PRAHA. Vojaci s niekoľkými vrecami dokumentov prišli do ČT dnes dopoludnia. Preberanie materiálov právnikom ČT Martinom Elgerom trvalo niekoľko hodín.
Vojaci tvrdia, že kompletne vrátili materiály dvoch redaktorov, Richarda Samka a Luboša Rosí. Ponechali si však zatiaľ materiály tretieho redaktora Karla Rožánka, a to vrátane nespresneného počtu videokaziet a ďalších dátových nosičov, ktoré ešte nestihli preskúmať.
Dnešný krok Vojenskej polície súvisí s ostrou kritikou, ktorá sa na adresu zásahu Vojenskej polície v ČT zniesla z úst sudcu Kryštofa Nového, ktorý povolil zaistenie písomností pochádzajúcich z prostredia vojenskej tajnej služby.
Vydal som povolenie na zabavenie jedného listinného dôkazu alebo jeho kópií či fasciklu. Ale nie na vysťahovanie celej kancelárie. Kladiem si otázku, či zasahujúci policajti prejavili absolútnu neznalosť a ignorovanie zákona, alebo či úmyselne nezneužili príkaz súdu na prehliadku kancelárie číslo 145, a to za situácie, keď vedeli, že kanceláriu využívajú traja redaktori. Teda nielen Karel Rožánek, ktorý mal dokumentom disponovať, uviedol sudca v pondelok.
Kauza bezprecedentného zásahu samopalmi ozbrojených príslušníkov vojenskej polície v budove ČT má dohru aj na ministerstve obrany. Postup vojenských policajtov prešetruje štátne zatupiteľstvo, inšpekcia ministra obrany a je i predmetom trestného oznámenia ČT. Už pár hodín po zásahu Vojenskej polície minister obrany ČR Alexander Vondra postavil dočasne mimo službu veliteľa tohto útvaru a dvoch dôstojníkov. Dnes poverený náčelník Vojenskej polície Jiří Neubauer oznámil, že mimo službu postavil ďalšieho dôstojníka Pavla Marečka, ktorý zásah v ČT osobne riadil. Podľa Neubauera postup príslušníkov Vojenskej polície v ČT bol úkonom, ktorý odporoval platným armádnym predpisom a o tomto kroku nebolo vedenie armády, vrátane ministra obrany, vopred informované.
Kauzu zásahu polície v ČT, ktorá súvisí s vyšetrovaním úniku tajných vojenských materiálov z roku 2007, chce česká opozícia dostať na rokovanie pléna v Poslaneckej snemovni. Keď v utorok neuspela s návrhom na zaradenie tohto bodu na program, dnes opozícia oznámila zámer zvolať kvôli tomu mimoriadnu schôdzu dolnej komory. Prípad vážne znepokojil aj samotnú ČT, ktorá síce tvrdí, že jej redaktor Rožánek a ani nikto iný v ČT originál hľadaného dokumentu nevlastní, zároveň je ale presvedčená, že ČT má právo na ochranu svojich zdrojov a mala mať právo odoprieť vydanie listiny. Právnik ČT Martin Elger preto zvažuje dokonca podanie ústavnej sťažnosti.