Londýn 21. júna (TASR) - Britský premiér Tony Blair v stredu absolvoval s prezidentom Jacquom Chiracom prvú schôdzku po francúzskych parlamentných voľbách a londýnske noviny Times sa domnievajú, že sa na nej medzi oboma štátmi zrodilo nové partnerstvo.
Podľa Times Londýn a Paríž si po páde socialistickej vlády vo Francúzsku budú rozumieť viac, pretože Blair má v niektorých aspektoch európskej integrácie bližšie k Chiracovi než k bývalému premiérovi Lionelovi Jospinovi.
Blair by tak mohol mať väčší vplyv na ďalší vývoj Európskej únie. V jeho predstave by integrácia únie nemala pokračovať ani tak do hĺbky ako skôr do šírky: prijatím väčšieho počtu nových štátov. Times však upozorňujú, že to zase nezapadá do Chiracovho scenára, a tak Blair možno bude musieť ustúpiť a zmieriť sa s tým, že sa k pätnástke pri rozširovaní pripojí len pár štátov.
Jablkom sváru medzi Britániou a Francúzskom však stále ostáva prístup Paríža k utečeneckému táboru v Sangatte na francúzskom brehu Lamanšského prieplavu, z ktorého utečenci nelegálne prebiehajú do Británie. Francúzsko uvažuje o zatvorení tábora za určitých podmienok alebo o jeho presune do vnútrozemia.
"S touto vládou sa dá dohodnúť," reagoval na postoji novej francúzskej vlády k táboru britský minister vnútra David Blunkett.
Vzťahy medzi Francúzskom a Britániou ale neboli v moderných časoch príliš srdečné, o čom svedčia aj práve odtajené historické dokumenty. Britský štátny archív sprístupnil diplomatickú korešpondenciu, z ktorej vyplýva, že legendárny premiér Winston Churchill považoval francúzskeho prezidenta Charla de Gaulla v prvých mesiacoch po skončení druhej svetovej vojny za jednu z najväčších hrozieb európskemu mieru.
Podľa dokumentov z archívu francúzski vojaci totiž odmietli splniť príkaz amerického generála Eisenhowera, aby sa stiahli z jednej z talianskych provincií, ktorú pred tým obsadili. Vtedajší americký prezident Harry Truman požiadal o pomoc práve Churchilla - sťažoval sa, že Francúzi údajne pohrozili, že ak to bude nutné, použijú proti spojencom aj silu.
Churchill Trumanovi odpísal, že keby jeho depešu zverejnil, de Gaullovi by hrozil okamžitý pád. A v dodatku poznamenal, že práve de Gaulla považuje za najväčšiu hrozbu pre európsky mier.
Churchilla nepútalo k de Gaullovi žiadne zvláštne priateľstvo. Keď sa napríklad chystal krátko po vylodení spojencov v Normandii v júni 1944 navštíviť oslobodené územie, Churchill poslal svojmu generálovi Montgomerymu telegram, v ktorom sa mu v podstate ospravedlňoval za to, že ho de Gaulle navštívi.
"Ak sa na bojisku dodržujú formality, môže ho privítať stráž, naše vzťahy s de Gaullom sú len formálne, ale je naším hosťom," poznamenal s anglickou zdvorilosťou vojnový britský premiér Churchill.