SME

Milinkevič: Lukašenko má zastrašovacie know-how

Opozičný bieloruský líder tvrdí, že únia a USA by mali využiť všetky diplomatické a politické spôsoby na zastavenie represií režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči obyčajným ľuďom.

BRATISLAVA, MINSK. Opozičný bieloruský líder Aľaksandr Milinkevič bol v prezidentských voľbách v roku 2006 spoločným kandidátom opozície, v decembri toho istého roku mu Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvrdí, že v Bielorusku, kde v hospodárstve stále dominuje štát, vytvoril autokratický prezident Alexander Lukašenko jednoduchý, ale účinný systém zastrašovania.

Európska únia a USA by mali využiť všetky diplomatické a politické spôsoby na zastavenie represií režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči obyčajným ľuďom, uviedol v rozhovore pre TASR Milinkevič.

SkryťVypnúť reklamu

-Čo si myslíte, nakoľko je v súčasnosti v Bielorusku možná revolúcia alebo prevrat?-

Mnohí porovnávajú aktuálne dianie v arabských krajinách severnej Afriky s Bieloruskom. Môže sa stať, že Bielorusko tiež povstane a ľudia sa postavia proti diktátorovi. Je tu však úplne iná situácia. Naše protesty sa pravidelne opakujú: v menšej miere sú ekonomického charakteru a ide hlavne o morálne protesty. Ľudia protestujú proti strachu, nepravde v televízii, neslobode, proti tomu, že niet voľby. V Afrike ide o protesty v prvom rade sociálneho charakteru, v tom je ten rozdiel.

-Čím to je, že sa Bielorusi dosiaľ proti prezidentovi Lukašenkovi nepostavili vo väčšej miere?-

Lukašenkovi sa veľmi tvrdými ekonomickými opatreniami darí zabezpečovať akú-takú priemernú životnú úroveň. Je to ten socialistický model a navyše krajina dostávala veľké dotácie od Ruska, čím sa riešili hospodárske problémy. Preto zatiaľ niet sociálnych protestov, no môže k nim dôjsť, môže k nim dôjsť aj zajtra. Zatiaľ protesty organizovala mládež, inteligencia, obchodníci, ľudia s vyšším vzdelaním. Ale ani raz sa nám nepodarilo pritiahnuť robotníkov.

SkryťVypnúť reklamu

-Prečo?-

Preto, že robotníci nemajú až také zlé platy a boja sa nestability. Vedia, že v Európe dostávajú robotníci viac, ale neveria, že by sme sa rýchlo dostali k európskej životnej úrovni. A je pravda, že rýchlo k nej nedôjdeme, pretože k tomu je potrebné mnohé urobiť. Preto sa uspokojujú s tým minimom, v ktorom žijú, a nechcú ostať bez práce. Lukašenko si vytvoril svoje know-how, aké ani (ruský premiér) Putin nemá. Je jednoduché. Ak si lojálny, a - ako on hovorí - nelezieš do politiky, to znamená, že sa neangažuješ v demokratických organizáciách, politických stranách, nechodíš na opozičné mítingy, tak pracuj a všetko je v poriadku. Ale ak ťa tam zbadajú, potom nemáš prácu. Teda, ak si lojálny, máš prácu, ak si nelojálny, nemáš. A robotník v tomto rámci uvažuje: Mnohé sa mi nepáči, ale ak prejavím verejne nespokojnosť, zapíšu si ma a potom prepustia, a čo budú jesť moje deti? Je to veľmi jednoduchá filozofia, ale kým nenastanú väčšie ekonomické pnutia, tak bude fungovať.

SkryťVypnúť reklamu

-Čo očakávate od EÚ a USA, čo by mali urobiť vo vzťahu k Bielorusku?-

Ich prístup musí byť pevný a mieriť dvoma smermi. Po prvé, treba, aby bol Západ solidárny a hovoril jedným hlasom za oslobodenie politických väzňov. Tu je potrebná naša i vaša solidarita. My sme vo vnútri štátu, vy vonku. Je to veľmi dôležité. Lukašenko sa dostane do ťažkej hospodárskej situácie. Pre voľby, akých sme boli svedkami, Západ prestane s podporou, Rusko tiež. Ekonomika nie je zreformovaná, nastanú problémy, bude mu ťažko. Západný tlak môže mať tak väčší účinok. Zároveň je veľmi dôležité rozmýšľať strategicky. Dnes sú hlavnou otázkou politickí väzni, ale čo zajtra, pozajtra? Musíme pracovať na tom, aby v bieloruskej spoločnosti bola viac prítomná Európa, aby bolo viac demokratického zmýšľania a občianskej aktivity. Takže vo vzťahu k Lukašenkovi musí dôjsť k tvrdému tlaku a vo vzťahu k občianskej spoločnosti k čo najväčšiemu otvoreniu. Treba podporovať mimovládne organizácie, médiá, prístup k internetu, ktorý je u nás stále slobodný a hrá veľkú rolu. Je potrebné nájsť mechanizmy podpory občianskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

-Koľko rokov sa podľa vás ešte Lukašenko udrží pri moci?-

Neviem. Mne vždy pomáhajú dejiny Poľska. Hnutie Solidarita bolo silné s miliónmi stúpencov a keď sa ich pýtali, kedy padne komunistický režim, oni odpovedali - nevieme, ale pracujeme na tom. Závisí to od mnohých vnútorných i vonkajších faktorov, od ekonomiky, takže ťažko povedať. Aj Sovietsky zväz sa rozpadol náhle a neočakávane.

-Je možné, že by sa autokratický systém v Bielorusku udržal dlhodobejšie?-

Model, ktorý Lukašenko vytvoril, zjavne nemá perspektívu. On by ešte mohol existovať pri absolútnej podpore Ruska - diplomatickej, ekonomickej. V súčasnosti ho však Moskva už podporuje podstatne menej a ak jej nezačne ekonomiku rozpredávať, myslím, že sa začne jej silný ústup. Pri nereformovanej ekonomike to bol jediný zdroj pre zachovanie stability. Preto si myslím, že Lukašenko je v ťažkej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

-Čo sa stane, keď Lukašenko odíde? Aké sú riziká ďalšieho vývoja?-

Lukašenko musí odstúpiť, no pre mňa je dôležité, aby miesto neho nastúpil demokrat s proeurópskou orientáciou, ktorý bude obhajovať nezávislosť krajiny. Nedá sa povedať, že ktokoľvek, kto príde po Lukašenkovi, bude lepší ako on. Pretože môže prísť človek, ktorý bude nútený predať ekonomiku Rusku, jednej krajine. Rusko by tu veľmi chcelo mať vlastníctvo. A čo, bude to pre Bielorusko lepšie? To bude ekonomický protektorát a ja nechcem žiť v protektoráte. Pre nás ide o veľký problém, pretože treba rýchlo uvoľniť ekonomiku - to je naša morálna povinnosť, ale na druhej strane nie za akúkoľvek cenu. Nie tak, aby sa v troskách diktatúry prepadol aj štát.

-Ako vnímate sankcie, ktoré prijala EÚ a USA proti Lukašenkovmu režimu? Sú dostatočné, alebo by boli podľa vás potrebné i ekonomické sankcie?-

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že sankcie sú výstražné a presne namierené. Treba využívať všetky diplomatické a politické spôsoby na zastavenie Lukašenka v represiách proti obyčajným ľuďom. Ekonomické sankcie sú veľmi komplikované. Ak by k nim malo dôjsť, potom treba zabezpečiť, aby čo najmenej doliehali na prostých ľudí. Preto si takéto sankcie vyžadujú osobitné zváženie.

-Akú pomoc očakávate od Slovenska?-

Hoci Slovensko nie je veľkou krajinou, myslím si, že je a môže byť vplyvné. Spolu so susedmi z Vyšehradskej štvorky a ďalšími krajinami máte skúsenosť z niekdajšieho socialistického tábora a dobre poznáte naše problémy. Veľmi dôležitá je konsolidácia tých, ktorí nielen poznajú problematiku, ale aj vedia, ako dosiahnuť zmeny. Tieto krajiny majú vplyv na rozhodnutia, ktoré sa prijímajú v Bruseli, a Slovensko tu hrá vážnu úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu