Washington 21. júna (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál nebude súdiť vojakov mierových zborov obvinených zo spáchania zločinu, ak ich predtým neobviní krajina, ktorá ich do zborov vyslala. Vyhlásil to dnes generálny tajomník OSN Kofi Annan v reakcii na hrozbu Spojených štátov, že sa nebudú zúčastňovať na mierových misiách OSN, ak americkým vojakom Medzinárodný trestný tribunál neposkytne imunitu.
Nedávno zriadený Medzinárodný trestný tribunál začne pracovať od 1. júla.
Podľa teraz platných noriem pre mierové zbory, vojakov na misie OSN zapožičiavajú jednotlivé členské krajiny, a tie majú aj zodpovednosť disciplinárne potrestať vojakov. "Vojakov, ktorí sa dopustia trestných činov, pošleme späť do ich vlasti," povedal generálny tajomník OSN.
Exprezident Bill Clinton podpísal dohodu, podľa ktorej vznikol Medzinárodný trestný tribunál, ale dokument americký Senát neratifikoval. Minulý mesiac vláda prezidenta Georgea W. Busha oznámila, že nemieni s tribunálom spolupracovať. "Nedáme amerických mužov a ženy v zbrani, ktorí slúžia v mierových misiách OSN, pod jurisdikciu Medzinárodného trestného tribunálu," povedal jeden z amerických diplomatov pri OSN.
Bezpečnostná rada OSN má dnes hlasovať o predĺžení svojej misie v Bosne a autorizovať ďalšie pôsobenie mierových síl NATO v tejto krajine.
Spojené štáty chcú, aby rezolúcia o Bosne zohľadnila ich výhrady súvisiace s Medzinárodným trestným tribunálom. Ak s tým 15 členov rady nebude súhlasiť, Washington bude zrejme rezolúciu vetovať.
(spolupracovník TASR William Guard) juh