Podľa OBSE legislatívu bude možné aj naďalej zneužiť na potlačenie opozičných a nezávislých názorov.
VIEDEŇ. Maďarský mediálny zákon, ktorého úpravu schválil parlament v Budapešti, predstavuje z pohľadu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) aj po zmenách porušenie princípov slobody tlače.
Ako vo Viedni povedala predstaviteľka OBSE pre slobodu médií Dunja Mijatovičová, legislatívu bude možné aj naďalej zneužiť na potlačenie opozičných a nezávislých názorov. Toto sa nezmenilo ani po prijatí zmien odporúčaných Európskou komisiou, vyplynulo z jej slov.
Rozpravu k vládnemu návrhu právnej normy sledovala v parlamente v Budapešti aj komisárka Únie zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktorá pred novinármi zdôraznila, že komisia aj v budúcnosti bude veľmi pozorne sledovať, čo sa bude okolo mediálneho zákona diať.
Novela, návrh ktorej predložil minister pre verejnú správu a spravodlivosť Tibor Navracsics, sa týka regulácie vyváženého spravodajstva, otázky registrácie, a záležitosti sankcií uplatnených voči médiám, ktorých vlastníkmi sú spoločnosti v iných členských krajinách Európskej únie.
Podľa názoru Dunje Mijatovičovej to nie je dostatočné. "Viacero problémov zostáva," konštatovala a na ilustráciu uviedla mediálne orgány kontrolované vládou, umožňujúce aj naďalej ovplyvňovanie spravodajstva v médiách.
Zákon "nezaručuje politickú nezávislosť verejnoprávnych médií," kritizovala predstaviteľka OBSE pre slobodu médií.
Pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov v maďarskom parlamente neprešli.
Za zmeny mediálneho zákona navrhované kabinetom premiéra Viktora Orbána hlasovalo v pondelok 258 poslancov vládnucich strán - Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP).
Proti bolo 65 poslancov opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Politika môže byť iná (LMP). Hlasovania sa zdržali poslanci Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik.