SME

Západ chce ropné polia, tvrdí Kaddáfí

Líbyjský prezident obvinil v stredu západné krajiny, najmä Francúzsko, zo snahy kolonizovať jeho na ropu bohatú krajinu.

Povstalci dali Kaddáfímu 72 hodín na rezignáciu.Povstalci dali Kaddáfímu 72 hodín na rezignáciu. (Zdroj: TASR)

Líbyjský prezident obvinil v stredu západné krajiny, najmä Francúzsko, zo snahy kolonizovať jeho na ropu bohatú krajinu.

TRIPOLIS. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vyhlásil, že Líbyjčania sa chopia zbraní a budú bojovať proti Západu, ak nad krajinou vyhlási bezletovú zónu. Takýto krok by podľa neho preukázal, že skutočným zámerom západných štátov je zmocniť sa líbyjskej ropy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kaddáfí v dnes odvysielanom rozhovore pre tureckú televíziu TRT Türk reagoval na americké a britské plány na reakciu na krízu v Líbyi, vrátane zvažovanej bezletovej zóny, ktorá by Kaddáfího silám zabránila v leteckých útokoch na povstalcov.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak urobia takéto rozhodnutie, bude to pre Líbyu prospešné, pretože Líbyjčania uvidia pravdu, že to, čo chcú, je ovládnuť Líbyu a ukradnúť jej ropu," vyhlásil Kaddáfí v rozhovore, ktorý poskytol v utorok večer. "Potom sa Líbyjčania chopia zbraní a budú proti nim bojovať."

Tanky Kaddáfího vojenských síl sa dnes blížili k centru mesta Záwíja, ktoré dosiaľ kontrolovali jeho oponenti. Armádni ostreľovači strieľali na všetko, čo sa hýbalo, informovali povstalci a obyvatelia mesta, ležiaceho 50 kilometrov západne od Tripolisu.

Boje zničili polovicu Záwíje

Boje o Záwíju zničili podľa svedkov polovicu 200-tisícového mesta vrátane mešity a v troskách mnohých budov ležali po tohtotýždňových náletoch telá obetí.

Povstalecký bojovník dnes pre tlačovú agentúru Reuters povedal, že Kaddáfího sily kontrolujú hlavnú cestu a okrajové štvrte. Rebeli mali stále pod kontrolou centrum okolo hlavného námestia, ku ktorému sa približovali početné tanky. Ulice v centre boli prázdne a správy o situácii nebolo možné nezávisle overiť, uviedla agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažké boje v Záwíji si vynútili zastavenie prevádzky miestnej rafinérie, jednej z najväčších v Líbyi. "Za týchto podmienok nemôžeme rafinériu prevádzkovať," povedal pre Reuters zástupca závodu, ktorý je najväčším výrobcom benzínu v krajine. Posledné dva týždne rafinéria pracovala na 70 percent svojej kapacity.

Povstalci dali Kaddáfímu v utorok 72 hodín na rezignáciu. Ak do tohto termínu odíde a zastaví bojové operácie, nebudú ho stíhať za zločiny, ktoré podľa nich spáchal, vyhlásil šéf Národnej líbyjskej rady Mustafa Abdal Džalíl pre televíziu al-Džazíra. Túto lehotu nepredĺžia, zdôraznil.

Líbyjská opozícia požiadala úniu o uznanie legitimity

Dvaja čelní predstavitelia líbyjskej opozície sú naďalej proti akémukoľvek medzinárodnému vojenskému zásahu na území ich krajiny, ale medzinárodné spoločenstvo by malo obmedziť všetky možnosti autoritárskeho vodcu Muammara Kaddáfího na boj proti vlastnému ľudu. Od Európskej únie chcú, aby oficiálne uznala Národnú líbyjskú radu ako oficiálneho predstaviteľa líbyjského ľudu.

SkryťVypnúť reklamu

Mahmúd Džibríl a Alí al-Esáví z nedávno ustanovenej Národnej líbyjskej rady boli pozvaní do Štrasburgu na základe iniciatívy liberálnej frakcie (ALDE) a pomerne nečakane pricestovali do francúzsko-nemeckého pohraničného mesta v pondelok počas prebiehajúceho marcového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.

"Je potrebné v prvom rade paralyzovať Kaddáfího silu zabíjať. Priamu vojenská intervenciu však odmietame. Líbyjci musia dostať splnomocnenie na ďalší boj, lebo si sami musíme začať písať svoju históriu," povedal Džibríl, ktorý bol bývalým ministrom vo vláde Kaddáfího.

Obaja sa zasadzujú za vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou, ale podľa nich by zahraniční vojaci len posilnili protizápadné nálady v spoločnosti a nepomohli by demokratizácii. Džibríl dodal, že pre líbyjský ľud už výbor pripravuje novú ústavu a nevidí žiadnu možnosť rozdelenia krajiny na dve časti.

SkryťVypnúť reklamu

NATO zvažuje kroky proti Líbyi bez mandátu OSN

Spojené štáty a ich spojenci z NATO zvažujú legálnosť zavedenia bezletovej zóny nad Líbyou aj bez podpory OSN.

V stredu o tom informoval denník The Washington Post s odvolaním sa na amerických a európskych predstaviteľov. Keďže mandát od OSN na zavedenie bezletovej zóny je dosť neistý, USA, Francúzsko, Británia a Taliansko hľadajú inú medzinárodnú podporu pre tento krok.

Alternatívou by mohla byť podpora zo strany regionálnych blokov ako Arabská liga, Africká únia či Európska únia. Nemenovaný zdroj v tejto súvislosti pripomenul, že ani bombardovanie Srbska zo strany NATO počas vojny s Kosovom nemalo mandát OSN.

Spojenci z NATO zvažujú okrem bezletovej zóny aj ďalšie vojenské možnosti, ktoré by nepotrebovali povolenie OSN. Ide napríklad o vytvorenie leteckého alebo námorného mostu na prevoz humanitárnej pomoci alebo zriadenie námorných hliadok, ktoré by zabránili dodávkam zbraní pre líbyjské vládne jednotky.

SkryťVypnúť reklamu

Kaddáfí rozdeľuje aj europoslancov

"Čo sa stane po Kaddáfím, to ma teraz zaujíma. Kaddáfí odíde sám, keď pochopí, že už nemá význam zabíjať Líbyjcov. Od únie žiadame, aby uznala Národnú líbyjskú radu, ktorá je už jediným legitímnym predstaviteľom líbyjského ľudu," adresoval požiadavku Džibríl najmä na Radu ministrov, ktorá zasadne pred piatkovým summitom rovnako ako Európska rada k téme Líbye. Uznanie výboru iniciuje aj samotné EP, ktoré tento bod zaradilo do uznesenia o Líbyi, o ktorom sa bude hlasovať vo štvrtok.

Dopoludnia táto záležitosť zapríčinila ostrú slovnú prestrelku medzi europoslancami a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou, ktorá sa stavia zdržanlivo k predloženiu návrhu diplomatického uznania výboru už tento štvrtok. Šéf frakcie zelených v EP Daniel Cohn-Bendit povedal, že ak to Ashtonová neurobí, "bude to začiatok veľkej krízy" medzi europarlamentom a ňou.

SkryťVypnúť reklamu

Oboch politikov dostali do Štrasburgu kontakty bývalého komisára pre rozvoj Louisa Michela, ktorý je v súčasnosti poslancom za ALDE. Džibríl a al-Esáví budú aj po vystúpení na pôde EP pokračovať po krátkom európskom turné, ešte dnes sa stretnú s francúzskym ministrom zahraničných vecí Alainom Juppém a vo štvrtok absolvujú stretnutia s ďalšími ministrami počas mimoriadneho zasadnutia Rady pre zahraničné vzťahy v Bruseli.

Líbya

Záchranári prehľadávajú trosky v líbyjskom meste Darna.

Líbyjským silám sa podarilo oslobodiť 76 migrantov od gangu, ktorí ich zneužíval a mučil.


TASR
Ilustračné foto.

Prepustený bol len na základe údajnej procesnej chyby.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu