SME

Cunami zničila pobrežie Japonska, zabila stovky ľudí

Zemetrasenie dosiahlo silu 8,9 magnitúda. Počet obetí stúpa, horí jadrová elektráreň aj rafinéria.

Cunami sa ženie na mesto Natori.Cunami sa ženie na mesto Natori. (Zdroj: TASR/AP)

Zemetrasenie dosiahlo silu 8,9 magnitúda. Počet obetí stúpa, pri Tokiu horí rafinéria. Škody sú obrovské.

TOKIO. Silné zemetrasenie s magnitúdom 8,9 dnes ráno nášho času zasiahlo severovýchodnú časť Japonska.

Americký geologický úrad korigoval pôvodné informácie, ktoré hovorili, že zemetrasenie dosiahlo silu 7,9 magnitúda. Ide o najsilnejšie zemetrasenie za posledných sedem rokov v Japonsku a o piate najsilnejšie od roku 1900.

Počet obetí sa zvýšil už na najmenej 378. S odvolaním sa na informácie polície a záchranárov o tom informuje agentúra AFP.

Japonská polícia pred malou chvíľou oficiálne potvrdila 178 obetí, 947 zranených a 584 nezvestných. Ďalších 200 až 300 obetí však podľa miestnej polície našli na pláži v meste Sendaj.

Najmenej 57 obetí si tragédia vyžiadala v prefektúre Iwate neďaleko epicentra zemetrasenia. Traja ľudia podľa informácií agentúry Kjódó zahynuli v Tokiu.

Počet obetí sa podľa všetkého bude zvyšovať, keďže zemetrasenie a tsunami zasiahli obrovské oblasti a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. Odhady hovoria o tom, že celkovo si zemetrasenie takmer určite vyžiada viac ako tisíc obetí.

Prichádzajú ďalšie otrasy

Nové zemetrasenie s magnitúdom 6,6 zasiahlo v sobotu miestneho času japonskú prefektúru Nagano - horskú oblasť v strednej časti Japonska. Stalo sa tak len niekoľko hodín po ničivom zemetrasení, ktoré otriaslo severovýchodným pobrežím krajiny vychádzajúceho slnka.

Japonsko zaznamenalo desiatky dotrasov po hlavnom zemetrasení s magnitúdou 8,9, pričom tri presiahli magnitúdo 7,0 a ďalšie magnitúda 5,0 a 6,0.

Epicentrum najnovších otrasov sa nachádzalo približne 170 kilometrov severne od Tokia v hĺbke 10 kilometrov. Spôsobilo kolísanie budov v Tokiu, ale bezprostredne neboli hlásené škody ani ďalšie varovania pred vznikom vĺn cunami, ktoré dnes zmietli stovky ľudí, domy, autá, cesty, vlaky a lode.

Vlny strhli vlak

Vlak z mesta Sendai práve prechádzal najviac postihnutou oblasťou a pravdepodobne ho strhli vlny. Úrady zatiaľ nevedia, koľko ľudí sa v ňom nachádzalo.

Ničivé vlny cunami tiež odniesli loď s asi 100 ľuďmi na palube. Počet obetí bude s najväčšou pravdepodobnosťou rásť, čo naznačuje obrovský rozsah spôsobených škôd.

Na severovýchode Japonska sa pretrhla priehrada a zaplavila obydlia v jej okolí. O pretrhnutí sa hrádze priehrady Fudžinuma pri meste Sukagawa v prefektúre Fukušima informuje japonská tlačová agentúra Kjódó. Presný rozsah škôd agentúra neopisuje, zatiaľ sa nevie ani to, či si nešťastie vyžiadalo obete alebo zranenia.

Otrasy a a následné vlny cunami spôsobili obrovské škody a početné požiare. Zemetrasenie vyvolalo aj zosuvy pôdy. Najsilnejšie zemetrasenie v histórii Japonska a siedme v histórii planéty si vyžiadalo už stovky obetí a ich počet stúpa.

Japonský minister zahraničných vecí Takeaki Macumoto medzitým informoval, že Tokio požiadalo USA o nasadenie amerických síl umiestnených v krajine do záchranných prác po zemetrasení.

Americký prezident Barack Obama vyjadril Japonsku sústrasť s obeťami prírodnej pohromy s tým, že Spojené štáty sú pripravené pomôcť akokoľvek môžu.

Vyše 68 záchranných tímov zo 45 krajín je v pohotovosti a pripravených na humanitárny zásah v zničených pobrežných oblastiach Japonska

Záchranné a pátracie tímy zmobilizoval úrad v rámci siete OSN pre rýchlu reakciu na katastrofy. UN OCHA momentálne situáciu v ázijskej krajine monitoruje. V prípade, že Japonsko požiada pomoc, sú podľa Byrsovej okamžite pripravení zasiahnuť. "OSN je pripravená okamžite pomôcť," dodala. Podľa hovorkyne sú experti UN OCHA v bezprostrednom kontakte s japonskými úradmi.

Živé vysielanie z Japonska

V závode prišlo k explózii

Obrovská explózia otriasla petrochemickým komplexom v Japonskom severovýchodnom meste Sendai.

Na televíznych záberoch vidno, ako z mohutného požiaru v závode stúpajú k nočnej oblohe obrovské jazyky oranžových plameňov. Výbuch nastal iba niekoľko hodín po tom, ako ázijskú krajinu postihlo zemetrasenie.

Plamene zachvátili aj ropnú rafinériu Cosmo v meste Iičihara neďaleko Tokia. Média informovali, že zemetrasenie spôsobilo prerušenie v japonskom priemysle.

V najhoršie postihnutej prefektúre Mijagi a susednej Fukušime pozastavila spoločnosť Sony produkciou v najmenej šiestich závodoch a vedenie dalo evakuovať zamestnancov.

Firma Nissan tiež hlási pozastavenie produkcie v štyroch továrňach. Niektoré z nich zachvátili požiare.

Ľudia sa nemohli udržať na nohách

Najhoršia situácia je v oblasti Mijagi, ktorá leží k epicentru najbližšie. Zranených hlásia okrem iného aj z hlavného mesta Tokia, vzdialeného 400 kilometrov, kde sa zrútila strecha jednej z budov a uväznila pod sebou neznámy počet ľudí.

Ľudia v budovách i cestujúci v metre uviedli, že pre silu otrasov bolo ťažké sa udržať na nohách. Prevádzku v metre zastavili. Všetky japonské prístavy uzavreli.

Japonský premiér Naoto Kan vyhlásil, že zemetrasenie spôsobilo "obrovské škody". V jadrovej elektrárni v meste Onagawa v severovýchodnej provincii Mijagi vypukol požiar. Podľa prevádzkujúcej spoločnosti Tohoku Electric Power spozorovali dym vychádzajúci z turbínovej haly, separátnej od reaktora, a príčinu požiaru vyšetrujú. Neobjavili sa žiadne správy o rádioaktívnych únikoch ani zraneniach.

Úrady nariadili evakuáciu obyvateľov okolia jadrovej elektrárne v severovýchodnej prefektúre Fukušima, v ktorej vyhlásili núdzový stav po zlyhaní chladiaceho systému. Dôvodom sú obavy z úniku radiácie.

Výzva na evakuáciu sa týka približne 2800 ľudí žijúcich v dvojkilometrovom okolí elektrárne, v ktorej spustili núdzový chladiaci systém.

Zemetrasenie silno poškodilo rafinériu Čiba neďaleko Tokia, kde vypukol silný požiar. V hlavnom meste vypuklo aj viacerých lokálnych požiarov.

poziar.jpg

Na zábere japonskej televízie NHK je požiar v petrochemickom komplexe Ičikawa neďaleko Tokia.
FOTO - TASR/AP

Cunami v priamom prenose

Japonská televízia NHK priniesla zábery rozsiahlych škôd po vlne cunami. Na záberoch bolo vidieť autá, nákladné vozidlá, domy a budovy, ktoré strhla desaťmetrová prívalová vlna v meste Onahama v prefektúre Fukušima. Túto oblasť zasiahlo zemetrasenie najviac.

V Onahame ľudí evakuovali na vyššie položené miesta za mestom. V meste vzniklo niekoľko požiarov.

Podobne je zasiahnutá celá pobrežná oblasť, najmä prefektúra Mijagi, ktorá leží najbližšie k epicentru. To sa nachádzalo v desaťkilometrovej hĺbke asi 130 kilometrov východne od mesta Sendaj na východnom pobreží ostrova Honšú, asi 400 kilometrov od Tokia.

Letecké zábery na postupujúcu vlnu do vnútrozemia, ktoré televízie vysielali naživo, boli unikátne. Vlna postupovala veľmi rýchlo, každú sekundu niekoľko metrov, a niesla so sebou lode, berie domy, autá, skleníky.

Zábery nasnímané z vrtuľníka, ktoré odvysielali svetové médiá, zachytávajú severné pobrežie krajiny, ktorého rozsiahla časť sa ocitla pod vodou. Zábery ukázali, ako na pobrežie narazila veľká vodná stena, ktorá so sebou strhávala množstvo áut, člnov i budov. Ľudia hľadali útočisko na strechách vyšších budov a domov.

Vlny blata sa prehnali korytom rieky Natori v meste Sendaj proti jej toku a následne zaplavili okolité polia.

Na Honšú zastavili dopravu, kontrolujú, či nie sú poškodené letiskové pristávacie plochy, koľajnice a cesty.

Medzinárodné spoločenstvo ponúka pomoc Japonsku. Pomôcť je pripravená OSN, Únia aj USA.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyhlásil, že organizácia "urobí, čo môže", aby Japonsku pomohla. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA) Elisabeth Byrsová. "OSN je pripravená pomôcť," vyhlásila.

Dodala, že do pohotovosti uviedli 35 medzinárodných pátracích a záchranných tímov, ktoré sú v prípade žiadosti od Tokia okamžite pripravené konať.

Video: Postup prívalovej vlny

Slováci by mali byť v poriadku, ponúkame záchranárov

V širšej oblasti v Japonsku, ktorú postihlo zemetrasenie, sa zrejme nachádzajú jedenásti Slováci, nefunkčné linky však bránia v ich kontaktovaní.

Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá informácie, podľa ktorých by medzi obeťami alebo zranenými po ničivom zemetrasení v Japonsku mali byť Slováci.

"Nedá sa to však vylúčiť, pretože v postihnutých oblastiach evidujeme našich občanov, s ktorými zatiaľ nemáme spojenie. V postihnutých oblastiach nefungujú mobilné telefonické spojenia," vysvetlili z tlačového odboru rezortu diplomacie.

Zamestnanci zastupiteľstva v Tokiu sú v poriadku.

Rezort uvádza aj niekoľko kontaktov v prípade núdze, ako je veľvyslanectvo v Tokiu: 2-11-33, Motoazabu, Minato-ku, 106-0046 Tokio, Japonsko (Tel.: 0081-3-3451 2200, Fax: 0081-3-3451 2244), prípadne stredisko pre pomoc a služby občanom +421 2 5978 5978.

Sme.sk sa spojilo so Slovákom, ktorý už dva roky žije a pracuje v Tokiu a za ten čas prežil viacero zemetrasení. Toto bolo podľa jeho slov jednoznačne najsilnejšie.

Záchranárov ponúkol minister životného prostredia József Nagy. Tím z Gabčíkova má techniku na vyhľadávanie v ruinách a sutinách.

Dokáže ďalej zabezpečiť dezinfekciu postihnutých oblastí a dekontamináciu vôd. Do štyroch hodín môže vycestovať 25 ľudí z tohto tímu. Gabčíkovskí špecialisti absolvovali takúto medzikontinentálnu a záchranársku akciu už 18-krát. Ministerstvo doručí list s ponukou pomoci japonskému veľvyslancovi.

Pomoc ponúkli aj záchranári z Nýroviec.

Ministerstvo vnútra poslalo japonskému veľvyslanectvu v Bratislave návrh na poskytnutie humanitárnej pomoci, teraz čakajú na odpoveď, respektíve pokyny európskeho monitorovacieho a informačného centra.

Sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany ministerstva na základe pokynu ministra vnútra Daniela Lipšica pripravuje v humanitárnych skladoch materiál, ktorý by Japonsko mohlo potrebovať.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová zaslala sústrastný list japonskému premiérovi Naotovi Kanovi.

Varovania postupne rušia

Pacifické centrum varovania pred vlnami cunami (PTWC) zrušilo varovanie pred vznikom týchto vĺn pre niektoré husto obývané oblasti ázijskej časti Tichomoria, ktoré boli ohrozené po dnešnom ničivom zemetrasení v Japonsku.

PTWC pôvodne vydalo varovanie pre celú tichomorskú oblasť okrem pobrežia USA a Kanady. Varovanie pred cunami vydalo centrum pre Havajské ostrovy a oblasť od Mexika až po pobrežie juhoamerických štátov.

Austrália a Nový Zéland, ktoré sa takisto dostali na zoznam bezprostredne po zemetrasení, už sú podľa PTWC mimo nebezpečia.

Čína, Indonézia a Filipíny tiež zrušili varovanie pred cunami. Úrady na Taiwane a americkom ostrove Guam takisto usúdili, že nebezpečenstvo vzniku ničivých vĺn pominulo.

PTWC neskôr informovalo, že hrozba cunami sa presúva k Strednej a Južnej Amerike, kde platí varovanie pre Mexiko, Guatemalu, Salvádor, Kostariku, Nikaraguu, Panamu, Honduras, Čile, Ekvádor, Kolumbiu a Peru.

1_s.jpg

Kliknite pre kompletný infograf.

Ničivé zemetrasenia vo svete za posledných 50 rokov

Najničivejšie zemetrasenie v histórii ľudstva bolo v roku 1556 v čínskej provincii Šen-si. Podľa záznamov z tých čias zahynulo pri ňom približne 830-tisíc ľudí.

9. marca 1957 - Aljaška - Zemetrasenie s magnitúdom 9,1 zasiahlo Andreanovove ostrovy. Na ostrove Umnak došlo po 200 rokoch k erupcii sopky Mount Vsevidof, čo vyvolalo 15 metrov vysoké cunami, ktoré pokračovali až na Havaj.

22. mája 1960 - Čile - zemetrasenie s magnitúdom 9,5 zasiahlo stredné Čile a vyvolalo následné prílivové vlny a sopečné erupcie. Zahynulo približne 5000 ľudí a dva milióny prišli o strechu nad hlavou.

13. októbra 1963 - Kurilské ostrovy - Zemetrasenie s magnitúdom 8,5 zaznamenali na ostrovoch, o ktoré sa sporia Rusko s Japonskom.

28. marca 1964 - Aljaška - Zemetrasenie s magnitúdom 9,2 a následné cunami si vyžiadali 125 obetí na životoch a spôsobili škody na majetku v hodnote asi 311 miliónov dolárov. Otrasy zaznamenali okrem Aljašky aj v častiach západného Teritória Yukon a v kanadskej Britskej Kolumbii.

4. februára 1965 - Aljaška - Zemetrasenie s magnitúdom 8,7 vyvolalo cunami, ktoré na ostrove Shemya dosiahli údajne výšky 10,7 metra.

1976 - Čína - Zemetrasenie, ktoré postihlo provinciu Che-pej si vyžiadalo približne 250.000 obetí.

26. decembra 2004 - Indonézia - Pri katastrofálnom ničivom zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami prišlo o život alebo je nezvestných najmenej 283.543 ľudí. Otrasy pôdy, ktorých epicentrum bolo v blízkosti indonézskej Sumatry, mali intenzitu až 9,15 stupňa Richterovej stupnice. Postihnuté boli Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. Otrasy boli značne citeľné aj v Malajzii a Singapure.

28. marca 2005 - Indonézia - V blízkosti severného pobrežia ostrova Sumatra pripravilo zemetrasenie s magnitúdou 8,7 o život 1000 ľudí. Epicentrum bolo pri ostrove Nias a zničilo jeho hlavné mesto. Ostrov leží asi 1400 kilometrov na severozápad od hlavného mesta Jakarty.

8. októbra 2005 - Pakistan - Silné zemetrasenie o sile medzi 7,6 až 7,8 stupňa Richterovej škály, ktoré postihlo severné časti Pakistanu, Indie a Afganistanu. Počet obetí silného zemetrasenia sa podľa oficiálnej bilancie zvýšil na 73 276 v Pakistane. Približne rovnaký počet osôb utrpel pri prírodnej katastrofe vážne zranenia v indickej časti Kašmíru, kde zahynulo 1350 ľudí.

12. septembra 2007 - Indonézia - Silné zemetrasenie s magnitúdom 8,0 zasiahlo indonézsku Sumatru. Upozornenie pred cunami následne vyhlásili úrady v Indonézii, Malajzii a na Srí Lanke, pre vybrané ostrovy aj v Indii a Austrálii. V celom regióne evakuovali niektoré úrady a budovy.

12. mája 2008 - Čína - Otrasy s magnitúdom 7,8 zdevastovali zasiahnutú oblasť, v ktorej ostali mnohí ľudia, vrátane stoviek detí, uväznení pod zrútenými školami, závodmi a domami. Dovedna zahynulo takmer 80.000 ľudí.

7. apríla 2009 - Kurilské ostrovy - Zemetrasenie s magnitúdom 7,0 zasiahlo oblasť pri ruskom tichomorskom pobreží, zhruba 290 kilometrov východne od Kurilska na Kurilských ostrovoch. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 38 kilometrov.

28. mája 2009 - Honduras - Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,1 zaznamenali pri ostrove Roatán, ktorý je súčasťou honduraského súostrovia Islas de la Bahia v Karibskom mori. Epicentrum otrasov bolo v hĺbke desať kilometrov a nachádzalo sa približne 64 kilometrov severovýchodne od najväčšieho ostrova Roatán. Pri zemetrasení zahynuli štyri deti, zranilo približne 40 ľudí a poškodené boli desiatky domov v Hondurase a Belize.

10. augusta 2009 - Indický oceán - Silné zemetrasenie zaznamenali v Indickom oceáne v blízkosti skupiny ostrovov Andamany a Nikobary. Otrasy zeme s magnitúdom 7,6 vyvolali obavy z ničivých vĺn cunami, preto bolo vyhlásené pre túto oblasť varovanie. Americký seizmografický inštitút potvrdil otrasy vo vzdialenosti 250 km severne od Port Blair na Andamanských ostrovoch.

2. septembra 2009 - Japonsko - Počet obetí zemetrasenia na ostrove Jáva dosiahol 70 osôb. Záchranári pokračujú v hľadaní vyše 30 nezvestných ľudí, ktorých strhli zosuvy zeme vyvolané zemetrasením s magnitúdom 7,3. Viac ako 70.000 ľudí muselo opustiť svoje bydliská, vyše 140.000 domov bolo zničených. Zemetrasenie postihlo najmä západnú a centrálnu časť indonézskeho ostrova.

6. septembra 2009 - Albánsko - Iba materiálne škody spôsobilo zemetrasenie v sile 7 stupňov Richterovej stupnice, ktoré krátko pred polnocou miestneho času zasiahlo hornatú oblasť na severovýchode Albánska. Epicentrum zemetrasenia, pri ktorom došlo k poškodeniu viacerých objektov v niekoľkých dedinách, sa nachádzalo v katastri obce Peshkopi neďaleko albánsko-macedónskej štátnej hranice.

30. septembra 2009 - Samoa - Japonská meteorologická agentúra varovala pred cunami pozdĺž jej východného pobrežia, keď silné zemetrasenie zasiahlo ostrov Samoa v Tichom oceáne. Varovanie prišlo po tom, ako zemetrasenie s magnitúdom 8,3 spôsobilo cunami na ostrovoch Samoa a Americká Samoa. Epicentrum zemetrasenia bolo približne 190 kilometrov juhozápadne od Americkej Samoy v hĺbke 33 kilometrov.

30. septembra 2009 - Indonézia - Silné podmorské zemetrasenie zasiahlo západné pobrežie Indonézie. Zemetrasenie malo magnitúdo 7,9, pričom indonézsky meteorologický ústav jeho silu stanovil na 7,6 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum bolo približne 50 kilometrov od prístavného mesta Padang v provincii Južná Sumatra. Podľa odhadov OSN prišlo v regióne o život asi 1100 osôb.

8. októbra 2009 - Vanuatu - Tri silné podmorské zemetrasenia zasiahli oblasť južného Tichomoria v okolí ostrovného štátu Vanuatu. Otrasy vyvolali malé prívalové vlny cunami, ich sila však bola príliš slabá na to, aby spôsobili škody. Prvé zemetrasenie s magnitúdom 7,8 malo epicentrum 294 kilometrov severozápadne od vanuatského ostrovu Santo v hĺbke 35 kilometrov. V rovnakej oblasti nasledovali ďalšie dve zemetrasenia s magnitúdom 7,7 a 7,3.

12. októbra 2009 - Indonézia - Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,4 zasiahlo oblasť pri severnom cípe indonézskeho ostrova Sulawesi, pričom zranenia utrpeli desiatky ľudí a poškodené boli stovky budov.

12. januára 2010 - Haiti - Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,3 zasiahlo v noci z 12. na 13.1. SEČ najchudobnejšiu krajinu západnej pologule Haiti. Bezprostredne po prvom zemetrasení nasledovali dva menšie otrasy s magnitúdom 5,9 a 5,5. Epicentrum bolo len 16 km od hlavného mesta Port-au-Prince. Počet obetí sa vyšplhal na 222.517.

27. februára 2010 - Čile - Silné zemetrasenie zasiahlo strednú časť Čile. Úrady informovali, že prírodná katastrofa si vyžiadala 452 mŕtvych a 96 ľudí zostalo nezvestných.

14. apríla 2010 - Čína - Oficiálny počet obetí zemetrasenia v severozápadnej čínskej provincii Čching-chaj sa vyšplhal na 2039. Ďalších 195 osôb je nezvestných. Zemetrasenie s magnitúdom 6,9 zasiahlo provinciu, kde žijú prevažne etnickí Tibeťania. Územie je súčasťou Tibetskej náhornej plošiny.

5. augusta 2010 Papua Nová Guinea - Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,0 zasiahlo Papuu - Novú Guineu. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke 54 kilometrov na ostrove Nová Británia, približne 570 kilometrov od metropoly Port Moresby. Hoci je Nová Británia pomerne rozľahlý ostrov, najväčší v Bismarckovom súostroví, je riedko obývaným a tvorí ho prevažne dažďový prales. Žije tam približne 400.000 ľudí.

10. augusta 2010 - Vanuatu - Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,5 zasiahlo oblasť pri tichomorskom ostrove Vanuatu a vyvolalo menšie 23-centimetrové prívalové vlny. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo zhruba 46 kilometrov severozápadne od Port Vily.

2. januára 2011 - Čile - Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,1 zasiahlo oblasť stredného Čile. Epicentrum otrasov sa nachádzalo 70 kilometrov severozápadne od mesta Temuco, resp. 595 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Santiago v hĺbke 16,9 kilometra. Zakrátko sa zem v regióne triasla opäť. Dotras mal magnitúdo 5,0 a jeho epicentrum tentoraz ležalo nachádzalo 110 kilometrov severozápadne Temuca a 570 kilometrov juhozápadne od Santiaga.

18. januára 2011 - Pakistan - Zemetrasenie s magnitúdom 7,2 zasiahlo juhozápadný Pakistan. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke 83 kilometrov. Zasiahli oblasť západne od mesta Dálbandín v provincii Balúčistán - v stredu o 01.23 h miestneho času (dnes o 21.23 h SEČ). Zemetrasenie trvalo približne 20 sekúnd. Z málo zaľudnenej oblasti, ktorá leží blízko pakistanskej nebezpečnej hranice s Afganistanom, neboli hlásené zranenia ani škody.

22. februára 2011 - Nový Zéland - Ničivé zemetrasenie na Novom Zélande, ktoré zasiahlo druhé najväčšie mesto Christchurch, vyžiadalo si približne 200 obetí. Na viacerých miestach v Christchurchi vypukol požiar, mnohé ulice zaplavilo, pretože potrhalo potrubia, zrútili sa mnohé budovy, medzi nimi aj kostol. Prerušilo sa aj elektrické a telefonické vedenie.

(tasr)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu