MOSKVA, PRAHA. Najčastejšie sa v Rusku MDŽ oslavuje konzumáciou vodky (páni) a likéra (dámy). Podľa výskumu 62 percent Rusov daruje svojim ženským partnerkám kvetiny, niektorí i čokoládové bonbóny.
Spotreba alkoholu je počas MDŽ jedna z najvyšších za celý rok a môžeme ju porovnať s novoročnými sviatkami a Dňom obrancov vlasti, ktorý sa slávi 23. februára ako neoficiálny deň ruských mužov.
„Drahé ženy,“ napísal ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom blogu na Twitteri. „Všetko najlepšie k sviatku. Veľa jarného tepla a výbornú náladu. My vás milujeme...“
Premiér Vladimir Putin vystúpil osobne a blahoželal v rýmoch. „Ženy sú, samozrejme, odlišné, ale všetky sú prekrásne... Vidíte, už recitujem.“
Ženy len v mieri
Niektorí politici boli menej poetickí. Napríklad známy poslanec a šéf Liberálno-demokratickej strany Vladimir Žirinovskij vyhlásil, že ešte nenastal čas, keď by prezidentkou Ruska mohla byť žena.
„Ženy vládnu obyčajne v období mieru, a u nás taký čas ešte nenastal,“ zdôvodnil svoj diskriminačný názor poslanec.
Pár desiatok feministiek, ktoré demonštrovali včera v Moskve, mali viditeľne iný názor. Najväčší škandál spojený s MDŽ v Rusku vyvolala „ženská party“ v moskovskom nočnom klube „Raj“. Organizátori ju totiž nazvali „Putin party“.
Jednou z atrakcií bolo minipredstavenie z kancelárie premiéra. Na stole pred Putinom tancovali dievčatá hore „bez“ a pod stropom visel transparent: „Putin! Chceme ťa!“ Niektoré prítomné ženy sa vyjadrili, že by rady otehotneli práve s premiérom, najdokonalejším mužom v Rusku.
Návrh bol prijatý ako nápad na darček vybraným ženám k MDŽ budúci rok. Kancelária premiéra sa proti tomuto spôsobu osláv MDŽ ohradila, ale organizátori tvrdili, že ide o poctu ruskému vodcovi.
Afganské ženy a Taliban
Afganské ženy na rozdiel od ruských nemajú v tento významný deň ťažkosti s opitými manželmi, ani neslávia svoj sviatok v nočných kluboch. Naopak, po celý rok sa trápia so spoločenským systémom v ich krajine, ktorý ich radí na druhoradú pozíciu.
V Kábule bola preto včera konferencia o právach žien. Hlavnou témou boli mierové rozhovory afganskej vlády s predstaviteľmi fundamentalistického hnutia Taliban.
Ženy sú najradikálnejšími odporkyňami zapojenia talibov do súčasného civilného života. Obávajú sa, že ich muži ustúpia bez veľkého zdráhania a nakoniec celkom radi požiadavkám islamských extrémistov, ktorí zakazujú ženám samostatne sa pohybovať po ulici, navštevovať obchody, odhaľovať tvár, kameňujú neverné a nemravné. Do tejto kategórie zaraďujú automaticky i televízne hlásateľky a herečky.
Autor: Agentúra Epicentrum