Agentúrne spravodajstvo sme o 19:56 nahradili autorským článkom denníka SME.
TOKIO, BRATISLAVA. Čo sa to vlastne deje v jadrovej elektrárni Fukušima? Na otázky, ktoré zaujímajú ľudí na celom svete, presne nevedia odpovedať ani japonskí pracovníci elektrárne.
Najmä ráno to vyzeralo, že situácia sa Japoncom úplne vymkla spod kontroly. Najskôr došlo k výbuchu vodíka v reaktore číslo 2. Ten zrejme poškodil nádrž s vodou. Hrozilo, že rádioaktívne látky sa tak môžu dostať do vody a následne von.
Problémy prešli aj na dovtedy nepoškodený reaktor číslo 4, ktorý začal horieť. Ten na rozdiel od zvyšných troch pred zemetrasením nepracoval, obsahuje však vyhorené jadrové palivo.
Evakuovali zamestnancov Pravdepodobne aj následkom toho sa radiácia v okolí elektrárne výrazne zvýšila. Prvýkrát sa stalo, že uniklo viac radiácie, ako je pre človeka zdravé.
V krátkom úseku na jednom mieste namerali 400 milisievertov za hodinu, inak sa však radiácia v elektrárni pohybovala do 12 milisievertov. Za päť hodín na mieste tak pracovníci elektrárne mohli prekročiť limit povolený na jeden rok. Aj preto väčšinu zamestnancov evakuovali.
Mimo elektrárne však bola radiácia nízka. Zvýšenú radiáciu síce namerali sto kilometrov od Fukušimy, ako aj v 240 kilometrov vzdialenom Tokiu. Bola však 700–krát menšia ako vyšetrenie röntgenom.
Japonská vláda vyzvala obyvateľov do 30 kilometrov od elektrárne, aby radšej nevychádzali von a aby zatvorili okná a dvere. Nemali tiež vonku vešať bielizeň či zapínať ventilátory.
Hlavná otázka bola, z akého zdroja radiácia unikla. Či išlo len o únik spôsobený požiarom v reaktore 4, alebo o trvalý únik po tom, čo sa poškodila nádrž s vodou v reaktore číslo 2. Ani samotní pracovníci si neboli istí.
Večer radiácia klesla Večer však už naznačovali, že rádioaktivita unikla pri výbuchu, keďže radiácia v elektrárni postupne klesala. „Nie sme v situácii, že by vysoký stupeň radiácie priebežne unikal von,“ povedal podľa Wall Street Journal hovorca vlády Jukio Edano.
Dobrá správa tiež bola, že v reaktoroch číslo 1 a 3, ktoré robili problémy v predchádzajúcich dňoch, chladenie fungovalo. Naďalej však hrozil reaktor 2 a 4, navyše teplota stúpala aj v odstavených reaktoroch 5 a 6.
Japonci tiež zvažovali, či na chladenie najohrozenejších reaktorov nepoužijú americkú a japonskú armádu, ktoré by liali vodu z vrtuľníkov.
Slováci: Sme zbalení
Ak sa situácia zhorší, odídeme do bezpečnejšej oblasti, hovoria Slováci v Japonsku.
TOKIO, BRATISLAVA. Ešte v pondelok bola optimistka a verila, že situácia nebude taká vážna. Včera už začala uvažovať, že odíde.
„Situácia sa veľmi zmenila pre požiar a ďalší výbuch v elektrárni,“ hovorí Slovenka Marianna Hasegawa, ktorá s rodinou žije v Tokiu a vystrašili ju správy o radiácii.
„Sme pripravení kedykoľvek odísť k príbuzným na juhozápad krajiny,“ dodala.
Utekajú hlavne cudzinci Zatiaľ podľa nej z Tokia odchádzajú hlavne cudzinci. „Možno aj preto, že nevedia čítať japonské znaky, oveľa rýchlejšie sa medzi nimi šíri panika,“ dodáva.
Sendai sa nachádza ešte bližšie k Fukušime, len sto kilometrov. Včera fúkal vietor z elektrárne opačným smerom, slovenské veľvyslanectvo však odvážalo posledných Slovákov z mesta. Martin Lukáč, slovenský vedec, sa s rodinou rozhodol zostať. Jeho manželka totiž čaká dieťa.
„Takže odídeme, až keď to bude fakt nevyhnutné,“ vysvetľoval. Obyvatelia mesta však pozorne sledujú správy a dúfajú, že elektráreň nakoniec opravia.
„Sme z tej neistoty veľmi nervózni,“ priznáva aj novinár Masahiko Shiraki, ktorý žije na Slovensku, momentálne je však v rodnom Tokiu. Japonci príliš nedôverujú vláde a obávajú sa, že riziko radiácie je vyššie, ako pripúšťajú politici.
Bicykle a rezance Zatiaľ musia ľudia v japonskom hlavnom meste riešiť bežné problémy. Šetria vodou, ktorej je nedostatok, štyri hodiny denne sú bez elektriny a vláda ich varovala pred ďalším zemetrasením. „Všetok nábytok z horného poschodia domu sme dali dole tak, aby nikomu neublížil,“ hovorí Masahiko.
V meste, kde nejazdia vlaky a je nedostatok jedla sú nedostatkovým tovarom bicykel a sušené rezance.
Do toho japonské televízie vysielajú reklamné šoty a vyzývajú Japoncov, aby si pomáhali a držali spolu.
(vas, mim)
Magnitúdo zvýšili na 9
Americký geologický úrad upravil v pondelok magnitúdo piatkového ničivého zemetrasenia v Japonsku na 9,0.
Americkí vedci pôvodne stanovili magnitúdo zemetrasenia v Japonsku na 8,9. Jeho zvýšenie na 9,0 znamená, že otrasy boli približne jeden a pol krát silnejšie než sa doposiaľ predpokladalo, informovala tlačová agentúra Associated Press.
Upravenie magnitúda zo strany USGS prišlo po rovnakom kroku japonského meteorologického úradu. Takýto krok nie je po zemetrasení neobvyklý, dochádza k nemu po spracovaní a analýze ďalších údajov.
Piatkové zemetrasenie v Japonsku je po zvýšení magnitúda štvrtým najmohutnejším na svete od roku 1900 - po zemetrasení s magnitúdom 9,1, ku ktorému došlo v roku 2004 pri Sumatre.
tasr