PRAHA, TOKIO. Dva české armádne špeciály, ktoré v utorok večer odleteli z Prahy do Japonska, privezú aj občanov Slovenska a Poľska. Koľko Slovákov je na palube, agentúra neuviedla.
Prednosť majú ženy a deti. Miesta získala aj asi polovica výpravy českých filharmonikov, všetkých jedenásť žien z výpravy a tridsať mužov.
Do lietadiel vojde približne 130 ľudí. Odlietať budú z tokijského medzinárodného letiska Narita v 21:30 miestneho času (13:30 SEČ). V Česku by mohli byť vo štvrtok dopoludnia. ČTK to povedal český diplomat v Tokiu Martin Bašta, ktorý transport organizuje.
"Momentálne je na zozname 41 filharmonikov, zvyšok sú českí občania, a potom príslušníci ďalších stredoeurópskych krajín v núdzi, najmä Poliaci a Slováci, "dodal.
Riaditeľ filharmónie David Mareček ČTK povedal, že zostávajúci zo 106 členov filharmónie budú čakať, či sa špeciály vrátia. Rezervácie majú tiež na komerčný let na nedeľu.
O tom, či pôjde nové lietadlo, sa rozhodne až po prílete špeciálov do Česka podľa dopytu, povedal ČTK hovorca ministerstva zahraničných vecí Vít Kolář.
Český letecký špeciál privezie aj dve slovenské občianky, ktoré dlhodobo žijú na japonskom území. Tie zaplnili dve voľné miesta, ktoré ešte boli na palube. TASR o tom informoval hovorca zahraničných vecí SR Ľuboš Schwarzbacher.
Lietadlá leteli do Japonska prázdne, humanitárnu pomoc neviezol. Japonsko nechce inú pomoc než cez Európsku úniu, uprednostňuje finančné príspevky.
Pre problémy s benzínom sa nepodarilo na prvý raz evakuovať z najpostihnutejšej japonskej oblasti Sendai mikrobus s tromi Slovákmi a ďalšími ľuďmi. Autobus sa musel vrátiť naspäť a do Tokia vyráža dnes.
Niekoľko ľudí sa však rozhodlo zostať, miesta sa preto uvoľnili aj pre troch slovenských novinárov. Okrem iných ostáva v oblasti aj mladá Slovenka s dvojročným dieťaťom.
"Náš konzulárny pracovník zo zastupiteľského úradu v Tokiu momentálne preváža mikrobusom slovenských občanov, ktorí nás požiadali o pomoc z najviac poškodenej oblasti po zemetrasení a cunami, a smerujú na juh do Tokia.
Medzi pasažiermi sú aj slovenskí novinári, ktorí uviazli bez benzínu v meste Sendai a takisto nás včera popoludní požiadali o pomoc pri opustení regiónu," povedal pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.
Malo by ísť o Michala Hečka a Petra Dodka z Televízie Markíza a Ivana Janka z denníka Plus 1 deň. "Keďže sme do regiónu poslali mikrobus a máme v ňom voľné miesta, boli sme pripravení pomôcť aj ďalším ľuďom, ktorí prejavili záujem opustiť Sendai.
V mikrobuse MZV SR by sa mali nachádzať aj občania Írska, Poľska, Holandska a Indie," dodal Schwarzbacher. Cesta do Tokia trvá asi päť hodín.