Denník Zeri napísal, že rokovania sú koncipované "tak, aby na konci procesu Srbsko získalo štatút kandidáta na členstvo v Európskej únii".
PRIŠTINA. Srbsko bude mať celkom iste prospech zo súčasných rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ale aký prospech by mohli priniesť Kosovu? Pýtajú sa to dnešné kosovské médiá.
Rokovania, ktoré sa začali v utorok večer v Bruseli, sú prvými priamymi rozhovormi, odkedy Kosovo pred tromi rokmi vyhlásilo nezávislosť od Srbsko.
Denník Zeri napísal, že rokovania sú koncipované "tak, aby na konci procesu Srbsko získalo štatút kandidáta na členstvo v Európskej únii". A dodáva, že "súčasne je absolútne nejasné, čo môže Kosovo získať z tohto procesu".
Bez konsenzu politických síl v Kosove tieto rokovania iba uškodia krehkej demokracii novej krajiny, dodáva Avni Klinaki, ktorý šéfuje organizácii usilujúcej sa o zjednotenie Kosova s Albánskom.
Program bruselských rozhovorov sa vyhýba hlavným diplomatickým témam ako je štatút Kosova, ktoré Srbsko stále považuje za svoje územie, a zameriava sa na riešenie každodenných problémov.
Už v prvý deň narazili rokovania na prekážku. Kosovská delegácia dorazila do Bruselu s niekoľkohodinovým meškaním, pretože ju zdržala rozprava v parlamente o jej rokovacej platforme.
Kosovské noviny dnes citovali hovorcu parlamentu Jakupa Krasniqiho, ktorý povedal, že vláda má právomoc vyjednávať, ale akúkoľvek dohodu budú musieť ratifikovať najmenej dve tretiny parlamentu.
Konkrétne výsledky rozhovorov sú však zrejme ešte ďaleko. Štátny tajomník srbského ministerstva pre Kosovo Oliver Ivanovič. predpovedá, že celý proces "môže trvať aj 10 rokov".
Zdroj: DPA