SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 22:20

OSN: Fukušima nebude ďalší Černobyľ

Jadrovou elektrárňou otriasol ďalší výbuch, ktorý oficiálne zranil šiestich ľudí. Tokio zažilo ďalšie dotrasy, ktoré vystrašili obyvateľov.

Záber japonskej televízie NTVna elektráreň Daiči po pondelkovej explózii.Záber japonskej televízie NTVna elektráreň Daiči po pondelkovej explózii. (Zdroj: ČTK/AP)

TOKIO. Francúzsky úrad jadrového dozoru (ASN) dnes odhadol, že nehodu v atómovej elektrárni v Japonsku možno zaradiť na piaty, alebo dokonca až šiesty stupeň medzinárodnej stupnice. Medzinárodná stupnica má sedemstupňový rozsah.

Šéf úradu André-Claude Lacoste povedal, že je to vyšší stupeň ako v prípade katastrofy americkej elektrárne Three Mile Island v roku 1979, ale ešte nie taký ako v prípade Černobyľu.

Odhad ASN sa opieral o údaje, ktoré o nehode vo Fukušime poskytlo Japonsko, a je vyšší ako stupeň štyri, na ktorý situáciu ohodnotil japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni (MAAE) zatiaľ nehodu vo Fukušime tiež zaradila na štvrtý stupeň.

MAAE ďalej uviedla, že momentálne nie sú žiadne známky tavenia sa paliva vo Fukušime. Radiácia, ktorá sa monitoruje, dosiahla vrchol v skorých ranných hodinách v sobotu, ale ešte v ten istý deň znovu klesla, informoval Denis Flory, zástupca riaditeľa atómovej agentúry.

Japonsko sa snaží zvládnuť krízu, spôsobenú obrovským piatkovým zemetrasením a cunami, ktoré poškodili tri reaktory a vyvolali obavy z úniku radiácie.

Vietor radiáciu odveje nad oceán

Nukleárni experti OSN sú tiež presvedčení, že riziko ohrozenia zdravia je nízke a že kontaminácia nezasiahne okolité krajiny, keďže vietor radiáciu odveje smerom nad Tichý oceán.

"V súčasnosti neevidujeme vážne riziko ohrozenia zdravia verejnosti," vyhlásil Malcolm Crick, tajomník Vedeckého výboru OSN pre dopad jadrovej radiácie.

"Nebude to žiaden Černobyľ," zdôraznil a dodal, že k havárii v Černobyle došlo za plnej prevádzky elektrárne. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že možnosť ohrozenia zdravia obyvateľstva je zatiaľ nízka.

V oblasti Tokia zaznamenali nové zemetrasenie

Nové zemetrasenie s magnitúdou 4,1 zaznamenali v oblasti hlavného mesta Tokio.

K otrasom zeme došlo asi o 5.00 h ráno miestneho času v utorok (dnes o 21.00 h SEČ). Informoval o tom japonský televízny kanál NHK.

Predbežne nie sú známe údaje o prípadných zraneniach ľudí a nebolo vyhlásené ani varovanie pred cunami.

Ide o jeden z dotrasov piatkového katastrofického zemetrasenia a ničivej cunami, informovala agentúra Reuters.

Prišli ďalšie výbuchy

Japonskou jadrovou elektrárňou Fukušima-I (Dajiči) otriasol ďalší výbuch. V približne rovnakom čase úrady vydali ďalšie varovanie pred vlnou cunami pre severovýchodné pobrežie krajiny, neskôr však toto varovanie odvolali.

Na záberoch stanice NHK bol vidieť biely oblak dymu stúpajúci z budovy reaktora číslo 3. Prevádzkovateľská firma Tokyo Electric Power (TEPCO) oznámila, že o 11.01 h miestneho času (03.01 h SEČ) došlo k výbuchu unikajúceho vodíka, spôsobenom nadmerným tlakom v reaktore.

TEPCO uviedla, že oceľový ochranný plášť reaktora číslo 3 nie je zjavne poškodený. Úroveň radiácie v okolí elektrárne zatiaľ neprekračuje povolené hodnoty.

Zbierka pre Japonsko

Humanitárna organizácia ADRA Slovensko - Adventistická agentúra pre pomoc a rozvoj - vyhlasuje celoštátnu verejnú zbierku solidarity s Japonskom. Výťažok zbierky pošle na účet organizácie ADRA Japonsko, ktorá pomáha ľuďom postihnutých ničivým zemetrasením už od prvých chvíľ po jeho vypuknutí.

Zbierka trvá do 30. apríla, prispieť je možné prostredníctvom bankového účtu 49 75 24 13 12/0200, variabilný symbol je 0111 alebo slovo Japonsko napísané v poznámke.

Japonci sa obávali tavenia paliva

Palivové tyče vnútri všetkých troch najproblematickejších japonských jadrových reaktorov sa pravdepodobne tavia, uviedol to dnes hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano.

"Hoci to nemôžeme priamo skontrolovať, je veľmi pravdepodobné, že sa to deje," informoval Edano. Niektorí odborníci tento proces považujú za čiastočné tavenie sa reaktora.

Iní odborníci tento pojem vzťahujú len na proces, pri ktorom sa jadrové palivo taví cez najvnútornejšiu komoru, ale tavenie sa nedostane cez ochranný plášť.

Palivové tyče v druhom reaktore japonskej atómovej elektrárne Fukušima-I zostali po druhý raz celé hodiny bez vody potrebnej na chladenie po tom, ako sa už v priebehu dnešného dňa podarilo zastabilizovať podobnú situáciu.

Podľa japonskej tlačovej agentúry Kjódo to zvýšilo obavy, že teploty v jadre môže narásť až na hodnoty, že sa palivové tyče budú taviť naskrz oceľovými stenami jadra.

"Technici robia, čo môžu, aby vodou zachladili palivové tyče," uviedol Masahi Goto z Nukleárneho informačného strediska pre obyvateľstvo so sídlom v Tokiu. Situáciu označil za "veľmi vážnu".

Vláda v tejto súvislosti vyzvala ľudí nachádzajúcich sa v okruhu 20 kilometrov okolo elektrárne, aby zostali vo svojich domoch, informovala tlačová agentúra Kjódo. Napriek evakuácii sa má v zóne stále nachádzať asi 600 ľudí.

Americká lietadlová loď na jadrový pohon USS Ronald Reagan preplávala cez rádioaktívny oblak, ktorý unikol z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima.

Podľa denníka New York Times niektorí členovia posádky boli za hodinu vystavení mesačnej dávke rádioaktívneho žiarenia. Zatiaľ sa u nich neprejavili žiadne symptómy ochorenia.

Tretí reaktor stratil chladiaci systém

Prevádzkovateľ poškodenej elektrárne informoval, že v poradí už tretí reaktor stratil ochladzovaciu kapacitu, čo by mohlo viesť k jeho prehriatiu a podobnému výbuchu ako na ďalších dvoch reaktoroch v jadrovom komplexe Fukušima-I.

TEPCO podľa agentúry AP uviedla, že pracovníci elektrárne sa snažia zabezpečiť vstrekovanie morskej vody do reaktora č. 2 v elektrárni Fukušima-I s cieľom ochladiť rozhorúčený reaktor po strate chladiaceho systému.

Elektrárenská spoločnosť TEPCO sa pripravuje i na ďalšie riešenie, ktorým by malo byť uvoľnenie tlaku pomocou ventilácie. Firma neuviedla ďalšie podrobnosti o incidente.

Obmedzili dodávky elektriny

TEPCO dnes posunula o niekoľko hodín začiatok plánovaných obmedzení v dodávkach elektriny.

Koncern pôvodne plánoval, že bezprecedentné obmedzovanie dodávok v oblasti okolo hlavného mesta Tokio, prvé od jeho založenia v roku 1951, sa začne o 06.20 h miestneho času, no termín posunul až po 10.00 h, informovala tlačová agentúra Kjódo. Odklad bol možný vďaka črtajúcej sa nižšej spotrebe.

Dôvodom obmedzenia dodávok elektriny sú problémy s prevádzkou jadrových zariadení na severovýchode Japonska, najmä elektrárne Fukušima-I.

Aj ostatné energetické spoločnosti - v Japonsku ich je celkom desať - plánujú podobné akcie, aby efektívne využili súčasné obmedzené kapacity.

Úrady tiež vyzvali občanov, aby podľa možností čo najviac obmedzili spotrebu elektriny. TEPCO očakáva, že obmedzenia zachová najmenej do konca apríla a postihnú väčšinu z 45 miliónov zákazníkov.

Pre ľudí pripravili jód

Japonsko preventívne poskytlo 230.000 dávok jódu pre potreby ľudí v evakuačných centrách, oznámila to dnes Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

Do nedele bolo v Japonsku evakuovaných približne 185.000 obyvateľov z oblastí, ležiacich v blízkosti jadrových elektrární, postihnutých piatkovým zemetrasením.

"Jód nebol odovzdaný obyvateľom, distribúcia je preventívnym opatrením v prípade, že sa rozhodne o jeho nevyhnutnosti," uvádza sa vo vyhlásení MAAE. Jód sa môže použiť na ochranu pred rakovinou štítnej žľazy v prípade rádioaktívneho ožiarenia.

Požiar aj v tepelnej elektrárni

V dôsledku zemetrasenia došlo k požiaru v jednej z tepelných elektrární v japonskej prefektúre Fukušima. Incident si podľa japonskej verejnoprávnej televízie NKH nevyžiadal zranených.

Energetická spoločnosť Tohoku Electric Power Co uviedla, že požiar prepukol popoludní v elektrárni Haramači v meste Minamisoma, ktoré bolo zničené piatkovým zemetrasením a následnou vlnou cunami.

Príčinou požiaru bol silný únik vykurovacieho oleja z poškodeného rezervoára paliva. Spoločnosť požiadala záchranárov, aby zo vzduchu hasili požiar.

Tokio zažilo ďalšie dotrasy

Silný dotras s magnitúdom 6,2 pocítili v japonskom hlavnom meste Tokio. Došlo k nemu krátko po 10.00 h miestneho času (02.00 h SEČ), uviedla stanica NHK. Epicentrum mal 140 kilometrov severovýchodne od Tokia.

Silno sa triasla aj príletová hala na medzinárodnom letisku Narita pri Tokiu, čo podľa redaktorky agentúry DPA vystrašilo čakajúcich pasažierov.

Úrady v tejto súvislosti vydali varovanie pred cunami. Už za krátky čas po dotrase mali severovýchodné pobrežie Japonska zasiahnuť nové prívalové vlny.

Okolo päť metrov vysoké vlny sa čakali v Ofunate v prefektúre Iwate a trojmetrové v prefektúre Fukušima. Onedlho však bolo toto varovanie zrušené.

V Mijagi našli ďalších dvetisíc tiel obetí

Na pobreží Japonska v prefektúre Mijagi, zasiahnutej mohutnými cunami, sa podľa informácie agentúry Kjódo našlo asi 2000 tiel.

Okolo 1000 tiel sa našlo na pobreží polostrova Ojika a ďalších 1000 v mestečku Minamisanriku zničenom cunami, kde miestna vláda nemá žiadne správy o 9500 obyvateľoch, čo je viac ako polovica tamojšej populácie.

Oficiálny počet obetí piatkového zemetrasenia s magnitúdom 8,9 a následných vĺn cunami je 1833. V tomto čísle nie je zahrnutých 200-300 mŕtvych z mesta Sendaj, metropoly prefektúry Mijagi, ktorých vyťahovanie sa vzhľadom na ťažký terén sa ešte neskončilo.

V Mijagi oficiálne zatiaľ potvrdili 785 mŕtvych, pričom v susednej prefektúre Iwate je to zatiaľ 574 obetí. Najviac postihnutím je mesto Rikuzen-Takata, ktoré bolo takisto takmer úplne zničené.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 386
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 639
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 369
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 213
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 952
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 468
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 179
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 733
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 180
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Klara Dobrevová.

Meno kandidáta opozície na post premiéra by malo byť známe zrejme už v nedeľu večer.


TASR 2 h
Epidemická situácia v Rusku je kritická. Za posledný deň pribudol rekordný počet nakazených aj úmrtí.

Za posledné týždne ide v Rusku o druhý prípad.


TASR 3 h
Babiš čaká, čo povie Zeman.

Protestujúcim sa nepáči, ako Zemanovi spolupracovníci informujú o jeho zdravotnom stave.


TASR 3 h
Andrej Babiš.

Babiš získal vo voľbách nový poslanecký mandát a je ním krytý.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu