WASHINGTON. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí (MZV) Philip Crowley dnes odstúpil po tom, ako verejne kritizoval postoj Pentagonu k vojakovi Bradleymu Manningovi, obvinenému z úniku státisícov dôverných diplomatických depeší americkej vlády, ktoré publikovala organizácia WikiLeaks.
Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová v komuniké uviedla, že Crowleyho rezignáciu "s poľutovaním" prijala.
V piatok hovorca povedal, že prístup Pentagónu k informátorovi WikiLeaks Manningovi je "smiešny, kontraproduktívny a hlúpy", aj keď podľa neho "je na správnom mieste" (vo väzení). Vyjadril sa v diskusii na Masachusettskom inštitúte technológie. Jeho slová citovala redaktorka BBC Philippa Thomasová.
Crowley následne v blogu magazínu Foreign Policy napísal, že jeho komentár bol jeho osobný názor, nie oficiálny vládny postoj, za svoje slová však dnes prijal plnú zodpovednosť.
Manningov obhajca, David Coombs, sa opakovane ponosoval, že s jeho mandantom vyšetrovatelia zle zaobchádzajú. David Coombs na svojom blogu vo štvrtok napísal, že Manningovi "bez vysvetlenia" vzali jeho odev a v noci musel byť sedem hodín nahý vo svojej cele. Toto ponižujúce zaobchádzanie je neospravedlniteľné a neodôvodnené," uviedol Coombs. "Je to hanba nášho vojenského súdnictva," dodal. Maninga zatkli v júni minulého roka v Iraku. Odvtedy ho väznia na základni vojenského námorníctva vo Virgínii. Svoju celu môže opustiť len na hodinu denne.
Manning opísal svoje väzenie v liste, ktorý zverejnil britský denník Guardian. Uviedol, že "živorí v neprimerane prísnych podmienkach väzby" vo väzení s maximálnou ochranou, sám v malej v cele pre jedného. Povedal, že bol "nezákonne potrestaný ešte pred súdom".
Podľa vyjadrenia Pentagónu, ktoré dostal prezident USA Barack Obama, pristupujú k Manningovi ako ku každému inému väzňovi.
Zdroj: Associated Press, DPA, Reuters