Agentúrny text sme o 20:00 nahradili autorským článkom SME.
BERLÍN, BRATISLAVA. Aktivisti sa o to neúspešne snažili dlhé roky. Problémy japonskej jadrovej elektrárne Fukušima a jej možné roztavenie po zemetrasení to dokázali za niekoľko dní. Európski lídri začali prehodnocovať bezpečnosť jadrových elektrární.
Merkelovej obrat
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok oznámila, že vláda na tri mesiace pozastaví jej nedávne rozhodnutie predĺžiť životnosť 17 jadrových reaktorov v krajine.
Cez víkend, keď asi 40-tisíc ľudí v Bádensku-Württembersku protestovalo za zatvorenie jadrových elektrární, pritom ubezpečovala, že jadrové elektrárne v Nemecku sú bezpečné. Šéf diplomacie Guido Westerwelle teraz hovorí, že potrebujú novú analýzu rizík pre jadrové elektrárne.
Minuloročné predĺženie životnosti elektrární v priemere o dvanásť rokov sa stretlo so silným odporom verejnosti. Regionálne voľby v Bádensku-Württembersku tento mesiac hrozia zdrvujúcou porážkou pre Merkelovej kresťanských demokratov.
Všetko sa zmenilo
O nových zásadách bezpečnosti hovorí aj Európska únia. Nemecký eurokomisár pre energetiku a Merkelovej kolega z CDU Günther Oettinger, ktorého považujú za zástancu jadra, povedal, že katastrofa v Japonsku „všetko zmenila“.
Pridali sa aj ďalší lídri krajín v Európe, kde posledné roky zažívalo jadro renesanciu. Švajčiari pozastavili plán obnovy troch jadrových elektrární. Rakúšania, známi odporcovia jadra, žiadajú pre elektrárne bezpečnostné záťažové testy.
Americký senátor Joe Lieberman, šéf výboru pre bezpečnosť, zasa vyhlásil, že USA by mali na čas „zabrzdiť“ nové jadrové elektrárne.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.