ŽENEVA. Jednému z bahájskych náboženských lídrov, ktorí sedia v iránskom väzení, tamojšie úrady neumožnili zúčastniť sa na pohrebe jeho manželky.
V pondelok o tom informovalo bahájske spoločenstvo prostredníctvom svojej tlačovej služby. To, že sa jeden zo siedmich väznených bahájskych lídrov nemohol zúčastniť na pohrebe, opísalo ako "nesmiernu krutosť".
Sedemdesiatsedemročný Džamaluddín Chandžání si vo väznici v meste Gohardašt odpykáva 10-ročný trest spolu s ďalšími šiestimi bahájmi, ktorých v auguste 2010 iránske úrady odsúdili na 20 rokov odňatia slobody za špionáž a iné zločiny, uvádza Bahá'í World News Service.
Jeho 81-ročná manželka Ašraf Chandžáníová, s ktorou bol ženatý viac ako 50 rokov, zomrela v nedeľu ráno v ich dom v Teheráne po niekoľkomesačnom boji s chorobou.
"Toto je nesmierne krutý sled udalostí," uviedla predstaviteľka v Iráne prenasledovaného bahájskeho spoločenstva pri Organizácii Spojených národov Diane Alá'í.
"Odoprieť nevinnému mužovi, aby bol so svojou vernou manželkou keď zomierala a potom mu neumožniť zúčastniť sa na jej pohrebe - toto poukazuje na hlbokú nehumánnosť, v ktorej sa topia iránske úrady," vyhlásila Alá'í. "Nikde nevidno islamský súcit a spravodlivosť," dodala.
Na pohrebe Ašraf Chandžáníovej sa zúčastnilo 8 až 10 tisíc ľudí. Svoju priazeň si vyslúžila tým, že počas života sa okrem svojich štyroch detí starala o desiatky opustených detí.
Džamaluddín Chandžání bol pred iránskou revolúciou v roku 1979 majiteľom tehelne. Tú mu však skonfiškovala vláda. V 80. rokoch bol členom neskôr rozpusteného národného duchovného zhromaždenia bahájskeho spoločenstva. Štyroch z jeho deviatich členov v roku 1984 úrady popravili.
Neskôr sa úrady zamerali aj proti jeho deťom a príbuzným, ktorým odmietali dávať pôžičky, obmedzovali ich obchodnú činnosť a zakázali vycestovať z krajiny. Chandžáního zatkli a väznili najmenej trikrát do jeho posledného posadenia za mreže v máji 2008.
Irán zatkol siedmich bahájskych lídrov v máji 2008 a tento rok ich postavil pred súd s obvinením, že "vykonávali špionáž pre cudzincov a spolupracovali s Izraelom". Proces s nimi sa oficiálne skončil 14. júna a 8. augusta súd oznámil, že ich odsudzuje na 20 rokov odňatia slobody. Pred uväznením boli siedmi baháji aktívnymi členmi iránskeho bahájskeho spoločenstva, ku ktorému sa hlási viac ako 300 tisíc ľudí. Patria medzi 38 bahájov, ktorých iránske úrady v súčasnosti väznia.
Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, ktorého dejiny sa začali písať v roku 1844. Zakladateľom bahájskej viery bol Bahá´u´lláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. V Iráne predstavuje bahájske spoločenstvo najväčšiu náboženskú menšinu. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta. Na Slovensku je bahájske spoločenstvo oficiálne registrovaným náboženstvom.