Sledujte dianie v Japonsku minútu po minúte.
V najnebezpečnejšom reaktore č. 3 sa v palivovej zmesi nachádza plutónium a urán.
TOKIO. Úroveň žiarenia v bezprostrednom okolí zemetrasením poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I zostala dnes nezmenená aj po tom, čo dva vojenské vrtuľníky Chinook CH-47 zhodili veľké množstvo morskej vody na najvážnejšie zasiahnutý reaktor č. 3. Informovala o tom prevádzkovateľská spoločnosť TEPCO.
Dve helikoptéry zhodili na reaktor vodu štyrikrát krátko pred 10.00 h miestneho času (02.00 h SEČ), ale úroveň žiarenia zostala nezmenená.
V okolí budovy, kde sa nachádza obslužný personál, stúpla radiácia na úroveň okolo 3000 mikrosievertov (uSv) za hodinu. Pre porovnanie: úrovni 1000 uSv môže byť človek vystavený jeden rok bez toho, aby utrpel ujmu na zdraví.
Tlak v treťom reaktore vo Fukušime stúpa
Prevádzkovateľ poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I dnes vyhlásil, že zásobník s vyhoreným palivom v reaktore č. 4 tejto elektrárne má ešte stále k dispozícii vodu na ochladzovanie. Po výpadku chladiaceho systému a požiari na reaktore v dôsledku piatkového zemetrasenia energetická spoločnosť TEPCO v stredu informovala, že situácia "nie je veľmi dobrá".
Tlak podľa TEPCO narastá najmä v reaktore č. 3, kde sa v palivovej zmesi nachádza plutónium a urán. Ide podľa dostupných údajov o reaktor, ktorého situáciu treba riešiť čo najprioritnejšie.
Ožiarilo desiatky zamestnancov
V japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I utrpelo po zemetrasení z 11. marca zranenia 23 ľudí. Najmenej 20 ďalších pracovníkov bolo ožiarených a jeden z nich bol vystavený veľmi silnej radiácii, informovala dnes Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Médiá už predtým hovorili o "desiatkach zranených" v elektrárni vážne poškodenej pri piatkovom zemetrasení a cunami. MAAE sa v oznámení odvoláva na informácie od japonskej vlády.
Zranení, niektorí pri výbuchoch, boli zamestnancami prevádzkovateľa elektrárne, spoločnosti TEPCO, ako aj subdodávateľov, štyria sú príslušníci civilnej obrany. Dvaja pracovníci sú nezvestní, pričom dekontamináciu museli po ožiarení podstúpiť aj dvaja policajti a viacerých hasičov pozorujú lekári.
Francúzsko posiela protiradiačný materiál
Francúzske lietadlo s materiálom na zamedzenie hroziaceho alebo už začatého roztavenia jadier reaktorov v atómovej elektrárni Fukušima-I odcestuje do Japonska dnes popoludní, oznámil dnes francúzsky minister hospodárstva Eric Besson. Na palube sa nachádza 95 ton bóru, ktorý má spomaliť reakcie v palivových tyčiach, ako aj ochranné odevy proti rádioaktívnemu žiareniu.
Francúzsko tiež ponúklo, že príjme na ošetrovanie rádioaktívne ožiarených ľudí z Japonska. Špecializované nemocnice sú k dispozícii, uviedol minister vnútra Claude Guéant pre rádio Europe 1. Lekárske prehliadky absolvujú aj Francúzi, ktorí sa vracajú z Japonska.
Novozélanďania majú opustiť Japonsko
Nový Zéland sa dnes pridal ku krajinám, ktoré odporučili svojim občanom, aby opustili Japonsko, ktoré po zemetrasení a vlne cunami zápasí s problémom zaistenia bezpečnosti jadrových elektrární v postihnutej oblasti.
Obama ponúkol dlhodobú pomoc
Americký prezident Barack Obama dnes povedal japonskému premiérovi Naotovi Kanovi, že Washington chce Japonsku poskytnúť plnú pomoc pri strednodobej i dlhodobej rekonštrukcii po piatkovom ničivom zemetrasení a vlnách cunami. Vyhlásil to dnes hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano.
Edano podotkol, že Spojené štáty sa ponúkli, že pošlú do Japonska svojich jadrových expertov, ktorí pomôžu Tokiu zvládnuť jadrovú krízu kvôli zlyhaniu systému ochladzovania v reaktoroch elektrárne Fukušima-I. Americká vláda nekonkretizovala, aký rozsah pomoci bude môcť Japonsku poskytnúť.
Predstaviteľ japonskej vlády okrem toho vyhlásil, že základy, na ktorých stojí japonská ekonomika, neboli zemetrasením narušené. Ako Edano dodal, vláda si teraz bude dávať veľký pozor na vývoj situácie devízových trhov.