TRIPOLIS, TEL AVIV. Líbya nebude ani Egyptom, ani Tuniskom. Skôr to vyzerá na Irak v roku 1991.
Aj vtedy svet očakával, že Saddám Husajn vyfackaný vojnou v Perzskom zálive neprežije kurdské povstanie na severe a šiitské na juhu. Prežil a ešte sa krvavo pomstil Kurdom a šiitom. O moc a neskôr aj o hlavu prišiel až po dvanástich rokoch.
V roku 1991 si svet myslel, že stačí, ak sa bude prizerať a povstalci sa so Saddámom porátajú sami. Nestačilo to a Saddám okrem iného vytiahol aj chemické zbrane.
Repete z roku 1991
Situácia z roku 1991 sa opakuje. Svet predpovedá, že Kaddáfí dlho nevydrží,“ povedal Christian Science Monitor britský špecialista na Irak Toby Dodge. Upozorňuje však, že môže ísť o veľmi zlý predpoklad. To, čo platilo pred desiatimi dňami, totiž teraz neplatí.
Kaddáfí ako keby sa pozbieral, čo povstalcom komplikuje ich situáciu. „Saddám tiež veľmi rýchlo získal späť svojich podporovateľov a ešte aj zneužil sankcie medzinárodného spoločenstva vo svoj prospech,“ vysvetlil Dodge.
Veľmi podobne je to aj s očakávaniami povstalcov v oboch prípadoch.
Bezletové zóny nepomohli
Irackí Kurdi dostali uistenia, že vtedajší prezident Bush senior ich podporí. Svet sa síce zmohol na dve bezletové zóny na severe a juhu, ale tie nič nezmohli proti Saddámovým pozemným jednotkám a zabijakom zo špeciálnych jednotiek, čo vypaľovali kurdské a šiitské dediny.
Napriek tomu, Líbya ešte nemusí podľa expertov skončiť ako Irak v roku 1991. Analytici upozorňujú na zlý stav aj morálku Kaddáfího armády, na iné geopolitické a regionálne okolnosti aj na to, že plukovník sa údajne snaží vyjednávať s povstalcami o podmienkach svojho odchodu.
Stále je však veľa momentov, ktoré pripomínajú Irak, a váhavosť medzinárodného spoločenstva zasiahnuť, je jedným z nich.
V OSN cesta zarúbaná
Je zrejmé, že bezletové zóny tak skoro neustanovia a experti aj tak pochybujú, či by pomohli. Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vyhlásila, že bez súhlasu OSN to nepôjde. A tam je situácia jasná – Rusi aj Číňania sú proti.
Chystajú sa ďalšie sankcie, ale Saddám ukázal, že ani najprísnejšie sankcie OSN nezastavia brutálnych vladárov. V roku 1991 Saddám bojoval o holý život a vyhral.
Kaddáfí sa mu podobá. Situáciou, v ktorej sa ocitol, aj povahou a maniermi diktátora.
Potomok zvrhnutého kráľa Idrisa chce slúžiť krajine.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Na záberoch z líbyjského povstania sa objavujú aj zástavy z čias monarchie.
Potomok líbyjskej kráľovskej rodiny sa vyjadril proti Kaddáfímu a vyzval svet, aby pomohol jeho krajanom. Prasynovec prvého a jediného kráľa Líbye Idrisa Muhammad Senussi televízii al-Džazíra povedal, že ak bude z Líbye záujem, je pripravený svojej krajine slúžiť.
Líbya bola kráľovstvom od svojej nezávislosti (1951) do Kaddáfího prevratu o 18 rokov neskôr. Kráľ Idris bol na liečení v zahraničí, keď 28ročný Kaddáfí ovládol krajinu. V neprítomnosti Idrisa odsúdili na trest smrti.
Monarcha zomrel v egyptskom exile. Pretože jeho deti zomreli v detskom veku, ustanovil za korunného princa synovca.
Muhammad Senussi je jeho synom a podľa monarchistov korunným princom Líbye. V najbližších dňoch by mal pricestovať do Líbye. Žije v Británii, kam Kaddáfí povolil rodine vycestovať v roku 1988.