rokuje o prímerí a chce zapojiť Turecko a Maltu, aby na to dohliadalo a prispievalo k implementácii prímeria.

17:09 Pozrite sa, ako postupovali boje v Líbyi - interaktívny infograf

16:46 Nemecko, Rakúsko, Maďarsko ani Bulharsko sa nezúčastnia na vojenskej operácii. Podporujú však rezolúciu OSN. Informovali o tom nemecká kancelárka Angela Merkelová a minsiterstvá zahraničných vecí spomínaných krajín. „Našu neúčasť si netreba zamieňať s neutralitou, bezvýhradne podporujeme ciele tejto rezolúcie," povedala Merkelová.

16:25 Al-Džazíra píše, že niekoľko výbuchov bolo počuť pri hlavnom meste Tripolis.

16:00 Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová povedala, že rezolúcia OSN je len jedným krokom a medzinárodné spoločenstvo by malo pokračovať v zvažovaní všetkých možností

15:58 Al-Džazíra na svojej stránke píše, že Kaddáfího jednotky útočia aj v oblasti al-Radžbán a Zintan v západných horách.

Video: Streľba v Misurate

15:44 Veliteľ povstalcov, ktorí bojujú proti vojskám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, v piatok vyhlásil, že režim vyhláseniami o prímerí len "blufuje". Chalifa Heftir to povedal na tlačovej konferencii, ktorou reagoval na slová líbyjského ministra zahraničných vecí Músu Kúsu o tom, že Tripolis sa bude riadiť rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.

"Kaddáfí nehovorí ani štipku pravdy... Celý svet vie, že Muammar Kaddáfí je klamár. On aj jeho synovia, jeho rodina, všetci sú klamári," povedal Heftir reportérom v Bengází, jednej z posledných bášt protivládnych povstalcov.

15:31 Napriek sľúbenému prímeriu Kaddáfí bombarduje okrem mesta Misrata aj mesto Adždabíja. Podľa al-Džazíry na juhu a juhovýchode mesta zahájil streľbu. Píše Guardian.

15:14 Slovensko sa podľa ministra obrany Ľubomíra Galka nebude blokovať kroky NATO v Líbyi. Galko na piatkovej tlačovej konferencii zároveň zdôraznil, že v súčasnosti nevidí priestor na zapojenie slovenských ozbrojených síl v krajine.

15:08 Cena severomorskej ropy Brent klesla o približne o dolár potom, ako líbyjský minister zahraničných vecí Músá Kúsa oznámil, že Líbya vyhlasuje prímerie a zastavuje všetky vojenské operácie.

15:05 Guardian napísal, že Kaddáfí bombarduje mesto Misurata delostreleckými granátmi a tankami. Podľa miestneho doktora zomrelo minimálne 25 ľudí vrátane niekoľkých detí.

((lokacia))

15:04 NATO v piatok zvolala mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady, ktorej členovia majú prediskutovať možné dôsledky najnovšej rezolúcie OSN a pripraviť plány na "všetky eventuality". Podľa hovorkyne NATO Oany Lungescovej veľvyslanci 28 členských krajín posúdia, či sú splnené nutné podmienky na to, aby mohla aliancia zakročiť.

14:56 Dánsko a Nórsko sú ochotné sa pridať k vojenskej akcii NATO, píše denník Le Monde. Pripravené zasiahnuť svojimi lietadlami je aj Belgicko.

14:45 Počet mŕtvych v Misurate potvrdila aj televízia al-Arabíja.

14:39 Britský premiér David Cameron vyhlásil, že Kaddáfího budú súdiť podľa činov jeho síl a nie podľa slov. "Rezolúcia OSN jasne hovorí, že musí zastaviť násilie voči vlastným ľuďom Ak to nespraví, treba nasadiť všetky prostriedky na to, aby sme ho k tomu donútili," povedal Cameron.

14:38 Reuters vydal správu, že podľa informácií od líbyjského lekára v meste Misurata vládne jednotky neprestali so streľbou a zabili 25 ľudí.

14:30 V pondelok sa v Bruseli stretnú ministri zahraničných vecí členských štátov únie, aby „sa rozhodli alebo zasiahnuť ,alebo nie podľa vývoja situácie do pondelka" v diplomatickej a vojenskej oblasti. Napísal to denník Le Monde.

14:27 Líbya podľa New York Times prepustí štyroch zadržiavaných amerických novinárov.

14:25 Líbyjskí rebeli oznámili, že odrazili ťažký útok vládnych jednotiek na západe krajiny v meste Misurata.

14:19 V sobotu sa bude konať summit Európskej únie s Africkou úniou a Ligou arabských štátov v Paríži. Prítomný má byť aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Informujú o tom svetové agentúry.

14:12 Francúzi aj Briti zostávajú po vyhlásení prímeria opatrní. Francúzi sa vyjadrili, že „hrozba na zemi sa nezmenila“, britský tieňový tajomník ministerstva zahraničia Douglas Alexander zasa, že Kaddáfího režim treba hodnotiť „podľa činov, nie podľa slov“.

14:11 Líbya oznámila, že ochráni všetkých cudzincov a ich majetok v krajine. Povedal to Kúsa (na snímke ČTK/AP).

kusa.jpg

13:56 Spojené štáty sa zatiaľ nerozhodli, akým spôsobom sa zapoja do vojenskej akcie proti silám Muammara Kaddáfího. Ako pravdepodobné sa teraz zdá, že americké sily budú pri presadzovaní bezletovej zóny a ochrane obyvateľstva v Líbyi hrať len podpornú úlohu. Samotné útoky by USA nechali na Francúzsku a Británii.

13:46 Severoatlantická aliancia sa zatiaľ do zásahu proti Líbyi nezapojí. Vyplynulo to z rokovania veľvyslancov členských krajín NATO. Aliancia však zintenzívni plánovanie a ďalej pracuje na rôznych možnostiach, ako by sa mohla zapojiť.

13:39 Líbyjský minister zahraničných vecí Músa Kúsa oznámil, že Líbya súhlasí s prímerím a zastavením paľby.

13:20 Jednotlivé aerolínie informovala európska organizácia pre riadenie letovej premávky Eurocontrol o zatvorení líbyjského vzdušného priestoru. Zároveň oznámila, že "najnovšie informácie z Malty naznačujú, že Tripolis neprijíma lety".

13:07 Z Líbye už utieklo 300-tisíc ľudí. Informovali o tom dnes predstavitelia OSN, ktorí zároveň vyjadrili obavy, že represálie zo strany bezpečnostných síl režimu Muammara Kaddáfího by sa mohli ešte zintenzívniť po tom, ako OSN schválila vytvorenie bezletovej zóny nad severoafrickou krajinou.

Hovorkyňa úradu OSN pre utečencov Melissa Flemingová povedala, že hranice Líbye prekračuje denne 1500 až 2500 ľudí.

12:34 Ak líbyjský vodca zrealizuje svoju hrozbu zaútočenia na civilistov v povstaleckej bašte Benghází, bude to vojnový zločin. Povedal to dnes hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Luis Moreno-Ocampo.

12:30 Británia nasadí v rámci medzinárodnej vojenskej intervencie proti Líbyi bojové lietadlá typu Tornado (vpravo) a Typhoon (vľavo). Informoval dnes o tom britský premiér David Cameron.

lecina.JPG

typhoon.jpg

12:08 Obyvateľ mesta Misurata oznámil, že Kaddáfího jednotky zaútočili na mesto z dvoch strán a ich postup najmä z východu je úspešný. Útok zasiahol domy, mešity i zdravotnícke centrá a lekári nemajú možnosť prísť na pomoc raneným.

12:00 Šéf Ligy arabských štátov Amr Moussa povedal, že rezolúcia je jasne zameraná na ochranu civilného obyvateľstva a nie žiadny druh invázie.

11:36 Dnes o 11.30 podľa informácií agentúry ČTK zasadne Severoatlantická rada, najvyšší orgán NATO, na úrovni veľvyslancov, a zváži reakciu na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Je otázne, či sa zapojí do vojenskej operácie celé NATO.

11:30 Al-Arabíja informovala, že Kaddáfího jednotky zabili štyroch ľudí a ďalších 70 zranili pri bombardovaní mesta Misurata na západe Líbye.

11:18 Katar sa podľa zdroja z ministerstva zahraničných vecí katarskej štátnej tlačovej agentúry pridá k medzinárodnému úsiliu ochrániť civilistov v Líbyi. Nie je však jasné, či to znamená, že sa pridá k vojenským operáciám, píše Reuters.

gal.jpg

Ako sa bránia líbyjskí rebeli proti útokom Kaddáfího vojsk zo vzduchu.

POZRITE SI GALÉRIU >>

11:10 Nemecký veľvyslanec v New Yorku Peter Wittig podľa EUobserver v Bezpečnostnej rade OSN vysvetľoval, prečo Nemecko nechce k operácii prispieť.

„Vidíme veľké riziká. Pravdepodobnosť rozsiahlej straty životov by sme nemali podceňovať. Ak sa tieto kroky ukážu ako neefektívne, vidíme nebezpečenstvo, že budeme vtiahnutí do zdĺhavého vojenského konfliktu, ktorý ovplyvní širší región. Nemali by sme začínať vojenskú konfrontáciu s optimistickým tvrdením, že dosiahneme rýchle výsledky s málo obeťami," povedal Wittig.

10:18 "Protiteroristické" jednotky budú vyslané do mesta Benghází, bašty líbyjských povstalcov na východe krajiny, aby odzbrojili vzbúrencov. Povedal to podľa televízie Al-Jazeera syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, Sajf Islám. Ako ďalej uviedol, líbyjská armáda pomôže obyvateľom Benghází pri úteku z mesta.

10:17 Líbya uzavrela svoj vzdušný priestor pre leteckú dopravu. Informovala o tom Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej dopravy (Eurocontrol).

10:08 Turecko vyzvalo na okamžité prímerie v Líbyi a ako jediný moslimský člen aliancie NATO je proti zahraničnej vojenskej intervencii.

9:38 Kaddáfího jednotky zaútočili na mesto Misurata, píše agentúra Reuters na Twitteri. Al Jazeera uvádza, že mesto obkľúčili tanky a počet obetí ofenzívy stúpa.

9:30 Podľa niektorých diplomatických správ by vojenská operácia mohla začať už dnes. V prvej fáze sa zrejme zapojí niekoľko krajín.

"Prinajmenšom Francúzsko a Británia začnú lietať, aby odstrašili líbyjské letectvo," konštatoval diplomatický zdroj, ktorý je so situáciou oboznámený. Letecké základne už ponúklo Taliansko a napríklad Kanada prisľúbila vyslať šesť lietadiel F/A-18.

8:51 Podľa televízie Al-Arabíja Kaddáfího syn Saif El Islam vyhlásil, že Líbya sa rezolúcie OSN neobáva.

VIDEO: Ako funguje bezletová zóna

8:35 Režim Muammara Kaddáfího je pripravený uzavrieť prímerie s povstalcami. Námestník ministra zahraničných vecí Chálid Kaaim to vyhlásil počas tlačovej konferencie v Tripolise.

Najnovšiu rezolúciu Kaaim považuje za "výzvu pre Líbyjčanov, aby sa navzájom zabíjali", pričom podľa neho odráža záujem Francúzska, Británie a Spojených štátov na rozdelení krajiny.

8:33 Nórsko sa pripojí k medzinárodnému vojenskému zásahu proti režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, citoval nórsky denník Verdens Gang ministerku obrany Grete Faremovú.

"Prispejeme k operácii... Je však príliš skoro presne povedať, akým spôsobom. Nasadenie vzdušných kapacít by bolo prirodzené," dodala Faremová.

8:30 Francúzsko sa bude podieľať na vojenskom zásahu proti Líbyi, ktorý by sa mal začať v priebehu niekoľkých hodín. Rozhlasovej stanici RTL to povedal hovorca francúzskej vlády Francois Baroin.

7:44 The Wall Street Journal s odvolaním sa na americké a líbyjské zdroje uvádza, že egyptská armáda začala s vedomím USA prevážať do Líbye zbrane pre rebelov.

Za rezolúciu 1973/2011 bolo 10 krajín Bezpečnostnej rady OSN (USA, Francúzsko, Veľká Británia, Libanon, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Gabon, Nigéria, Portugalsko, Južná Afrika). Piati sa zdržali hlasovania - Rusko, Čína, Nemecko, Brazília a India.

7:40 Čína tvrdí, že má "vážne výhrady" k rozhodnutiu OSN, ale rozhodla sa nezablokovať bezletovú zónu vzhľadom na požiadavky arabských a afrických krajín.

Bezpečnostná rada OSN by mala usilovať o "riešenie súčasnej krízy prostredníctvom dialógu a inými mierovými prostriedkami," povedala Ťiang Jü, čínska hovorkyňa ministerstva zahraničia.

7:11 Pozrite si na mape, ktoré mestá a oblasti v Líbyi sú pod kontrolou rebelov a aké územie ovládajú prívrženci Kaddáfiho.

7:08 Stanica al-Džazíra cituje blogera z Benghází aj svojho reportéra, podľa ktorých Benghází nie je pod útokom Kaddáfího vojsk a oslavuje prijatie rezolúcie OSN.

5:49 Európska únia privítala prijatie rezolúcie BR OSN o bezletovej zóne v Líbyi, čo Brusel označil za "jasný právny základ" pre medzinárodné spoločenstvo "na zabezpečenie ochrany civilného obyvateľstva".

Kľúčové body rezolúcie
 • požaduje okamžité vyhlásenie prímeria a úplné ukončenie násilia alebo akýchkoľvek útokov proti civilistom.
 • žiada zabezpečenie všetkých potrebných krokov na ochranu civilistov a základných potrieb obyvateľstva, ako i rýchly a nerušený prísun humanitárnej pomoci.
 • umožňuje členským štátom OSN, aby prijali všetky potrebné kroky na ochranu civilistov resp. civilného obyvateľstva, žijúceho v obývaných oblastiach, ktoré sú pod hrozbou bojov zo strany líbyjskej armády.
 • vylučuje, aby sa zahraničné okupujúce jednotky usídľovali na líbyjskom území.
 • zakazuje akýkoľvek let vo vzdušnom priestore Líbye s cieľom ochrániť civilistov. Humanitárne lety a tie so súhlasom OSN a LAŠ môžu vykonávať svoju činnosť.
 • posilňuje zbrojné embargo, ktoré bolo uvalené na Líbyu 26. februára. Vyzýva členské štáty OSN, aby "intenzívnejšie prehľadávali svoje územie - lietadlá, prístavy a lode v nich, či nejaká zásielka neobsahuje zakázané vojenské predmety.
 • nariaďuje všetkým, aby zabránili akémukoľvek líbyjskému lietadlu (vlastnené, prevádzkované, registrované) vzlietnuť, pristáť alebo preletieť na iné územie bez schválenia komisie OSN monitorujúcej plnenie sankcií.

VIAC >>

5:45 Americký prezident Barack Obama telefonoval britskému premiérovi i francúzskemu prezidentovi. Lídri sa dohodli na úzkej spolupráci pri prijímaní ďalších krokov na zabezpečenie dodržiavania bezletovej zóny v Líbyi.

5:43 Nemecko, ktoré sa hlasovania zdržalo, vidí "veľké nebezpečenstvo a riziká" prípadnej vojenskej akcie proti režimu Muammara Kaddáfího. Ako vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, nemeckí vojaci sa nezapoja do "žiadnej vojenskej operácie v Líbyi".

2:12 Čelný predstaviteľ vzbúrencov z Benghází Alí al-Issáwí rozhodnutie privítal. Pre agentúru AP povedal, "že táto rezolúcia bude konečne znamenať koniec Kaddáfího beztrestnosti a diktátorstva".

2:08 Kaim na tlačovke v Tripolise zmierlivým tónom povedal, že vláda navrhuje rokovanie o prímerí s povstalcami. Zároveň privítal, že OSN potvrdila územnú celistvosť

2:00 "Chceme zdôrazniť dôležitú úlohu Ligy arabských štátov a našich arabských partnerov. Ich spolupráca je zásadná," povedala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. "Únia je pripravená na vykonanie tohto uznesenia v rámci svojej pôsobnosti a právomoci. "

1:52 Americký republikánsky senátor John McCain podporuje vojenskú akciu v Líbyii.

1:40 Štátny tajomník líbyjského ministerstva zahraničia Chálid Kaim zvolal v Tripolise tlačovú konferenciu o 1.30 miestneho času. Ospravedlnil sa za neskorú hodinu. Poďakoval sa krajinám, ktoré sa zdržali hlasovania a povedal, že než Líbya na rezolúciu odpovie, musí si ju poriadne preštudovať.

chalid.jpgChálid Kaim na tlačovke.
FOTO - TASR/AP

1:22 "Muammar, si klamár. My sme muži národa!" skandoval dav v Benghází. "Muammar, si obkľúčený. Žiadne lode ani lietadlá ti nepomôžu," kričali. Niektorí mávali egyptskými vlajkami.

1:20 Britský premiér David Cameron zvolal na piatok ráno zasadnutie vlády, ktoré pripraví vyhlásenie pre parlament.

1:05 Rezolúcia OSN bola potrebná, aby sme zabránili väčšiemu krviprelievaniu a snažili sa zastaviť útoky na civilistov, povedal šéf britskej diplomacie William Hague.

0:43 Vojenská letecká základňa Sigonella na Sicílii, ktorá poskytuje logistickú podporu pre americkú šiestu flotilu, je jednou z najbližších základní NATO pri Líbyi. Nemenovaný predstaviteľ talianskej vlády pre Reuters, označil prijatie rezolúcie za "pozitívny vývoj". Na otázku, či Taliansko poskytne svoje základne na zabezpečenie plnenia rezolúcie, politik odpovedal: "Áno, sme pripravení to urobiť, ako sme už avizovali".

0:41 Samozrejme, nie všetci Líbyjčania privítali bezletovú zónu a autorizáciu vojenskej akcie zo strany OSN. AP aj Guardian prinášajú názor 33-ročného Mohammeda Salaha z Tripolisu: "Idete chrániť ľudí, ktorí nosia zbrane proti oficiálnej vláde. To je nonsens."

0:38 Agentúra Reuters pohotovo odpovedá na zaujímavé otázky. Napríklad, ako sa môžu bezletovej zóny zúčastniť arabské krajiny. Krajiny Ligy arabských štátov ako Spojené arabské emiráty či Katar majú na to dobré stroje. Američania určite vytiahnu stroje F-16, F-15 či F-22 pri útokoch na pozemné ciele. Málokto, aj analytici oslovení touto svetovou agentúrou, verí, že bezletová zóna môže rozhodnúť boje na zemi. Otázne je tiež, či dokážu spojenci ustrážiť celé územie Líbye, ktorá je 35-krát väčšia než Bosna, kde NATO zaviedlo bezletovú zónu začiatkom 90. rokov. Bude súčasťou bezletovej zóny aj cielený útok na protileteckú obranu? Tu sa názory líšia, jedna strana hovorí, že aj preventívne kroky môžu byť jej súčasťou, druhá strana hovorí, že to už je akt vojny.

0:26 A čo príde ďalej? Pýta sa Guardian. Napríklad stretnutie ministrov NATO. Ako však pripomína britský denník, ministri Severoatlantickej aliancie sa už stretli minulý týždeň a dopredu narysovali svoje plány. Taliani, ktorí to majú k Líbyi najbližšie, už otvorili svoje námorné a letecké základne na Sicílii. Tie sú ako stvorené byť logistickou oporou pre bezletovú zónu. Kaddáfího (ex)priateľ Silvio Berlusconi môže definitívne zabudnúť na staré priateľstvo a venovať sa záväzkom v aliancii.

0:22 "Som absolútne nadšený," povedal bývalý britský minister zahraničných vecí Malcolm Rifkind. "Bez akcie tohto druhu, by Benghází bolo krvavým kúpeľom. Podľa štandardov pri hlasovaní za posledných 20 rokov ide o mimoriadne hlasovanie."

0:17 Kým Briti a Francúzi by mohli začať podporovať bezletovú zónu vlastnými náletmi už v piatok, Američania tak zrejme začnú v nedeľu alebo pondelok. Agentúra AP a jej zdroj tvrdí, že by Spojené štáty použili bojové stíhačky, bombardéry a špionážne lietadlá.

0:14 Plukovník Muammar Kaddáfí reaguje na diplomatické ťaženie v sídle OSN v New Yorku: V rozhovore pre portugalskú televíziu RTP odkázal Bezpečnostnej rade OSN, že nemá právo zasahovať do vnútorných vecí akejkoľvek krajiny. "Bola by to flagrantná kolonizácia, bez ospravedlnenia. Vážne a neslýchané. Toto je bláznovstvo, šialenstvo, arogancia. Ak sa svet s nami zbláznil, budeme šialení aj my."

0:08 V druhom najväčšom líbyjskom meste Benghází, kde sa revolta začala a kde by ju chcel Kaddáfí ukončiť, sledovali ľudia rozhodovanie v Bezpečnostnej rade v uliciach naživo na obrazovke televízie al-Džazíra. Keď prišla správa, že rezolúcia prešla pomerom 10:0 (piati sa zdržali), vybuchol červeno-zelený ohňostroj.

00:01 Agentúra AP: Spojené štáty sú pripravené zúčastniť sa na bezletovej zóne v Líbyi v priebehu niekoľkých dní s pomocou arabských krajín.

23:58 Francúzsky minister zahraničia Alain Juppé povedal: "V Líbyi už niekoľko týždňov strieľajú do ľudí... Kaddáfí strieľa do vlastných ľudí. Nemôžeme týmto vojnovým štváčom dovoliť, aby to robili, nemôžeme opusitť civilsitov." A dodal: "Mali by sme tam prísť čo najskôr."

23:57 Na rozdiel od Nemecka, ktoré sa pridalo k Rusom alebo Číňanom a bezletovú zónu prešlo zdržaním sa hlasovania, chce byť Veľká Británia veľmi aktívna. Britské jednotky môžu byť podľa BBC v akcii nad Líbyou už v piatok. Podľa zdroja BBC sú pripravené podporiť bezletovú zónu OSN „všetkými potrebnými opatreniami".

23:51 Nemecko potvrdilo svoj odmietavý postoj k bezletovej zóne a zdržalo sa. Angela Merkelová sa tak vyčlenila spomedzi európskych krajín. Aj Slovensko, po životnom rozhodnutí slovenskej premiérky Ivety Radičovej, podporovalo bezletovú zónu, ak ju schváli Bezpečnostná rada. Šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle reportérovi Guardianu povedal, že dôsledky vojenskej intervencie budú nepredvídateľné a budú mať konzekvencie pre oslobodzujúce hnutia v arabskom svete. Nemecko sa podľa neho nechce nijako vojensky zúčastňovať na bezletovej zóne.

23:47 Prijatie bezletovej zóny a "všetkých potrebných opatrení" na ochranu civilného obyvateľstva pred armádou líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího otvára možnosť vojenskej intervencie Západu v tejto severoaafrickej krajine.

23:44 Ľudia v Benghází privítali rozhodnutie skandovaním a streľbou. "Konečne sa dočkali toho, čo čakali," telefonovala reportérka CNN z hlavnej bašty líbyjských povstalov.

23:39 Za rezolúciu 1973/2011 bolo 10 krajín Bezpečnostnej rady OSN (USA, Francúzsko, Veľká Británia, Libanon, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Gabon, Nigéria, Portugalsko, Južná Afrika). Piati sa zdržali hlasovania - Rusko, Čína, Nemecko, Brazília a India.

hlasovanie.jpg

Hlasovanie v OSN. Desať krajín hlasovalo za, päť sa zdržalo. Jednou z nich bolo Rusko (druhý zľava ruský zástupca).
FOTO - TASR/AP

23:38 Bezpečnostná rada OSN, ktorá schválila rezolúciu, ma 15 členov. Desať nestálych a päť stálych (USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Veľká Británia), ktorí majú právo veta.

23:36 Bezpečnostná rada OSN schválila vo štvrtok v noci bezletovú zónu nad Líbyou. Tá ju oprávňuje použiť vojenskú silu, aby zastavila Kaddáfího režim v zabíjaní civilistov a povstalcov. Medzinárodné spoločenstvo v rezolúcii vyzvalo Kaddáfího, aby okamžite ukončil boje proti povstalcom a vyhlásil prímerie. Inak je pirpavené útočiť na jeho bojové lietadlá či tanky.

Bezletová zóna nemusí stačiť. Vplyvný think-tank International Crisis Group tvrdí, že len uzavretie vzdušného pristoru nad Líbyou nezastaví Kaddáfího v zabíjaní civilistov. Navrhuje medzinárodnú vojenskú intervenciu na strane rebelov, tak aby im pomohla poraziť diktátorský režim.

20:15 Vojenskú reakciu proti Kaddáfího režimu od začiatku najviac presadzoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, neskôr ho podporoval aj britský premiér David Cameron. Sarkozyho zahraničná politika pri predošlých revolúciách v Egypte či Tunise až zahanbujúco zlyhala a jeho ministerka zahraničných vecí preto musela odstúpiť.

19:56 Líbyjský režim podľa agentúry ČTK varoval pred zahraničnou intervenciou odvetnými útokmi na civilné a vojenské ciele v Stredomorí a viedlo, že intervencia by dlhodobo vystavili Stredomorie vážnému nebezpečiu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 3. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 6. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 067
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 793
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 154
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 369
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 094
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 033
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 390
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 209
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika privádzajú na súd.

Prvostupňový verdikt padol v septembri. Dostal 14 rokov.


14 h
Peter Tkačenko

Stámilióny už ministrovi financií nestačia, potrebuje miliardy.


17 h

Slovákov čaká štvrtý super na MS.


Jakub Bobovič 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Chorvátsko a Turecko vycítili príležitosť.


a 2 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Deti sa hrajú na písmeno „P“, ktoré je súčasťou skratky štátnej ropnej spoločnosti Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) na chodníku v Caracase.

Cieľom zrušenia sankcií je podporiť politický dialóg medzi prezidentom Madurom a venezuelskou opozíciou.


TASR 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Chorvátsko a Turecko vycítili príležitosť.


a 2 ďalší 2 h
Muž kráča okolo svojho domu zničenom ruským ostreľovaním v meste Toreck v Doneckej oblasti.

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 8 h
Ukrajinskí vojaci skúmajú ruské rakety, ktoré ruské jednotky opustili pri ústupe z dediny Berezivka.

Varoval, že situácia sa pre Rusko ešte zhorší.


SITA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu