BREGA. Armáda líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zaútočila v sobotu na strategické ropné zariadenie pri meste Ras Lanúf, v ktorom sa skrývali opoziční bojovníci, pričom sa jej podľa očakávania podarilo podpáliť zásobníky s naftou a zemným plynom.
V nedeľu už Kaddáfího režim žiadal Taliansko o pomoc pri uhasení týchto zariadení. Šéf líbyjskej národnej ropnej spoločnosti Šukri Ghaním sa v nedeľu podľa vlastných slov pokúšal presvedčiť taliansky ropný gigant Eni SpA, aby do Ras Lanúfu vyslal pomoc.
"Hovoril som so šéfom Eni a pýtal som sa ho, či by mohol pomôcť. Rafinéria je totiž na brehu Stredozemného mora a havária môže mať vážny dopad na životné prostredie," vyhlásil pred novinármi Ghaním. Taliani sa podľa neho ešte rozhodujú, či Líbyi pomôžu, alebo nie.
NATO: Podmienky pre bezletovú zónu nie sú splnené
Európska únia a NATO dnes v reakcii na výzvu Ligy arabských štátov (LAŠ), aby bola nad Líbyou vyhlásená bezletová zóna, povedali, že podmienky pre to ešte nenastali.
Predstavitelia EÚ a NATO uviedli, že arabská podpora bola iba jednou z troch podmienok, ktoré treba splniť skôr, ako začnú vojenskú operáciu na ochranu miest v rukách povstalcov pred Kaddáfího leteckými útokmi.
Ďalšie dve podmienky, na ktorých sa predstavitelia EÚ dohodli v piatok, sú: dôkaz, že ich pomoc je potrebná a "jasný právny základ" pre ňu, čím sa myslí rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, oprávňujúca akciu.
Británia a Francúzsko presadzujú prísnu akciu proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, ale Nemecko a mnohé ďalšie vlády EÚ váhajú. V Bezpečnostnej rade OSN by zasa hlasovali proti Rusko a Čína, ktoré sa už verejne vyslovili proti vyhláseniu bezletovej zóny nad Líbyou.
Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes privítal rezolúciu LAŠ vyzývajúcu na vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou i rozhodnutie arabských krajín nadviazať styky s líbyjskou dočasnou národnou radou. Francúzsko jednostranne uznalo líbyjskú povstaleckú radu ako legitímneho zástupcu líbyjského ľudu vo štvrtok, ako vôbec prvá krajina vo svete.
Kaddáfí vyháňa povstalcov z ďalšieho mesta
Jednotky líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zaútočili v nedeľu na ďalšie mesto doposiaľ ovládané opozičnými silami. Na mesto Brega neútočí Kaddáfího letectvo, tak ako minulé dni na Ras Lanúf či Zavíju, ale delostrelectvo.
Podľa agentúry AFP Bregu v chvate opúšťajú povstalecké jednotky na nákladných autách naložených protilietadlovými strelami a mieria k mestu Adždabíjá, ktoré je od Bregy vzdialené 80 kilometrov na východ po pobrežnej diaľnici.
Kaddáfího sily v posledných dňoch dobyli naspäť z rúk opozície aj mestá Ras Lanúf, Bin Džavád či Zavíja. V sobotu zaútočilo Kaddáfího letectvo aj na strategické ropné zariadenia pri Ras Lanúfe, kde sa skrývali povstalci, ktorých predtým vyhnali z mesta pravidelné nálety.
Veliteľ al-Káidy vyzýva na vznik islamskej vlády
Na zvrhnutie režimu Muammara Kaddáfího a ustanovenie islamskej vlády vyzýva Líbyjčanov Abú Jahjá al-Líbí, veliteľ al-Káidy, ktorý ušiel z americkej väznice.
Vo videonahrávke, zverejnenej na webovej stránke islamistických militantov, al-Líbí hovorí, že po páde režimov v Tunisku a Egypte je teraz na rade Kaddáfí. Kópiu videa poskytla dnes americká organizácia SITE Intel, monitorujúca odkazy militantov.
Pravosť 31-minútového videozáznamu, uverejneného na internetových stránkach islamistických fundamentalistov v sobotu večer, nemohla byť overená.
Kaddáfí obviňuje demonštrantov a povstalcov, usilujúcich sa o zvrhnutie jeho dlhoročnej vlády, že sú nástrojmi v rukách al-Káidy. Vzbúrenci však, pokiaľ je všeobecne známe, nie sú na túto teroristickú organizáciou napojení, uviedla agentúra AP.
Al-Líbí utiekol v roku 2005 z afganskej väznice Bagrám. Jeho prezývka, al-Líbí, znamená v arabčine Líbyjčan.