PARÍŽ, MADRID. Ukončenie mierového využívania jadrovej energie podľa jeho názoru neprichádza do úvahy.
Ako informuje v dnešnom vydaní parížsky denník Le Figaro, najvyšší predstaviteľ krajiny to povedal po stretnutí s vedením vládnej strany, keď francúzske atómové elektrárne označil za desaťnásobne bezpečnejšie ako iné, pretože majú dvojitý ochranný plášť.
Nicolas Sarkozy súčasne avizoval, že ako predsedajúci skupiny krajín G20 bude iniciovať usporiadanie konferencie, ktorá by sa zaoberala problematikou, vrátane nukleárnej bezpečnosti.
Vysoký stupeň bezpečnosti 58 francúzskych jadrových reaktorov vyzdvihla aj šéfka parížskeho rezortu životného prostredia Nathalie Kosciusko-Morizet. Tá zdôraznila, že zásobovanie celej krajiny elektrickým prúdom nemožno zabezpečiť obnoviteľnými energiami.
V Španielsku je v prevádzke osem jadrových elektrární
Španielsko takisto nevidí v udalostiach v Japonsku dôvod na zmeny vo svojej atómovej politike.
Podľa slov ministerky životného prostredia Rosy Aguilar nie je vzhľadom na kritickú situáciu v Japonsku príhodná doba na diskusiu o španielskych jadrových elektrárňach.
Pred predčasnými závermi varovala aj ministerka hospodárstva a financií Elena Salgado, ktorá pripomenula extrémne okolnosti vyvolané najsilnejším zemetrasením posledných rokov.
Socialistickému kabinetu premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera neprichádza diskusia o jadrovej energii vhod. Iba vlani sa napokon po dlhom zvažovaní rozhodla pre odstavenie španielskych jadrových elektrární po 40 rokoch prevádzky. JE v Garoni neďaleko Burgosu dostala výnimku a nemusí preto ukončiť prevádzku už v tomto roku, ale až na jeseň 2013. Pritom ide, podobne ako v prípade JE Cofrentes pri Valencii, o zariadenia, ktoré vznikli takmer paralelne s jadrovým komplexom v japonskej Fukušime.
Ani vládni socialisti, ani španielska opozícia však na tieto otázky nemajú jednotný názor a tak sa vlani v júli dohodli, že zásadnú diskusiu o využívaní jadrovej energie odročia na rok 2015.
V Španielsku je v prevádzke osem jadrových elektrární, ktoré vyrábajú asi 20 percent využívanej energie.
Zdroj: DPA