Predseda tibetského parlamentu uviedol, že poslanci budú rokovať o dalajlámovom návrhu v utorok. Naznačil pritom, že rozhodnutie v tejto veci si vyžiada určitý čas.
DHARAMSALA. Požiadal tak o zmenu v parlamentnej ústave, ktorou by jeho politické právomoci získal predseda exilovej vlády.
Sedemdesiatpäťročný mních, ktorí stojí na čele tibetského hnutia po desaťročia, predniesol svoj návrh tibetskému parlamentu v severoindickej Dharamsale.
"Je nesmierne dôležité, aby sme zabezpečili kontinuitu našej exilovej tibetskej administratívy a nášho boja, dokým otázka Tibetu nebude úspešne vyriešená," povedal dalajláma. "Ak budeme musieť ostať v exile ďalších niekoľko desaťročí, nevyhnutne príde čas, keď sa už viac nebudem môcť starať o vodcovstvo."
Podľa neho je tak nevyhnutné ustanoviť systém vlády, ktorá by nebola závislá na dalajlámovi.
Nositeľ Nobelovej ceny za mier oznámil vzdanie sa politických funkcií minulý týždeň pri príležitosti 52. výročia tibetského povstania proti čínskej vláde.
Dalajláma vyhlásil, že ostane oddaný "spravodlivej veci" Tibetu a jeho rozhodnutie nemá byť vykladané ako "vyhýbanie sa zodpovednosti".
Zmenou by predseda vlády mal získať kľúčové právomoci týkajúce sa vyjednávaní s Čínou, rozpočtu, vymenovania vysokých predstaviteľov či rozpustenia parlamentu.
Predseda tibetského parlamentu Penpa Tsering uviedol, že poslanci budú rokovať o dalajlámovom návrhu v utorok. Naznačil pritom, že rozhodnutie v tejto veci si vyžiada určitý čas.
"Je to historická, epochálna zmena, ktorú navrhla Jeho Svätosť, takže to bude otázkou veľkého zvažovania. Mohli by sme zorganizovať osobitné zasadanie alebo referendum o tejto otázke," povedal.
Exilová tibetská vláda sídliaca v Dharamsale má zvoleného premiéra, dalajláma je však vnímaný ako hlava štátu. Tibetským duchovným vodcom má ostať aj naďalej.
Dalajláma sa teší veľkej úcte väčšiny Tibeťanov napriek desaťročiam úsilia Číny oslabiť jeho vplyv. Peking ho označuje za nebezpečného separatistu, ktorý chce zvrhnúť čínsku vládu v Tibete. Tibetský líder zdôrazňuje, že žiada len väčšiu a "zmysluplnú" autonómiu pre Tibeťanov.