Bitka o baštu líbyjskej opozície bude krvavá. Povstalci údajne už uvažujú, kam by mohli po porážke ujsť.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Plukovník Muammar Kaddáfí sa snaží dostať pod kontrolu celú Líbyu. Jeho vojská postupujú na východ a podľa všetkého sa chystajú na centrum opozície Benghází.
Ak sa skutočne pokúsia dobyť viac ako polmiliónové mesto, analytici predpovedajú straty, aké ešte líbyjský konflikt nezaznamenal.
Líbyjská revolta sa pred štyrmi týždňami začala práve tam. Kaddáfího žoldnieri vtedy cez víkend zabili stovky ľudí a nakoniec stratili kontrolu nad druhým najväčším líbyjským mestom.
Nejednotný Západ
To sa však môže veľmi skoro zmeniť. Povstalci ustupujú a Západ, hlavne Francúzsko, sa ich ešte v poslednej chvíli snaží zachrániť.
Paríž stupňuje tlak na vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou. Diplomati veria, že po tom, čo s jej otvorením cez víkend súhlasili arabské štáty, budú Rusko a Čína len ťažko odôvodňovať nesúhlas s jej ustanovením.
Problémom je aj to, že ani Západ nemá jednotný názor na to, či je bezletová zóna dobrým riešením konfliktu v Líbyi.
Američania sú na rozdiel od Britov a Francúzov skeptickí. V Líbyi sa však prehlbuje kríza, Kaddáfí nemilosrdne útočí na opozíciu. Sľubuje pomstu tým, čo sa proti nemu postavili. Novinári v Benghází tvrdia, že Kaddáfí by mohol byť v meste do konca týždňa. Rebelom sa síce občas podarí znovu dobyť stratené pozície, ale dochádza im munícia, proviant a podľa niektorých zdrojov aj bojová morálka.
Americká televízna stanica Fox News tvrdí, že lídri rebelov už uvažujú o tom, ktorá krajina im poskytne útočisko v prípade, že Kaddáfí dobyje Benghází. Hovorí sa o Cypre.
Lídrov opozície mala v pondelokv Paríži prijať americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová. Okrem slov na povzbudenie im však pravdepodobne veľa ponúknuť nemohla.
Novinári odchádzajú
Zahraniční novinári, ktorých rebeli vítali ako osloboditeľov, sa teraz podľa denníka Christian Science Monitor stávajú nepohodlnými svedkami pre postupujúce Kaddáfího sily. Sú obeťami útokov a mnohé spravodajské stanice a noviny zvažujú stiahnutie svojich ľudí z krajiny.
To by ešte viac posilnilo Kaddáfího tvrdú päsť, lebo by ho zrazu nemal kto kontrolovať. Plukovník však posledné týždne ukázal, že mu neprekáža kritika Západu ani arabských krajín.
Svedkovia z miest a dedín, ktoré postupne dobýja Kaddáfí, hovoria o opakovanom bombardovaní, streľbe z ťažkých zbraní. Nemocnice hlásia veľké množstvo zranených.
Čistky bez rozpakov
Hovorca vlády v Tripolise bez rozpakov potvrdzuje, že vládne sily „čistia“ mestá od priaznivcov rebelov.
Objavujú sa tiež informácie, že niektorí vojaci oficiálnej armády odmietajú ísť proti civilistom, za čo ich režim necháva popravovať. Tripolis zase tvrdí, že rebeli zabíjajú vojakov v „štýle al-Káidy“.
Kaddáfí niekoľkokrát vyhlásil, že povstanie inšpirované udalosťami v Egypte a Tunisku je prácou teroristickej organizácie, ktorá manipuluje „ so sfetovanou“ mládežou.
Tanky dobyli mesto Zuwára
Sily verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu dnes dobyli malé pobrežné mesto Zuwára a ukončili tak jednu z posledných vzbúr proti režimu v západnej Líbyi.
Boje v Zuwáre sa skončili po dni intenzívnej delostreleckej paľby, ktorá vyhnala obyvateľov všetkými smermi do bezpečia.
Vojaci oddaní Kaddáfímu začali útok dnes ráno, keď zovreli Zuwáru zo západu, východu a juhu a prestrieľali si cestu až do centra inak pomerne tichého mesta so 40.000 obyvateľmi. Povstanie v ňom sa začalo minulý mesiac.
Povstalci v meste ležiacom 120 kilometrov západne od Tripolisu a neďaleko hraníc s Tuniskom uviedli, že boli zle vyzbrojení a pochybovali, že sa im Zuwáru podarí dlho udržať. Nakoniec ich rozdrvili po niekoľkých hodinách útoku.
"Zuwára je teraz v ich rukách," vyhlásil obyvateľ Tárik Abdalláh. "Ovládajú ju a po povstalcoch niet ani stopy. Boje sa skončili a sú tu oni. Nevieme, čo sa s nami stane, a bojíme sa, že budú páchať zločiny. Modlíme sa k Bohu, aby to nerobili," dodal muž.
Jediným významným mestom na západe Líbye, ktoré je ešte stále v rukách povstalcov, je Misuráta. Leží približne 200 kilometrov od metropoly Tripolis.
Ani Rusi už nechcú Kaddáfího
Moskva možno podporí bezletovú zónu nad Líbyou. Turecko a Čína sú stále proti.
MOSKVA, BRATISLAVA. Líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí ani jeho rodina nemôžu prekročiť hranice Ruska, ani na jeho území vykonávať finančné transakcie. Dekrétom o tom rozhodol ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Moskva stále trvá na tom, že zahraničné mocnosti by nemali v Líbyi vojensky zasiahnuť. Rusi však celkom neodmietli myšlienku bezletovej zóny nad krajinou. Trvajú však na tom, že to musí schváliť Bezpečnostná rada OSN, kde majú ako stály člen právo veta.
Turecko, jediná moslimská krajina v súčasnom zložení Bezpečnostnej rady, akýkoľvek zásah odmieta. Myšlienku, že Líbya si svoje problémy musí vyriešiť sama, presadzuje aj Čína, ďalší člen Bezpečnostnej rady s právom veta.
Rusi pred vypuknutím nepokojov čulo obchodovali s Tripolisom. Pre boje a následné embargo OSN vraj Moskva prišla o štyri miliardy dolárov.
(mak)