SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Minúta po minúte (17.-23.3): Na elektrickú sieť napojili už všetky reaktory

Opätovné napojenie elektrárne Fukušima-I na elektrickú sieť je dôležitým krokom pri získaní kontroly nad prehriatymi reaktormi a nádržami s použitým palivom.

Záchranárske práce naďalej pokračujú.Záchranárske práce naďalej pokračujú. (Zdroj: TASR/AP)

Sledovanie udalostí v Japonsku minútu po minúte sme ukončili 23.3.2011. Ďalší aktuálny vývoj sledujte v téme "Zemetrasenie v Japonsku."

18:16 Z elektrárne Fukušima-I naďalej uniká rádioaktívne žiarenie, ale zatiaľ nie je známe, čo je jeho zdrojom. Na tlačovej konferencii vo Viedni to podľa agentúry Reuters povedal James Lyons z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

15:27 Noviny s menším počtom správ a obmedzeným množstvom farieb - aj to je dôsledok zemetrasenia v Japonsku. Týždeň a pol po prírodnej pohrome sa v krajine očividne zmenšujú zásoby tlačiarenských farieb.

15:10 Z poškodenej japonskej banky ukradli 40 miliónov jenov.

14:52 Miniatúrne množstvá rádioaktívnych čiastočiek, pochádzajúcich podľa všetkého z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, boli zistené až na Islande, informovali dnes diplomatické zdroje.

Zdôraznili, že nepatrné stopy jódu, ktoré namerala sieť medzinárodných monitorovacích staníc, ako sa šíria z Japonska cez Tichý oceán, Severnú Amerika a Atlantický oceán, boli príliš malé na to, aby mohli ublížiť ľuďom.

14:18 Všetkých šesť reaktorových blokov v poškodenej japonskej elektrárni Fukušima-I už napojili na vonkajšiu elektrickú sieť. Pred spustením dodávky elektriny však musia preveriť pumpy, motory a ďalšie zariadenia chladiacich systémov, oznámil dnes prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť Tepco.

Opätovné napojenie elektrárne Fukušima-I na elektrickú sieť je dôležitým krokom pri získaní kontroly nad prehriatymi reaktormi a nádržami s použitým palivom. Spustiť chladiace systémy, zastavené od zemetrasenia a cunami z 11. marca, však budú môcť najskôr o niekoľko dní, ak nie týždňov.

13:51 Japonský koncern Sony zastaví do konca marca z dôvodu nedostatku materiálov a komponentov po ničivom zemetrasení domácu produkciu v piatich svojich závodoch.

12:54 Obavy zo šírenia radiácie po zistení prítomnosti nebezpečných prvkov v potravinách opäť stúpli, keď úrady namerali zvýšené hodnoty už aj v mori neďaleko poškodenej jadrovej elektrárne.

Prevádzkovateľ elektrárne spoločnosť Tokyo Electric Power Co. uviedla, že testy potvrdili vysoké hodnoty rádioaktívnych látok v morskej vode. Podľa jej názoru však nepredstavujú pre ľudské zdravie žiadnu hrozbu.

11:30 Teploty v nádrži s použitým palivom v jednom z reaktorových blokov poškodenej japonskej jadrovej elektrárne sa zvyšujú a blížia sa k bodu varu. Informoval o tom dnes japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť.

Vysoké teploty v nádrži sú podľa predpokladov príčinou pary, ktorá stúpa z reaktorového bloku č. 2 od pondelka, povedal novinárom zástupca úradu Hidehiko Nišijama. "Nemôžeme to nechať tak, musíme sa o to postarať čo najskôr," vyhlásil.

9:34 Zemetrasenie a cunami na severovýchode Japonska si vyžiadali najmenej 9079 obetí na životoch. Vyše 12.600 ľudí je stále nezvestných, vyplýva z dnešnej bilancie japonskej polície.

9:31 Dve poškodené jadrové elektrárne v prefektúre Fukušima zasiahla po zemetrasení z 11. marca až 14-metrová prílivová vlna. Ide o dvojnásobnú výšku, s akou rátali experti pri výstavbe závodov ležiacich na pobreží

Japonská vláda dnes uviedla, že nie je potrebné rozšíriť 20-kilometrovú evakuačnú zónu okolo poškodenej jadrovej elektrárne, aj keď mimo nej zaznamenávajú zvýšenú radiáciu.

9: 30 Japonský minister hospodárstva Banri Kaieda údajne hasičov z Tokia nútil, aby celé hodiny ostrekovali vodou reaktor v poškodenej jadrovej elektrárni, z ktorého uniká radiácia. Mužom mal hroziť potrestaním, ak túto úlohu nevykonajú, informovala dnes tlačová agentúra Kjódo. Tokijský guvernér Šintaró Išihara sa podľa správy na túto záležitosť sťažoval premiérovi Naotovi Kanovi.

Minister hospodárstva na tlačovej konferencii v reakcii povedal: "Ak sa moje vyjadrenia dotkli hasičov... chcem sa im v tejto veci ospravedlniť." Bližšie sa však nevyjadril k tomu, či sú obvinenia voči nemu oprávnené, uviedla agentúra Kjódo.

6:44 Spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), ktorá je prevádzkovateľom elektrárne zasiahnutej prírodnej katastrofou, vyhlásila, že para z reaktorov nie je problémom a že dnes obnovila práce na znovuzavedení elektriny do reaktorov číslo 1,2,3 a 4.

Japonský minister obchodu dnes však oznámil, že je ťažké povedať, či sa okolnosti v atómovej elektrárni Fukušima vyvíjajú dobrým smerom.

6:42 Vyše 8900 ľudí zahynulo v Japonsku pri zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami, ďalších 12.600 osôb je nezvestných. Oznámila to dnes japonská polícia.

Tieto počty sa zrejme prekrývajú, ale predstavitelia polície odhadujú, že konečný počet obetí pravdepodobne prekročí 18.000.


PONDELOK

18:49 Stopy rádioaktity sa zistili v morskej vode v blízkosti poškodenej japonskej atómovej elektrárne Fukušima 1. Oznámila to v noci nadnes miestneho času prevádzkovateľská spoločnosť TEPCO, podľa ktorej však hodnoty zatiaľ neprekračujú normu.

18:48 Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroen má po zemetrasení v Japonsku problémy s dodávkou elektronických komponentov do dieselových motorov. Koncern oznámil, že od 23. marca to bude mať negatívny vplyv na jeho produkciu.

17:00 Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že Japonsko musí urýchlene konať a zakázať konzumovať a distribuovať potraviny z oblastí v okolí poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima, ak sa v nich zistí nadmerná úroveň radiácie.

15:35 Počet mŕtvych a nezvestných po zemetrasení a cunami v Japonsku sa zvýšil na takmer 22 000, informovala polícia.

15:27 Podľa informácií šéfa francúzskeho Úradu pre jadrovú bezpečnosť je kontaminované oveľa väčšie prostredie v okolí Fukušimy, ako sa pôvodne predpokladalo.

14:11 Stopy rádioaktívneho jódu v pitnej vode namerali už v deviatich japonských prefektúrach vrátane Tokia.

13:27 Japonská ekonomika by mohla po ničivom zemetrasení a tsunami klesnúť, ale vláda má prostriedky v oblasti fiškálnej a úverovej politiky na to, aby sa vyrovnala s touto katastrofou, ktorá by mohla stáť dvakrát toľko ako zemetrasenie v Kóbe z roku 1995, informovala v pondelok ratingová agentúra Moody's.

12:50 Situácia v poškodenej japonskej jadrovej elektrárni je naďalej veľmi vážna, povedal generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano.

11:58 Japonsko nariadilo zastaviť vývoz určitých potravín zo štyroch prefektúr potom, čo v produktoch z okolia poškodenej jadrovej elektrárne namerali nadmerne vysokú úroveň radiácie. Informoval o tom v pondelok hovorca vlády.

11:32 Prevádzkovateľ japonskej jadrovej elektrárne, poškodenej pri nedávnom zemetrasení a cunami, úradu pre jadrovú bezpečnosť necelé dva týždne pred prírodnou pohromou oznámil, že nevykonal v závode niektoré plánované inšpekcie.

9:59 Z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne evakuovali dnes časť pracovníkov po tom, ako z nádrže s použitým palivom v reaktorovom bloku č. 3 začal stúpať sivý dym. Informoval o tom hovorca prevádzkujúcej spoločnosti Tepco.

9:34 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes uviedla, že zistenie radiácie v potravinách v Japonsku po poškodení jadrovej elektrárne pri zemetrasení je vážnejším problémom, než spočiatku predpokladala.

"Celkom jasne je to vážna situácia," povedal zástupca regionálneho úradu WHO pre západné Tichomorie Peter Cordingley pre tlačovú agentúru Reuters. "Je to oveľa vážnejšie než v prvých dňoch, keď sme si mysleli, že takýto problém môže byť obmedzený na 20 až 30 kilometrov."

8:20 Tlak v reaktore č. 3 v poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima-I začal dnes opäť stúpať, pričom pracovníci elektrárne v súčasnosti zvažujú, či vypustia mierne rádioaktívnu paru a znížia tak tlak. Informoval dnes o tom Japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť.

6:32 Počet potvrdených obetí zemetrasenia a následných vĺn cunami v Japonsku z 11. marca sa zvýšil už na 8649, pričom japonská polícia odhaduje, že celkový počet obetí prírodnej katastrofy presiahne 18.000.

Podľa najnovších údajov zostáva 12.877 ľudí nezvestných. Predpokladá sa, že značné množstvo tiel sa nikdy nepodarí nájsť, keďže boli s najväčšou pravdepodobnosťou odplavené do mora.

Japonský minister obrany Tošimi Kitazawa medzitým uviedol, že teplota v zásobníkoch všetkých šiestich reaktorov klesla pod 100 stupňov Celzia. Okrem toho sa podarilo pripojiť reaktory č. 2 a 5 k núdzovému prívodu elektrického prúdu.

Počas dnešného dňa majú dve ozbrojené vozidlá odstrániť trosky z oblasti elektrárne, čo by malo uľahčiť záchranné práce.


NEDEĽA 20.3.2011

19:44 Rádioaktivita z jadrovej elektrárne v Japonsku nezapríčinila kontamináciu potravy rastúcej v iných štátoch. Informovala o tom Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

17:39 Testy zistili radiáciu u ďalších druhov zeleniny, a to na viacerých miestach v Japonsku. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. Nové zistenia naznačujú, že kontaminácia po havárii v jadrovej elektrárni sa šíri ďalej do potravinového reťazca.

Predstaviteľ ministerstva Jošifumi Kadži povedal, že testy preukázali nadmerné množstvá rádioaktívnych častíc po špenáte aj v kanole a listoch chryzantémy. Medzi miestami, kde objavili kontaminované plodiny, boli aj tri prefektúry, kde predtým kontamináciu nezaznamenali.

15:03 Japonské ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že stupeň radiácie v provinciách Fukušima a Ibaraki prekročil bezpečnostné normy. V súvislosti s potravinami kontaminovanými rádioaktívnymi látkami ministerstvo oznámilo zákaz predaja surového mlieka z prefektúry Fukušima.

12:35 Americká automobilka General Motors na neurčito pozastavuje všetky vedľajšie výdavky, vrátane zahraničných služobných ciest, aby zmiernila finančné dôsledky, ktoré jej spôsobuje kríza v Japonsku.

10:29 Dvoch živých ľudí vrátane babičky vytiahli japonskí záchranári zo sutín v zničenom meste Išinomaki v nedeľu, teda deväť dní po silnom zemetrasení a vlnách tsunami, ktoré zasiahli túto oblasť, informovala tamojšia polícia. "Pod sutinami našli 80-ročnú ženu a 16-ročného chlapca," oznámil hovorca polície v Išinomaki. "Ich (telesná) teplota bola dosť nízka, ale boli pri vedomí. Detaily o ich stave zatiaľ nie sú známe. (Avšak) už ich zachránili a previezli do nemocnice," dodal.

9:04 Na fáva fazuli, dováženej z Japonska do Taiwanu, sa našli rádioaktívne látky. Ich množstvo však bolo príliš malé na to, aby ohrozilo zdravie ľudí.

8:00 Japonské orgány v súvislosti s minulotýždňovým zemetrasením a tsunami evidujú 8133 mŕtvych a 12272 nezvestných.

7:12 Japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť informoval o opätovnom stúpaní tlaku v najnebezpečnejšom z reaktorov v poškodenom jadrovom komplexe Fukušima.


SOBOTA 19.3.2011

20:27 Japonská vláda plánuje uvoľniť až 10 biliónov jenov na krízové úvery pre podniky, aby im umožnila financovať každodenné operácie a odstrániť škody z minulotýždňového zemetrasenia a následných vĺn cunami.

18:11 Ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil, že Japonsko začalo dostávať pod kontrolu situáciu v jadrovej elektrárni, kde došlo k úniku rádioaktivity. "Naši japonskí kolegovia postupne, nie hneď a s chybami ... dostávajú situáciu pod kontrolu," povedal jadrovým expertom a záchranárom, s ktorými sa stretol v meste Južno-Sachalinsk na ostrove Sachalin.

17:15 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uviedla, že je nejasné, či budú vodné pumpy v japonskej jadrovej elektrárni zasiahnutej zemetrasením pracovať po obnovení dodávok energie.

15:11 Stopy rádioaktívnych látok zistili v Japonsku aj v pitnej vode. V sobotu o tom informovala vláda. Tento fakt podľa nej pre obyvateľstvo ale nepredstavuje zdravotné riziko. Abnormálne hladiny rádioaktívneho jódu namerali v zásobníkoch vody v Tokiu a v prefektúrach Gunma, Točigi, Saitama, Čiba a Niigata.

14:28 Japonsko potvrdilo prítomnosť kontaminácie rádioaktívnym jódom v potravinových výrobkoch z oblasti haváriou postihnutej jadrovej elektrárne Fukušima a nariadilo zastavenie ich predaja.

13:03 Všetky autá značky Nissan určené na vývoz sú pred opustením Japonska kontrolované, či neprekračujú povolenú úroveň radiácie.

12:15 Zemetrasenie s predbežne odhadnutým magnitúdom 6,1 dnes zasiahlo severnú časť Japonska. Jeho epicentrum bolo neďaleko poškodenej atómovej elektrárne. Napriek tomu vláda tvrdí, že situácia sa stabilizuje a reaktory sa darí chladiť.

8:53 Japonské úrady namerali abnormálne hodnoty radiácie v mlieku a špenáte v oblastiach neďaleko jadrovej elektrárne Fukušima.

6:32 Po vyše týždni od ničivého zemetrasenia a cunami v Japonsku začali s výstavbou provizórnych barakov pre ľudí, ktorí prežili prírodnú katastrofu

6:23 Rekordný počet dotrasov zeme zaznamenali v Japonsku od minulého piatkového zemetrasenia.


PIATOK 18.3.2011

20:57 Prírodná katastrofa si podľa posledných oficiálnych údajov vyžiadala 6539 životov, a prekročila tak smutnú bilanciu rozsiahleho zemetrasenia v Kóbe v roku 1995, pri ktorom zomrelo 6434 ľudí.

17:50 Ruský prezident Dmitrij Medvedev ponúkol dnes Japoncom poškodeným v dôsledku vyčíňania prírodných živlov v krajine, aby sa presťahovali na Sibír.

Rusko ponúka Japonsku aj lôžka pre zranených na svojich klinikách, uviedol podľa agentúry DPA najvyšší ruský predstaviteľ, ktorý spomenul, že túto možnosť by mohli využiť aj japonské deti.

17:09 V havarovanom reaktore č. 4 jadrovej elektrárne Fukušima-I sa dnes znova hromadil výbušný vodík, vyplýva z aktuálnej analýzy Japonského jadrového priemyselného fóra (JAIF). Riziko ďalšej ničivej explózie je však podľa expertov nízke.

16:07 Veľmi malé koncentrácie rádioaktívnych častíc, ktoré pravdepodobne pochádzajú z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I, zachytili na západnom pobreží USA.

15:58 Podľa analýzy UniCredit Bank by slovenská ekonomika cez priame obchodné vzťahy s Japonskom nemusela pocítiť zreteľnejší negatívny dopad katastrofy v krajine. V dlhodobejšom horizonte môže obnova Japonska sprostredkovane cez viaceré krajiny mierne pozitívne ovplyvniť slovenskú produkciu.

14:51 Francúzska automobilka Renault je po americkej General Motors ďalšou zahraničnou firmou, ktorá oznámila problémy s produkciou pre narušenie dodávok komponentov z Japonska.

Renault dnes informoval, že v dôsledku prerušenia dodávok komponentov z Japonska zníži výrobu vo svojom závode v juhokórejskom Pusane zhruba o 15 až 20 percent.

14:30 "Japonsko ako krajina túto tragédiu prekoná a zotaví sa," vyhlásil Kan v televíznom vystúpení týždeň po zemetrasení. V reakcii na pohromy krajina podľa neho mobilizuje všetky sily.

Prvý týždeň po zemetrasení a cunami obyvateľstvo zvládlo s pokojom, vyzdvihol premiér, ktorý príbuzným obetí znova vyjadril svoju sústrasť.

13:04 Japonská vláda priznala, že nebola pripravená na katastrofu takého rozsahu, aký spôsobilo posledné zemetrasenie a vlny cunami.

10:53 Japonskí inžinieri pripustili, že zakrytie poškodených reaktorov pieskom a betónom, podobne ako v Černobyle, by mohlo byť jediným spôsobom, ako zabrániť úniku radiácie.

10:52 Závažnosť havárie bola zvýšená zo štvrtého na piaty stupeň sedemstupňovej Medzinárodnej stupnice jadrových udalostí (INES).

10:29 Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s minulotýždňovým zemetrasením v Japonsku stúpol na 6539 a presiahol tak oficiálnu bilanciu katastrofy spred 16 rokov, keď mimoriadne silné otrasy zničili veľkomesto Kóbe.

8:28 Vplyv spoločnej intervencie proti sile jenu, na ktorej sa dohodli krajiny G7, je podľa námestníka japonského ministra financií Fumihika Igarašiho uspokojujúci. "Rast jenu ťahali špekulanti," povedal v piatok Igaraši. "Ak by sme ustúpili takýmto špekulantom, ktorí využívajú nešťastie ľudí, japonskú ekonomiku by to zruinovalo a poškodilo by to celé svetové hospodárstvo," dodal.

getobject.php_res.jpg

Stúpajúci dym z reaktoru č. 3. FOTO:TASR/AP

8:07 Pre nedostatok komponentov z Japonska musí americká automobilka General Motors na budúci týždeň zastaviť produkciu v závode Shreveport (Louisiana, Spojené štáty), kde vyrába pickupy. Zatiaľ v severoamerických závodoch znížili produkciu japonské firmy Toyota a Subaru.

7:49 Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano vyzval japonského premiéra Naota Kana, aby poskytoval konkrétnejšie informácie o reaktoroch.

5:52 Biely dym alebo para stúpajú z reaktorov č.2, 3 a 4 jadrovej elektrárne Fukušima-I. Japonská agentúra pre bezpečnosť jadrovej energetiky, je presvedčená, že v reaktore č.3 je ešte stále voda v rezervoári s vyhoretým palivom. Po tom, čo k elektrárni priviedli nové elektrické rozvody, technici sa snažia zabezpečiť opätovné dodávky elektrickej energie pre reaktory č.1 a 2.


ŠTVRTOK 17.3.2011

19:51 Podľa posledných informácií sa japonskí technici chystajú na pripojenie druhého reaktora jadrovej elektrárne Fukušina 1 k elektrickej rozvodnej sieti s cieľom uviesť opäť do prevádzky tamojšej chladiaci systém. Polievanie tretieho reaktora vodnými delami bolo v noci ukončené.

18:15 Británia odporučila svojim občanov v Japonsku, aby sa zdržiavali najmenej 80 kilometrov od ohrozenej jadrovej elektrárne v prefektúre Fukušima.

18:14 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uviedla, že situácia v poškodenej elektrárni je naďalej veľmi vážna, avšak od stredy v nej nedošlo k výraznému zhoršeniu situácie.

17:18 V prefektúre Fukušima odišlo do bezpečia ďalších 28 000 ľudí, informovala dnes televízia NHK. Ľudia v oblasti postihnutej zemetrasením bojujú proti krutej zime.

17:17 Nasadenie vrtuľníkov s vodou a vodných diel na ochladenie reaktora č. 3 v poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima-I bolo zrejme úspešné, informovala prevádzkujúca spoločnosť Tepco. Z prehriateho reaktora totiž vystúpila vodná para, čo naznačuje, že voda "trafila" chladiacu nádrž.

16:48 Oficiálny počet mŕtvych a nezvestných prekročil 15 000. Vo štvrtok o tom informovala polícia. Zemetrasenie, ktoré zdevastovalo východné pobrežie japonského ostrova Honšú, si vyžiadalo 5692 mŕtvych. Nezvestných je 9522 osôb a zranenia utrpelo 2409 ľudí. Zničených bolo vyše 55 380 budov.

Správy z jednotlivých častí Japonska však naznačujú, že počet mŕtvych bude oveľa vyšší. Starosta pobrežného mesta Išinomaki v stredu oznámil, že počet nezvestných v jeho meste dosahuje asi 10 000. Ďalších 10 000 je nezvestných aj v meste Minamisanriku. Obe mestá ležia v najviac postihnutej prefektúre Mijagi.

reak.jpg

Stúpajúci dym z reaktoru č.4. FOTO: TASR/AP

16:13 Britská ambasáda v Tokiu tvrdí, že scenár z Černobyľu sa nemôže zopakovať.

16:08 Nad poškodeným reaktorom č. 2 v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I sa znova objavil dym. Ukázali to satelitné zábery, informovala tlačová agentúra Kjódo.

15:41 Koľko reaktorov a úložísk jadrového odpadu je v Európe? Pozrite si interaktívny infograf.

15:25 Slovenské ministerstvo zahraničných vecí bude bezplatne na svojom zastupiteľskom úrade v Tokiu vydávať tabletky určené na zníženie dôsledkov jadrovej radiácie na ľudský organizmus.

13:50 Japonská armáda nasadila v poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima-I hasičské vozidlá s cieľom ochladiť reaktor, v ktorom hrozí roztavenie jadra. Informovala o tom verejnoprávna televízia NHK.

Vysoká radiácia predtým zabránila policajným vodným delám priblížiť sa k prehriatemu zásobníku použitého paliva v reaktorovom bloku č. 3 dostatočne na to, aby ho voda dosiahla. Chladiace systémy reaktorov v elektrárni zlyhali po piatkovom ničivom zemetrasení a cunami na severovýchode Japonska.

13:44 V japonskej metropole Tokio rastú obavy z kolapsu zásobovania elektrickou energiou. Vláda požiadala železničné spoločnosti, aby obmedzili prevádzku, informovala tlačová agentúra Kjódo.

Japonskí politici predtým varovali, že spotreba elektriny by mohla výrazne prekročiť dodávateľské kapacity, obmedzené po ničivom zemetrasení. Vedenie mesta však uviedlo, že dnes by nemalo dôjsť k veľkým výpadkom.

13:37 V elektrárni Fukušima-I chcú pomôcť zhoršujúcu sa situáciu dostať pod kontrolu aj dobrovoľníci. Patria k nim zamestnanci prevádzkujúcej spoločnosti TEPCO, ako aj ďalších firiem, informovala televízia BBC. S odvolaním sa na tlačovú agentúru Džidži tiež uviedla, že medzi dobrovoľníkmi je aj 59-ročný muž, ktorý v jadrových elektrárňach pracuje už štyri desaťročia a chcel o šesť mesiacov odísť do dôchodku.

13:28 Možnosť pomôcť po zemetrasení ponúka aj japonské veľvyslanectvo. Na pomoc postihnutým zemetrasením a cunami vytvorilo slovenský bankový účet 1330446106/1111, variabilný symbol 100. Pri vchode do japonského veľvyslanectva v Bratislave je zároveň oficiálna schránka na prijímanie príspevkov.

12:38 Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa dnes bol podpísať do kondolenčnej knihy na japonskom veľvyslanectve v Bratislave.

11:53 Poisťovne zrejme zaplatia na náhradách škôd spôsobených zemetrasením v Japonsku rekordné sumy.

11:28 Vrtuľníky, naspodku vystužené oceľovou platňou, uskutočnili počas dvadsiatich minút najmenej štyri prelety, pri ktorých zhodili približne 30-tisíc litrov vody. Pre radiáciu nemohli krúžiť nad reaktorom, a preto nad miestom iba prelietavali. Nemohli teda mieriť presnejšie.

10:58 Z okruhu až 20 km od Fukušima 1 a 10 km z okolia Fukušima 2 bolo evakuovaných približne 200-tisíc ľudí.

10:57 Čína po nešťastí v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima pozastavila výstavbu nových jadrových reaktorov. Peking v súčasnosti buduje 27 nových reaktorov.

10:43 Úroveň žiarenia v bezprostrednom okolí zemetrasením poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I zostala dnes nezmenená aj po tom, čo dva vojenské vrtuľníky Chinook CH-47 zhodili veľké množstvo morskej vody na najvážnejšie zasiahnutý reaktor č. 3.

heli.jpg

Japonský armádny vrtuľník naberá vodu, ktorú zhadzuje na ohrozené reaktory. FOTO: AP

10:24 Japonská spoločnosť Toshiba oznámila, že jej linka produkujúca malé displeje nebude mesiac v prevádzke.

10:10 Japonsko nutne potrebuje dodávky uhlia alebo ropy. Krajina ale zásoby nemôže prijímať pre poničené prístavy aj rafinérie. To vyvoláva vážny nedostatok pre priemysel životne dôležitých surovín.

9:45 Švédski odborníci upozorňujú, že sa mrak s veľmi malou koncentráciou rádioaktivity, ktorá nie je ľuďom nebezpečná, blíži k Severnej Amerike. Ukazujú to merania medzinárodných monitorovacích staníc.

9:08 Jen je voči doláru najsilnejší od druhej svetovej vojny, čo môže mať vážny dosah na exportne orientovanú japonskú ekonomiku.

8:49 Japonská vláda upozorňuje, že sa zvyšuje teplota aj v reaktoroch číslo 4,5 a 6.

8:29 Úrady dúfajú, že sa im podarí obnoviť dodávky elektriny do elektrárne. "Ak sa nám to podarí, budeme schopní sprevádzkovať elektrické čerpadlá a dostať vodu k reaktorom," vysvetlil hovorca spoločnosti Tepcov.

7:50 České špeciály evakuovali z Japonska aj dve Slovenky.

7:45 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu potvrdila, že jadro je poškodené v reaktoroch jedna, dva a tri, ale ich bezpečnostné obaly sú zrejme v poriadku. Napriek tomu agentúra hodnotí situáciu ako mimoriadne vážnu.

7:00 Japonská polícia hlási, že následkom zemetrasenia a cunami zomrelo 5178 ľudí, ďalších 8606 je nezvestných.

6:30 V treťom reaktore poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima 1 opäť začal stúpať tlak. Tretí reaktor ako jediný zo štyroch vo Fukušime funguje na zmiešané palivo obsahujúce aj nebezpečné plutónium.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 638
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 774
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 886
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 759
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 727
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 087
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 023
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu