RIGA.
Vzťahy 27-členného bloku s Arménskom a ďalšími piatimi bývalými sovietskymi republikami budú témou tohtoročného summitu Únie, na ktorom sa zúčastnia aj lídri krajín patriacich do programu Východného partnerstva.
Program spustil Brusel v roku 2009 v snahe posilniť ekonomické a politické vzťahy s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.
"Lotyšsko je pripravené pomôcť svojimi odbornými znalosťami," uviedol pre novinárov lotyšský prezident Valdis Zatlers počas tlačovej konferencie s jeho arménskym kolegom Seržom Sarkisjanom.
Zatlers podčiarkol výhodu ich spoločnej histórie - komunikácia je jednoduchá, pretože väčšina ich politickej elity hovorí po rusky a vyštudovala za sovietskej éry - ako aj dôležitosť politických reforiem po získaní nezávislosti.
Jeho arménsky kolega uviedol, že pomocná ruka zo strany krajín ako Litva je pre Arménsko je veľmi dôležitá.
"Lotyšsko-arménsku spoluprácu vidíme v kontexte arménskej integrácie do Únie," poznamenal. "Východné partnerstvo otvára nové možnosti a pozdvihuje na novú kvalitatívnu úroveň vzťahy s Únioua jej členmi," povedal Sarkisjan.
"Vzhľadom na fakt, že Lotyšsko je jedným zo zástancov Európskeho partnerstva a má bohaté skúsenosti s európskou integráciou, dohodli sme sa na zintenzívnení spolupráce v tejto oblasti," dodal.