TOKIO, BRATISLAVA. Ako v apokalyptickej krajine, kde nasnežilo, vyzerá po cunami zničený sever Japonska. Ten ani tak netrápi zvýšená radiácia v okolí elektrárne Fukušima, ale nedostatok základných potrieb.
Keď v piatok desaťmetrová vlna cunami prekonala na severovýchode Japonska bariéry a ako hračky zdvihla autá, ktoré rovnako ako domy, lode či cesty odniesla preč, ostalo po nej územie, na ktorom sa prakticky nedá žiť.
Oveľa lepšie to však podľa svedkov nevyzerá ani v evakuačných centrách, v ktorých sa po piatkovom zemetrasení a následnej vlne cunami ocitli tisícky Japoncov. Viac než pol milióna ich muselo opustiť svoje domovy.
Aj keď najviac pozornosti v súčasnosti púta prehlbujúca sa jadrová kríza, horšie následky malo pre krajinu vyčíňanie prírody.
Problémom začína byť najmä nedostatok jedla, pitnej vody a liekov. Ale aj základnej hygieny.
Nie sú lieky ani voda
Tošijuki Suzuki má čosi po šesťdesiatke a pred katastrofou žil v dome spolu so svojím 90ročným otcom a synom. Lekári mu voperovali kardiostimulátor a denne musí jesť veľké množstvo liekov. Tie však ostali v dome, ktorý zničilo cunami. Suzuki sa teraz nevie dostať do nemocnice.
V oblasti sú zničené cesty, nefunguje elektrina, v niektorých miestach sa prakticky zastavili dodávky paliva, čerpacie stanice sú prázdne. Niet benzínu ani nafty do áut.
BILANCIA
- Odhady hovoria, že zomrelo asi desaťtisíc ľudí. Z toho je okolo sedemtisíc označovaných za nezvestných.
- Domovy opustilo približne 550 tisíc obyvateľov.
- Armáda nasadila 100tisíc vojakov, ktorým pomáhajú dobrovoľní hasiči.
- Úrady zriadili 2600 evakuačných stredísk.
„Mám problémy čo i len chodiť," povedal pre agentúru Reuters. „Mám ťažkosti so srdcom. A nevyhnutne potrebujem lieky." Denne ich musí užiť až sedem druhov.
Japonsko je dlhodobo považované za krajinu s prestarnutým obyvateľstvo. Daňou za je vysoká miera medicínskej starostlivosti a veľká spotreba liekov. Oboje je teraz na severovýchode Japonska problémom.
„Najťažšie boli zasiahnutí práve starší ľudia," zdôrazňuje Patrick Fuller, ktorý v Japonsku pracuje pre Červený kríž.
„Mnoho z nich sa chveje pod pokrývkami, sú podchladení, uväznení vo svojich domoch bez vody a elektriny," opisuje situáciu v meste Išinomaki.
V noci sa tam teploty blížia k nule. Na mnohých miestach nasnežilo.
Chýbajú desaťtisíce
Japonsko nasadilo na zvládnutie následkov zemetrasenia a cunami armádu. Hovorí sa o viac než stotisíc vojakoch a ďalších tisíckach dobrovoľníkov.
Napriek tomu vláda priznáva, že stále nemá informácie o tisícoch ľudí. Môže to znamenať, že obetí ešte dramaticky pribudne.
Už teraz sa v niektorých mestách premenili telocvične na improvizované márnice. Ľuďom na úteku totiž nepomohol ani úkryt v evakuačných centrách.
„Cunami bolo také veľké, že odnieslo evakuačné centrum aj spolu s ľuďmi," opisoval pre USA Today situáciu obyvateľ mestečka Rikuzentakata.
TOKIO, BRATISLAVA. Japonci, ktorých evakuovali z rádioaktívnej zóny, sú nahnevaní.Mnohí z nich totiž nevedia, čo sa skutočne stalo.
„Informácie, ktoré k nám prichádzajú, sú staré,“ sťažujú sa Japonci, ktorí sa schovávajú v telocvični v meste Tamura. Sťažnosti prichádzajú aj z ďalších miest, kde evakuovaných umiestnili.
„Chýba nám všetko,“ priznal guvernér prefektúry Fukušima Yuhei Sato. Nedostatok informácií majú aj Japonci, ktorí zostali v zóne 20 až 30 kilometrov od elektrárne.
„Rádioaktivita sa nedá vidieť, nič iné nám neostáva, len sa spoľahnúť na úrady. Nemyslím si, že sú k nám úprimní,“ citovali škótske noviny Daily Record Šinako Tačija (70) z mesta Minami Soma.
Okrem toho, že pre radiáciu nemôžu opustiť domovy, obyvateľov mesta označili nálepkami. „Označili nás, ako keby sme mali lepru,“ sťažoval sa starosta. Upozornil tiež, že do tejto oblasti odmietajú vodiči prepravovať zásoby.
Mesto Iwaki, ktoré sa tiež nachádza v tejto zóne, je už bez základných potravín. Tí, čo by chceli mesto opustiť, nemôžu pre nedostatok benzínu.