Podľa riaditeľa amerických tajných služieb má režim oveľa lepšie vybavenie a viac logistických možností ako povstalci.
WASHINGTON. Odporcovia líbyjského revolučného vodcu Muammara Kaddáfího sa podľa názoru amerických spravodajských služieb dostávajú do defenzívy.
Iniciatíva je v súčasnosti na strane Kaddáfího jednotiek, povedal šéf americkej tajnej služby DIA Ronald Burgess na pôde výboru Senátu vo Washingtone.
"Dynamika sa zmenila, stále však nie je jasné, či je už definitívne na strane Kaddáfího," vyhlásil Burgess, podľa ktorého sú Kaddáfího vojaci "robustne vybavení" ruskými zbraňami.
Že Muammar Kaddáfí má v boji proti povstalcom momentálne navrch, si myslí aj riaditeľ amerických tajných služieb James Clapper. Podľa neho má režim oveľa lepšie vybavenie a viac logistických možností ako povstalci.
"Sme presvedčení, že Kaddáfí zostane dlhodobo," vyhlásil v Kongrese Clapper, ktorý stojí na čele DNI (Director of National Intelligence), koordinujúcej činnosť všetkých 16 špionážnych služieb USA.
Možné aj rozdelenie územia
Nevylúčil, že Kaddáfí si udrží kontrolu nad Tripolisom a jeho okolím, zatiaľ čo bašta povstalcov, mesto Benghází na východe krajiny, sa stane samostatným miništátom.
Aj on zdôvodnil tieto predpoklady obrovským zbrojným arzenálom Kaddáfího armády, zahŕňajúcim ruské rakety protivzdušnej obrany a radarové systémy. Protivzdušná obrana Líbye je druhou najväčšou v regióne po Egypte.
Navyše povstalci sa nemajú veľmi čím brániť a nie sú dostatočne vyškolení a organizovaní pre boj. Dôležité vojenské oddiely sú lojálne Kaddáfímu, pretože im poskytuje potrebné vybavenie.
Podľa pozorovateľov by takéto názory mohli zvýšiť tlak na americkú vládu, aby podporila povstalcov. Noviny Washington Post však dnes napísali, že Biely dome chce riešenie líbyjskej otázky prenechať radšej svojim spojencom.
Prezident USA Barack Obama totiž nechce poslať amerických vojakov do ďalšej vojny. V Afganistane je v súčasnosti nasadených okolo 100 000 amerických vojakov, v Iraku ich je stále 50 000.
Biely dom potvrdil kontakty s Líbyjskou národnou radou
USA nadviazali stály kontakt s líbyjskou opozíciou vrátane Líbyjskej národnej rady. Informoval o tom hovorca Bieleho domu Jay Carney.
Podľa jeho slov sú Spojené štáty cez viacero kanálov v priamom kontakte s opozičnými silami v severoafrickej krajne, vrátane vedúcich predstaviteľ Líbyjskej národnej rady, a inými tamojšími osobnosťami.
Americkí predstavitelia podľa Carneyho hovorili s opozíciou o tom, ako by jej mohli pomôcť a čo najlepšie podporiť jej úsilie o zvrhnutie režimu Mummara Kaddáfího.
Na margo kroku Paríža, ktorý uznal Líbyjskú národnú radu za jediného zákonného zástupcu líbyjského ľudu, Jay Carney povedal, že USA ešte iba skúmajú tieto skupiny a ich ciele.
Sarkozy a Cameron vyzývajú Úniu, aby uznala povstaleckú radu
Líbyjský líder Muammar Kaddáfí a jeho vládna klika stratili legitimitu a musia odstúpiť, aby v Líbyi prestalo násilie. Vyhlásili to francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron.
V liste adresovanom predsedovi Európskej rady Hermanovi von Rompuyovi obaja predstavitelia vyzvali na prípravu pomoci líbyjskému povstaniu. Uviedli pritom, že sa môžu zapojiť do uplatňovania bezletovej zóny nad Líbyou.
"Je pre nás jasné, že (líbyjský) režim stratil akúkoľvek legitimitu, akú mohol mať," uvádza sa v liste. "Na ukončenie utrpenia líbyjského ľudu musia Muammar Kaddáfí a jeho klika odísť."
Sarkozy a Cameron, ktorí spolupracujú na návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Líbyi, tiež vyzvali Úniu, aby uznala povstaleckú Národnú líbyjskú radu za zásadný politický subjekt.
"Potrebujeme v tomto čase vyslať jasný politický signál, že považujeme radu za životaschopnú politickú zmluvnú stranu a dôležitý hlas líbyjského ľudu," uviedli lídri.
Líbyjský námestník ministra zahraničných vecí Chálid Kajm vyhlásil, že Tripolis preruší diplomatické vzťahy s Francúzskom a ďalšími západnými krajinami, ak podporia povstalcov bojujúcich proti Káddáfího vláde.
"Myslíme si, že to (francúzske uznanie povstaleckej rady) je protiprávne," povedal novinárom. "Ak to bude francúzska vláda presadzovať, nevidíme inú možnosť, ako prerušiť diplomatické vzťahy.