Čínske veľvyslanectvo v Tokiu oznámilo, že pre občanov pošle autobusy do najväčšmi postihnutých prefektúr - Mijagi, Fukušima, Ibaraki a Iwate.
TOKIO.
Rakúsko informovalo, že kvôli obavám z radiácie prekladá veľvyslanectvo z Tokia do Osaky, vzdialenej približne 400 kilometrov. Francúzsko odporučilo svojim občanom, aby opustili hlavné mesto Japonska. Spojené štáty neodporúčali cestovanie do Japonska.
Oznámenie Číny o evakuácii občanov prišlo v čase, keď sa japonská atómová kríza dramaticky zhoršila po explózii a požiari na reaktoroch vo Fukušime-1.
Japonské úrady uviedli, že požiar spôsobil únik rádioaktívnych látok do ovzdušia a upozornili obyvateľov v okolí, aby nevychádzali z domov.
Čínske veľvyslanectvo v Tokiu na svojej internetovej stránke oznámilo, že pre čínskych občanov pošle autobusy do najväčšmi postihnutých prefektúr - Mijagi, Fukušima, Ibaraki a Iwate.
Čínske ministerstvo obchodu v Pekingu oznámilo, že kontaktovalo 22 155 Číňanov v zemetrasením postihnutých oblastiach a s 261 ľuďmi nebol kontakt.
Peruánsky veľvyslanec v Japonsku Juan Carlos uviedol, že nemajú správy približne o 50 Peruáncoch, ktorí žili v oblasti najväčšmi postihnutej zemetrasením. Približne 20 ďalších už našli, niektorí sa už dostali do Tokia.
V Japonsku žije zhruba 60 000 Peruáncov, ale väčšina v oblastiach, ktoré sú ďaleko od postihnutého regiónu. Peruánske veľvyslanectvo sa snaží nájsť nezvestných.
Štátne francúzske médium Radio France stiahlo z Japonska sedem reportérov a technikov. Zostal iba jeden francúzsky novinár, ktorý bude v meste Sapporo.
Indická firma Infosys Technologies, ktorá má v Japonsku 250 zamestnancov, začala s prípravami na ich odchod po tom, ako požiadali, aby mohli odísť.
Skupina 16 svetových bánk, pôsobiacich v Japonsku, však vydala spoločné vyhlásenie, že fungujú normálne. Odmietli správy o evakuácii zamestnancov s tým, že išlo len o fámy.