Čo sa deje v Japonsku? Minúta po minúte
TOKIO. Japonské úrady začali v stredu na ochladzovanie poškodených reaktorov jadrovej elektrárne vo Fukušime používať vojenskú helikoptéru. Tá na palivové tyče vylieva vodu, a tým znižuje ich teplotu. Ministerstvo obrany vyslalo vrtuľník typu CH47 do Fukušimy o 16. hodine (8:00 SELČ), pričom v prípade potreby je pripravené vyslať tam aj ďalšie svoje stroje.
Odborníci s podobnými misiami nemajú skúsenosti, a nie je preto jasné, či bude ich pokus úspešný. "Vieme, ako hasiť lesné požiare, ale nevieme, ako uhasiť jadrovú elektráreň," citovala agentúra AFP nemenovaného predstaviteľa japonského rezortu obrany. Podľa neho sú tu viaceré "neznáme faktory" vrátane možného vplyvu rádioaktívneho žiarenia na techniku alebo posádku.
Ministerstvo dopravy ešte predtým vyhlásilo nad jadrovou elektrárňou Fukušima a v 30-kilometrovom okruhu okolo nej bezletovú zónu. K tomuto kroku pristúpili z obavy pred šírením rádioaktívnych častíc v atmosfére, ktoré by mohli ďalej rozdúchavať lietadlá. Bezletová zóna sa nevzťahuje na helikoptéry slúžiace na ochladzovanie reaktorov pomocou vody.
Radiácia v jadrovej elektrárni Fukušima-I sa podľa televízie NHK znížila natoľko, že dočasne evakuovaní zamestnanci sa môžu vrátiť do jej areálu. Podľa spoločnosti TEPCO ich tam bolo o 03.30 h SEČ 180, no práce na chladení reaktorov zatiaľ nemôžu pokračovať.
Cez vnútorný obal zrejme unikla para
Vnútorný obal zemetrasením poškodeného reaktora č. 3 japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I bol dnes pravdepodobne narušený, čo mohlo spôsobiť výrazný únik rádioaktívnej pary do ovzdušia. Oznámil to hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano.
Reaktor číslo 4, ktorý dnes zachvátil požiar, už približne po pol hodine nehorel.
Z reaktora č. 3 bolo možné pozorovať od 08.30 h miestneho času stúpanie bieleho oblaku dymu. Edano v reakcii na incident uviedol, že poškodená je jedna z troch ochranných štruktúr reaktora, ktorá má brániť úniku rádioaktivity.
Podľa spoločnosti TEPCO, prevádzkujúcej elektráreň, ktorá vydala o incidente samostatnú správu, presiahla radiácia úroveň dvoch milisievertov - jednotky dávkového ekvivalentu ionizujúceho žiarenia.
Chladiaci systém na všetkých šiestich reaktoroch elektrárne Fukušima-I zlyhal v dôsledku piatkového zemetrasenia a následnej vlny cunami. Technici sa odvtedy snažia chladením morskou vodou zabrániť roztaveniu paliva v reaktoroch a úniku rádioaktivity do okolia.
Na reaktor zhadzujú vodu zhora
Južná Kórea dnes oznámila, že na základe požiadavky Tokia odošle istú časť svojich zásob bóru Japonsku. Bór pri zmiešaní s morskou vodou môže limitovať škody na reaktoroch v zemetrasením a vlnou cunami postihnutých japonských jadrových elektrárňach.
Juhokórejské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že Soul pošle do Japonska takmer 53 ton bóru. Bór je jedným z hlavných prvkov, ktorý sa dodáva do kontrolných tyčí, používaných na zastavenie alebo spomalene štiepnej reakcie v jadrových reaktoroch.
Po zlyhaní chladiacich systémov jadrovej elektrárne Fukušima-I sa reaktory začali ochladzovať zmesou bóru a morskej vody.
Východné pobrežie zasiahli ďalšie silné otrasy
Východné pobrežie japonského ostrova Honšu v stredu zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, ktoré bolo cítiť na rozsiahlom území vrátane Tokia, kde otrasy opäť rozkývali budovy. Informoval o tom Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete.
Otrasy s magnitúdom 6,0 zaznamenal o 12:52 miestneho času (4:52 SEČ) na úseku tichomorského pobrežia v prefektúre Čiba, približne 95 kilometrov východne od Tokia. Ich zdroj lokalizovali v pomerne malej hĺbke 25 kilometrov. Otrasy s porovnateľnou silou zasiahli Japonsko aj v predošlých dňoch, pričom sa predpokladá, že ich vyvolalo piatkové ničivé zemetrasenie s magnitúdou 9,0.
Predstavitelia úradov a polície v zasiahnutej oblasti informovali, že v súvislosti s najnovšími otrasmi nezaznamenali žiadne zranenia ani materiálne škody. Úrady taktiež nevydali žiadnu výstrahu pred vlnami tsunami, varovali však pred možnými zmenami výšky morskej hladiny.
Z okolia elektrární evakuovali obyvateľov
Japonská vláda rozhodla z preventívnych dôvodov o evakuovaní obyvateľstva z desaťkilometrového okruhu okolo elektrárne Fukušima-II. Tamojšie štyri reaktory sú odstavené a zatiaľ z nich neunikla žiadna rádioaktivita. Fukušima-II je vzdialená asi desať kilometrov od Fukušimy-I, kde zlyhalo chladenie všetkých šiestich reaktorov,
Ministerstvo obrany rozhodlo o vyslaní okolo 6400 záložníkov do postihnutých oblastí, aby pomohli tam pôsobiacim 70.000 vojakom. Na záchranných a vyslobodzovacích prácach sa má podieľať celkom 100.000 vojakov, čo je 40 percent stavu japonských ozbrojených síl.